On:
list W: Aktualności person Dodane przez:

Niezwykłe źródło likopenu - pomidor zwyczajny

Piękne, czerwone, soczyste pomidory są prawdziwą skarbnicą substancji pomocnych w walce z nowotworami i innymi chorobami.

Pomidor – nie taki zwyczajny

Smaczne, odżywcze, niskokaloryczne, dostępne przez cały rok – pomidory to jedne z najbardziej wartościowych warzyw. Są doskonałym źródłem substancji prozdrowotnych powszechnie stosowanym w gastronomii i przetwórstwie spożywczym. Znajdujący się w nich likopen skutecznie wspomaga profilaktykę nowotworów i chorób układu krążenia.

Źródło karotenoidów

Pomidor zwyczajny (Solanum lycopersicum) jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej, a w Europie znany jest od XVI w. Owocem, a zarazem częścią jadalną, jest dwu- lub wielokomorowa soczysta jagoda. Można je jeść zarówno na surowo, jak i w formie przetworów: przecierów, koncentratów, keczupów, zup, sosów czy soków.

Są źródłem karotenoidów: α-karotenu, β-karotenu, likopenu, luteiny i zeaksantyny, są bogate także w witaminy: C, B1, B2, B3, B7, B9, K1, i minerały: potas, wapń, fosfor, żelazo, cynk.

Tajemnica likopenu

Jedną z głównych substancji odpowiedzialnych za prozdrowotne działanie pomidorów jest likopen. Należy on do barwników warunkujących kolor skórki pomidorów i wykazuje silne właściwości przeciwutleniające. Chroni organizm przed wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym, jest użyteczny w profilaktyce nowotworów i chorób cywilizacyjnych. Ogranicza namnażanie się i podział komórek nowotworowych oraz likwiduje ogniska przerzutowe. Wspomaga profilaktykę nowotworów prostaty, żołądka, szyjki macicy, piersi, płuc, chorób oczu, osteoporozy, cukrzycy typu 2.

Na wzmocnienie układu krążenia

Dzięki likopenowi, β-karotenowi i potasowi pomidory wpływają dobroczynnie na układ krążenia. Ograniczają agregację (zlepianie się) płytek krwi, regulują ciśnienie, obniżają ogólny poziom cholesterolu i zapobiegają utlenianiu frakcji LDL. Dieta bogata w pomidory zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca i innych chorób sercowo-naczyniowych.

Wartościowe przetwory

Na przyswajalność karetonoidów, w tym likopenu, duży wpływ ma proces obróbki pomidorów. Większą biodostępnością karotenoidów charakteryzują się pomidory w formie przetworów. Pod wpływem działania wysokiej temperatury ściany komórkowe owoców ulegają zniszczeniu, co sprzyja uwalnianiu likopenu z soku komórkowego. Spożywanie pomidorów lub ich przetworów z dodatkiem tłuszczu zwiększa zdolność organizmu do przyswajania karotenoidów.

Szkodliwa tomatyna

Osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów i dnę moczanową nie powinny spożywać pomidorów, gdyż może to nasilać towarzyszące tym chorobom dolegliwości. Ze względu na dużą zawartość toksycznej tomatyny nie zaleca się spożywania w dużych ilościach niedojrzałych owoców.


Bibliografia

Gwóźdź E., Gębczyński P., Owoce pomidora źródłem karotenoidów, Medycyna Rodzinna 2017, nr 3, s. 211–214.

Gwóźdź E., Gębczyński P., Prozdrowotne właściwości owoców pomidora i jego przetworów, Medycyna Rodzinna 2015, nr 4 (18), s. 186–188.

Zdrojewicz Z., Pachura E., Pachura P., Działanie lecznicze owoców pomidora zwyczajnego, Postępy Fitoterapii 2016, nr 1, s. 44–48.

Skiepko N., Chwastowska-Siwiecka I., Kondratowicz J., Właściwości likopenu i jego wykorzystanie do produkcji żywności funkcjonalnej, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2015, nr 6 (103), s. 20–32.

Świetlikowska K. (red.), Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego, Warszawa 2008, s. 133–140.

Kwiatkowska E., Likopen w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, Postępy Fitoterapii 2010, nr 1, s. 38–41.

Cieślik E., Glikoalkaloidy – substancje toksyczne roślin wyższych, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 1997, nr 1 (10), s. 21–29.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password