Skąd się wzięła
Akupuntura jest jedną z technik leczenia stanowiących część tradycyjnej medycyny chińskiej. Pierwsze narzędzia, które mogły być używane w akupunkturze, datowane są na 6000 lat p.n.e. Akupunktura opiera się na założeniu, że poszczególne części ciała są kontrolowane przez narządy wewnętrzne, a w związku z tym istnieją między nimi połączenia. Połączenia te nazywamy kanałami lub meridianami, a krąży w nich energia witalna zwana Qi. Dzięki nakłuwaniu ostrymi szpilkami odpowiednich punktów i przecinaniu maridianów, możliwe jest wpływanie na procesy przebiegające w organizmie, przez blokowanie przepływów Qi.
Rozprzestrzenianie się akupunktury
Akupunktura powstała w Chinach, ale już w VI wieku n.e. zaczęła być stosowana w Japonii oraz Korei, a później coraz częściej w innych częściach świata. W Europie pierwszy raz zastosował ją w roku 1680 Ten Rhijne, lekarz, który wcześniej obserwował praktyki akupunktury w Japonii. Obecnie akupunktura jest stosunkowo popularna.
Na czym polega
Polega na umieszczaniu w określonych miejscach ciała długich cienkich igieł i pozostawianie ich tam na czas danej sesji. Akupunktura z założenia nie przynosi efektu od razu, aby do niego doprowadzić potrzeba kilku, a nawet do dziesięciu zabiegów. O tym, które punkty ciała będą stymulowane oraz jak długo, decyduje prowadzący zabieg – biorąc pod uwagę stan chorego oraz rodzaj jego choroby.
Co można leczyć akupunkturą
Tradycyjnie w Chinach stosuje się ją do leczenia praktycznie wszystkich dolegliwości i chorób. W Europie i Stanach Zjednoczonych jednak – najczęściej wspomagająco w innych terapiach. Na przykład bywa wspomaganiem terapii nowotworów. Generalnie zabiegi wspierają odporność organizmu i stymulują go do walki z chorobą. Stosuje się ją w leczeniu przewlekłego bólu, np. kręgosłupa, a także w dolegliwościach związanych z menopauzą, takich jak: uderzenia gorąca, poty, zaburzenia snu, depresja.
Czy to działa
Brak dowodów naukowych, które mogłyby wskazywać, w jaki sposób akupunktura wpływa na organizm. Przeprowadzono wiele badań naukowych, w których porównywano pacjentów leczonych akupunkturą i leczonych konwencjonalnie. Wyniki są jednak bardzo różne – jedne prace wskazują, że akupunktura działa, inne, że zupełnie nie, a jeszcze inne, że jej działanie można porównać do placebo, czyli podawania środków obojętnych dla organizmu.