On:
list W: Aktualności person Dodane przez:

Jak pokonać trądzik i inne jesienne problemy z cerą? 

Po nieubłaganie ciepłym okresie letnim często witamy jesień z otwartymi ramionami. Nie możemy doczekać się zwolnienia tempa, odpoczynku, czasu dla siebie. Pogoda za oknem zmienia się w dość dynamiczny sposób, co ma widoczne przełożenie na większość aspektów naszego życia. U wielu osób jednym z nich są nawracające co roku problemy z cerą. Często jeszcze bardziej przyczyniają się one do naszej chęci pozostania w domu i nie wychodzenia jesienią do świata. 

Połączenie chłodnego wilgotnego powietrza na zewnątrz z suchym i ciepłym powietrzem w pomieszczeniach może sprawić, że skóra będzie napięta, wrażliwa i przesuszona. Niektórzy mogą doświadczyć jesiennego trądziku na twarzy lub innych partiach ciała. Włączając do swojej codziennej rutyny kilka prostych sposobów na wsparcie skóry możesz uniknąć niechcianych problemów z cerą. 

Dlaczego jesienią doświadczamy problemów z cerą? 

Wraz z nadejściem jesieni nasza skóra nie jest wystawiona na działanie promieni UV tak, jak latem. Skutkuje to spowolnieniem procesu starzenia, co może być bardzo pożądanym efektem jesiennej pogody. Minusem jest jednak ciągły kontakt z domowym ogrzewaniem (które wysusza powietrze), a także chłód na zewnątrz, mogący powodować podrażnienie skóry. Sucha i podrażniona skóra będzie bardziej podatna na zmiany, takie jak trądzik, który zadziwiająco często powraca do nas jesienią.

Skąd biorą się zmiany skórne jesienią:  

  • Wraz z obniżeniem temperatury naczynia krwionośne zwężają się. Skutkiem jest pogorszone krążenie i niska podaż składników odżywczych. 
  • Gruczoły łojowe produkują mniej sebum podczas chłodniejszych miesięcy, dzięki czemu nasza skóra jest bardziej podatna na przesuszenie. 
  • Naturalna warstwa hydrolipidowa skóry nie jest w stanie rozprzestrzenić się na całej powierzchni naszego ciała. Powoduje to słabszą niż w ciepłych miesiącach ochronę. Dzieje się tak, gdy temperatura spada poniżej 8 stopni Celsjusza. 

Niewystarczające odżywienie i nawilżenie skóry, może prowadzić do napiętej, suchej, swędzącej, pękającej skóry, a nawet trądziku. Aby tego uniknąć, o skórę należy zadbać, zanim te objawy ujrzą światło dzienne. Zmianom tym możesz zapobiegać za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, doboru kosmetyków i diety. 

Każda pora roku różni się od siebie, wpływając na nasz organizm w zupełnie inny sposób. Chcąc zatroszczyć się o swoją cerę, warto skupić się na odpowiedniej pielęgnacji, dopasowanej do pory roku. Trądzik, zmiany w kolorycie czy suchości skóry mogą przejść do przeszłości dzięki kilku prostym metodom. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące pielęgnacji, dzięki którym odżywisz i odbudujesz zniszczoną skórę, a także zapobiegniesz nawracaniu jesiennych problemów z cerą. 

Pielęgnacja skóry jesienią? Przede wszystkim peeling! 

Nie chcesz, by Twoja skóra była matowa, pozbawiona blasku i odwodniona w miesiącach jesiennych? Zwiększ częstotliwość jej złuszczania do dwóch razy w tygodniu. Regularny peeling skóry wspomaga regenerację komórek i usuwa martwy naskórek, który może utrudniać wchłanianie kremów nawilżających. 

Jak wykonać naturalny peeling skóry bez użycia kosmetyków? Wypróbuj peeling solny z oliwą z oliwek! Sól morska, sól Epsom i siarczan magnezu są powszechnie stosowane w kosmetyce. Zawierają one minerały, które zbawiennie wpływają na skórę. Szczególnie warto przyjrzeć się soli Epsom, która bogata jest w magnez, zmniejszający stany zapalne skóry. Peeling solny ma dodatkowe zalety. Podczas zabiegu wykorzystywane są właściwości soli, a także samo działanie ścierne związane z peelingiem, który oczyszcza skórę, poprawia krążenie i pomaga odblokować pory. Aby samodzielnie skomponować swój peeling solny, do 1/2 szklanki soli dodaj 1/2 szklanki oliwy z oliwek. Całość możesz wzbogacić także 1 łyżką stołową startej skórki cytryny. Dokładnie wymieszaj mieszankę i wstaw do lodówki na noc. 

Powstrzymaj zmiany skórne przez zatrzymanie wilgoci 

Odpowiednie nawilżenie jest kluczem do zdrowej i promiennej skóry. Niestety jesienią skóra łatwo wysusza się przez skrajne temperatury, jakich doświadczamy. Chłód na zewnątrz i ciepłe powietrze w pomieszczeniach narażają naszą cerę na suchość. W swoim łazienkowym arsenale warto więc posiadać produkt, który zatrzyma wilgoć w naszej skórze. Jeżeli nigdy wcześniej nie zdarzyło Ci się wypróbować olejku do twarzy lub masła do ciała, to teraz jest na to idealny czas! Dzięki lekkiej, jedwabistej konsystencji i intensywnemu odżywieniu, olejki do twarzy są idealnymi produktami na jesień. Zapewnią one Twojej skórze skuteczne wsparcie w obliczu żywiołów. Aby ograniczyć odwadnianie się cery, upewnij się, że unikasz też kosmetyków zawierających wysuszający alkohol! 

Jakie olejki najlepiej stosować? Dla utrzymania nawilżenia i odżywienia skóry wybierz pielęgnacji olejkami roślinnymi. Idealnie nadają się do tego: olejek arganowy, olejek z wiesiołka lub z migdałów. Te naturalne produkty wytworzą na skórze delikatną barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi i na dłużej zatrzymają w niej wilgoć.

Nie zapomnij o dłoniach 

Twarz to nie jedyny obszar narażony na działanie jesiennych warunków pogodowych. Prawdopodobnie najczęstszym problemem jesiennej pielęgnacji ciała są suche, podrażnione dłonie. Nie jest to zaskakujące, ponieważ są one wystawione nie tylko na działanie żywiołów. Ile razy szukamy kluczy w kieszeni, czy wyciągamy z niej telefon? Każdorazowo nasze dłonie ocierają się o szorstką fakturę jeansów czy o zamek błyskawiczny, co powoduje dodatkowe uszkodzenia naskórka. Ponieważ skóra dłoni nie wytwarza takich ilości naturalnych olejków co reszta ciała, obszar ten jest znacznie bardziej podatny na przesuszenie, szczególnie w chłodniejsze dni.

Pamiętaj o odpowiednim zadbaniu o swoje dłonie, które służą Ci niestrudzenie przez cały rok. Rozpieszczaj je przez całą jesień i zimę kremami do rąk, masłem do ciała lub olejkami roślinnymi. Możesz w tym celu użyć oliwy z oliwek, olejku jojoba i kojącego masła shea. Twoje dłonie będą wiedziały, jak ci podziękować!

Trądzik? Wysuszona skóra? Dopasuj kąpiel do pory roku! 

Nic nie może równać się z gorącą, relaksującą kąpielą. Często chciałoby się pozostać w ciepłej wodzie przez godzinę, odpływając w coraz głębszą relaksację. Pamiętaj jednak przy tym, że ciepła woda dodatkowo odtłuszcza naszą skórę. Odczujesz to szczególnie, jeśli korzystasz z wysuszającego mydła na glicerynie lub kosmetyków na alkoholu. Zamiast spędzania godziny w wannie, Twoja skóra odżyje dzięki szybkiemu, letniemu prysznicowi (który dodatkowo zaoszczędzi Ci zużycia wody). Pod prysznicem możesz stosować krem do mycia, regulujący poziom lipidów na skórze. Pomoże to przywrócić Twojej skórze odpowiednie nawilżenie. Jeśli zdecydujesz się na kąpiel, możesz dodać do niej olejki roślinne i inne substancje nawilżające. Uchronią one Twoją skórę przed zbytnią utratą wilgoci, mogącą powodować trądzik i inne zmiany w cerze.

Dieta dla pielęgnacji jesiennej cery 

Choć dbanie o skórę od wewnątrz jest ważne, możesz wzbogacić jesienną pielęgnację cery od wewnątrz. Pamiętaj, że to, co dostarczamy naszemu organizmowi, staje się później naszymi komórkami i tkankami, przekładając się także na zmianę wyglądu naszej skóry. Dieta bogata w pewne produkty zawierająca niezbędne witaminy i minerały pomoże nam w utrzymaniu zdrowego poziomu kolagenu i nawilżeniu skóry od środka. Poniżej znajdziesz krótką listę produktów żywieniowych dla wsparcia cery. 

  • Bataty

Zmagasz się z ciemnymi, podpuchniętymi workami pod oczami? To częsty widok na twarzach wielu osób - szczególnie jesienią, gdy potrzebujemy większej ilości snu. Aby rozwiązać ten problem, do codziennej diety warto włączyć bataty, czyli tzw. słodkie ziemniaki. Są one bogate w witaminy A i E oraz żelazo. Te składniki odżywcze wykorzystywane są przez nasz organizm dla wsparcia jędrności skóry. Bataty warto upiec w piekarniku lub ugotować na parze, dzięki czemu zachowasz w pożywieniu większą ilość cennych witamin. 

  • Jabłka

Jesień to doskonały czas na jabłka, ponieważ właśnie wtedy przypada sezon ich zbiorów. Są one bogate w przeciwutleniacze, zapewniając wygodną i zdrową przekąskę dla każdego, kto znajduje się w ciągłym biegu. Około dwie trzecie antyoksydantów znajdujących się w jabłkach mieści się w skórce, dlatego nie warto obierać tych jesiennych owoców. Dlaczego przeciwutleniacze są tak cenne? To niezbędna pomoc przeciw oznakom starzenia się, ponieważ objawy postępowania naszego wieku pochodzą głównie z uszkodzeń spowodowanych wolnymi rodnikami i utlenianiem naszych komórek. Jabłka zawierają również witaminę C, która wspiera syntezę kolagenu, pomagając poprawić wygląd pomarszczonej i zwiotczałej skóry. Do diety możesz je włączyć na surowo lub ugotować z odrobiną cynamonu — w obu przypadkach będzie to zarówno smaczne, jak i korzystne dla Twojej cery. 

  • Dynia

Jesienią nic tak do nas nie przemawia jak dynia! Jej najlepsza część? Zarówno nasiona, jak i miąższ dyni są naładowane składnikami odżywczymi. Chrupiące pestki dyni wypełnione są cynkiem, który jest ważny w procesie odnowy naszej skóry. Również zawarte w pestkach dyni niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają naszemu organizmowi w regulowaniu produkcji naturalnego nawilżenia cery. 

  • Kabaczek

Kolejna pozycja wysoko plasująca się w jesiennym menu to kabaczek. Jest to warzywo, które dobrze znosi długie okresy w chłodnej spiżarni, co oznacza, że możesz czerpać korzyści z włączania go do diety nawet poza sezonem. Kabaczek jest także bogaty w beta-karoten, co przekłada się na zwiększenie poziomu przeciwutleniającej witaminy A. Jest nam ona niezbędna w procesie odnowy komórek. Co to znaczy? Mowa o cyklu, w którym organizm pozbywa się martwych komórek naskórka, by zapobiec ich nagromadzaniu się. To dzięki temu nasza skóra nie wygląda na suchą i złuszczoną. 

Zioła wspomagające zdrową skórę 

Zioła i przyprawy mogą odgrywać istotną rolę w Twoich ulubionych przepisach, ale te cuda natury to także cenne składniki Twojego programu pielęgnacji skóry. Wiele z nich odznacza się wysokim poziomem przeciwutleniaczy, substancji przeciwzapalnych i składników odżywczych, których nasza skóra potrzebuje, by wyglądać zdrowo przez cały rok. Dieta bogata w zioła i przyprawy nie tylko doda smaku jesieni, ale wesprze także Twoje zdrowie i samopoczucie!

  • Nagietek

Kwiaty nagietka słyną z delikatnych, odżywczych właściwości. Stanowią doskonały dodatek do kosmetyków pielęgnujących skórę i poprawiających stan cery. Często wykorzystywane w balsamach ochronnych, mają na celu neutralizację podrażnień, swędzenia i suchości. Nagietek jest doskonały w postaci naparu ziołowego, okładów twarzy na cerę trądzikową lub jako produkty suplementacyjne. 

  • Rumianek

Stosowanie rumianku w pielęgnacji skóry zostało udokumentowane już tysiące lat temu. Od czasów starożytnych ludzie dodawali ten delikatny kwiat zarówno do preparatów dla pielęgnacji skóry, jak i włosów. Jest on chętnie wykorzystywany szczególnie w celu złagodzenia drobnych podrażnień, zaczerwienień itp. Możesz przemywać nim twarz lub zaparzyć w kubku dla popołudniowego relaksu. 

  • Ashwagandha

Ashwagandha ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i obniżające poziom kortyzolu. Roślina ta pomaga zapobiegać wypryskom trądziku spowodowanym niechcianymi drobnoustrojami i zaburzeniami równowagi hormonalnej. Ten ziołowy środek wspomaga również produkcję kolagenu, zmniejszając widoczność blizn i zaczerwienienia, a także wygładzając teksturę skóry i spowalniając proces starzenia.

  • Mniszek lekarski

Ta bogata w przeciwutleniacze roślina wspiera naszą odporność, stan skóry i ogólnie pojęte zdrowie fizyczne. Liście, korzenie i wyciągi z mniszka lekarskiego zawierają silne właściwości lecznicze. Zawarte w nich związki posiadają właściwości przeciwzapalne, promują produkcję kolagenu i pomagają w utrzymaniu nawilżonej skóry. Dzięki tym zaletom ekstrakty z korzenia mniszka lekarskiego pomagają w walce z trądzikiem, podrażnieniami i starzeniem się naszej cery. 

  • Bazylia

Oprócz świeżego aromatu, bazylia jest także pełna witaminy C. Te właściwości wzmacniające odporność i ochronę przed infekcjami. Pomagają również zapobiegać podrażnieniom skóry, co jest szczególnie ważne jesienią i zimą. Podobnie jak ashwagandha, bazylia jest również częścią rodziny ziół adaptogennych. Oznacza to, że zawiera ona podobne związki, redukujące stres i działające przeciwzapalnie. Od dawna jest ona podstawą ajurwedyjskich praktyk medycznych. Jest także szanowana ze względu na swoje właściwości antybakteryjne. 

  • Tymianek

Tymianek rozwiązuje wiele problemów skórnych dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybicznym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Olejek tymiankowy jest używany w pielęgnacji skóry trądzikowej, a jego właściwości przeciwbakteryjne pomagają zachować świeżość i skórę wolną od zarazków. Oprócz właściwości oczyszczających, tymianek jest także bogaty w wiele składników odżywczych. Wspomaga on gojenie się ran i może przyspieszyć proces gojenia blizn, skaleczeń, oparzeń i podrażnień naszej skóry. 

  • Kurkuma

Dzięki swojej intensywnie słonecznej barwie kurkuma jest bogata w przeciwutleniacze, które dodadzą Twojej skórze blasku lata. Posiada ona właściwości przeciwzapalne, wspomagając produkcję kolagenu i przyspieszając proces gojenia się ran. Te składniki odżywcze pomagają w walce z trądzikiem spowodowanym nagromadzeniem martwej tkanki skóry lub niewielkimi bliznami potrądzikowymi. Pomagają też łagodzić stany zapalne skóry, takie jak łuszczyca i egzema.

Kurkuma pomaga regulować produkcję sebum (oleista substancja wytwarzana w gruczołach skóry). Sprawia to, że ​​doskonale nadaje się ona dla osób ze skórą przetłuszczającą się lub skłonną do trądziku. Zawarte w niej związki przeciwutleniające mogą odjąć nam lat, zapobiegając powstawaniu zmarszczek, drobnych linii i przebarwień. To starożytne zioło staje się więc użytecznym dodatkiem w pielęgnacji przeciwstarzeniowej skóry.

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password