
IMBIR – SKUTECZNE ROZWIĄZANIE PRZECIWWYMIOTNE
Kinetoza, potocznie zwana chorobą lokomocyjną lub chorobą ruchu jest schorzeniem dotykającym najczęściej małe dzieci. Dolegliwość ta polega na braku zgodności między postrzeganiem ruchu przez wzrok, a sygnałami odbieranymi przez błędnik, czyli zmysł równowagi. Objawia się ona nudnościami w trakcie podróży różnymi środkami transportu, a najczęściej również wymiotami. W aptece znajdziemy różne preparaty mające zatuszować tę nieprzyjemną dolegliwość. Większość z nich oparta jest na bazie wyciągu z kłącza imbiru. Zwykle takim suplementom towarzyszy uczucie ospałości i zmęczenia co często nie jest zbyt pożądanym efektem. Z powodzeniem jednak można je zastąpić imbirem świeżym, sproszkowanym, lub naturalnym preparatem wysokiej jakości.
CZY IMBIR POMAGA TYLKO W CHOROBIE LOKOMOCYJNEJ?
Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań potwierdzających przeciwwymiotne działanie imbiru w różnych przypadkach. |
Nudności związane są nie tylko z chorobą lokomocyjną. Towarzyszą również kobietom w ciąży, osobom po przebytych chemioterapiach nowotworowych lub po zabiegach operacyjnych. Działanie imbiru polega na potęgowaniu czynności skurczowych żołądka i jelit, a także hamowaniu syntezy prostaglandyn. Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań potwierdzających przeciwwymiotne działanie imbiru w różnych przypadkach.
Nudności pooperacyjne – badanie zostało przeprowadzone na 80 kobietach po zabiegu laparoskopii. Części z nich podano sproszkowany imbir przed zabiegiem, reszcie natomiast środek placebo. Wyniki wykazały iż po zabiegu zaobserwowano spadek nudności u kobiet, którym podano imbir w stosunku do placebo.
Choroba lokomocyjna – grupę ochotników z chorobą lokomocyjną poddano 15 minutowemu prowokowaniu wymiotów w obrotowym urządzeniu. Osobom tym podano przed doświadczeniem sproszkowany imbir. Spowodowało to spadek odpowiedzi wymiotnej oraz zaobserwowano hamowanie syntezy prostaglandyn.
Kobiety ciężarne – 30 kobietom przed 20 tygodniem ciąży podawano sproszkowany imbir 4 razy na dobę przez 4 dni. Zaobserwowano spadek epizodów wymiotnych. W tym badaniu u jednej z kobiet w 12 tygodniu ciąży nastąpiło poronienie, nie można jednak powiązać przyczyny poronienia ze spożywaniem imbiru w celach zahamowania nudności.