Pochrzyn włochaty
Należący do rodziny pochrzynowatych pochrzyn włochaty (Dioscorea villosa) jest gatunkiem bulwiastego pnącza popularnie uprawianym w Stanach Zjednoczonych (głównie na terenie Florydy i Teksasu). Stosuje się go jako środek dodający energii, regenerujący oraz wspomagający leczenie zaburzeń hormonalnych.
Moc diosgeniny
Surowcem leczniczym pochrzynu włochatego jest kłącze, a swoją użyteczność w medycynie naturalnej zawdzięcza obecności saponin steroidowych. Główną substancją aktywną rośliny jest diosgenina stosowana jako prekursor kortykosteroidów i hormonów płciowych. Ze względu na podobieństwo strukturalne tego związku do dehydroepiandrosteronu (DHA) uważa się, że pochrzyn może pełnić w organizmie podobne funkcje. Do innych substancji odpowiedzialnych za biologiczną aktywność należą: alkaloidy (dioskoryna), taniny, katechiny, fitosterole, flawonoidy (mirycetyna, kemferol, kwercetyna).
Łagodzi kobiece dolegliwości
Ze względu na aktywność estrogenopodobną pochrzyn reguluje wydzielanie hormonów i łagodzi skutki zaburzeń hormonalnych. Powoduje wzrost stężenia estradiolu i białka SHBG (wiążącego hormony płciowe). Dzięki temu jest szczególnie użyteczny w profilaktyce i terapii problemów związanych z niskim poziomem estrogenów. Łagodzi dolegliwości towarzyszące menopauzie (ogranicza pocenie się, zmniejsza uderzania gorąca, a zwiększa nawilżenie pochwy) i zespołowi napięcia przedmiesiączkowego. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, dlatego może ograniczać bóle menstruacyjne.
Odtruwa i dodaje energii
Pochrzyn wpływa korzystnie na metabolizm. Pomaga obniżać poziom cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi. Ogranicza stany zapalne, wspiera profilaktykę i leczenie cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, otyłości, reumatoidalnego zapalenia stawów. Znajduje szczególne zastosowanie w kuracjach odtruwających. Działa wykrztuśnie, moczopędnie, żółciopędnie i napotnie. Poprawia trawienie i usprawnia krążenie krwi, pełni również funkcję afrodyzjaku, wpływając pobudzająco na ośrodki przywspółczulnego układu nerwowego w rdzeniu przedłużonym.
Pielęgnuje skórę
Poprzez stymulowanie podziału komórek skóry pochrzyn może wspomóc pielęgnację skóry i pomóc w opóźnieniu procesów starzenia. Co więcej, roślina wpływa na poprawę nawilżenia i elastyczności naskórka oraz rozjaśnia przebarwienia.
Przeciwwskazania
Pochrzynu nie powinny stosować: kobiety ciężarne, karmiące ani dzieci. Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne lub leki hormonalne przyjmowanie pochrzynu powinny skonsultować z lekarzem. Przyjmowanie pochrzynu jest niewskazane dla osób cierpiących na choroby nerek.