W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z problemami w obrębie stawów, może być to wynikiem stanów zapalnych, urazów mechanicznych lub zwykłego starzenia się organizmu. Osoby z takimi dolegliwościami mogą sobie pomóc, wprowadzając w swoje codzienne życie kilka prostych zasad.
- Ochrona stawów to przede wszystkim stosowanie odpowiednich suplementów diety, które działają odżywczo i regenerująco:
• Omega 3 – nienasycone kwasy tłuszczowe działające przeciwzapalnie. Biorą udział w procesie tworzenia tkanki chrzęstnej, a także niwelują poważne zwyrodnienia kostne.
• Kwas hialuronowy – główny składnik mazi, odpowiedzialny za lepkość i sprawność powierzchni stawowych.
• Kolagen – pozwala dostarczyć niezbędnych aminokwasów do organizmu, które wspomagają pracę stawów. Kolagen zawiera nietypowe zestawienie aminokwasów, zawiera duże ilości glicyny i proliny, dlatego też nie można go zastąpić innymi źródłami białka.
• Witamina C – bierze udział w syntezie kolagenu. - Istnieje też wiele ziół, wpływających korzystnie na układ kostny, np:
• Wyciąg z żywicy kadzidłowca (Boswellia Serrata) – jego świetne właściwości wynikają z obecności kwasów bosweliowych, które to mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ponadto roślina ta znacznie poprawia ukrwienie stawów.
• Imbir – odpowiada za stabilizacje poziomu kortyzolu w organizmie, ma właściwości przeciwzapalne. - Ustalenie dobrze zbilansowanej diety to klucz do poprawienia ogólnej kondycji stawów. Należy dostarczać organizmowi nabiał – źródło białka, które jest budulcem dla chrząstek. Ponad to zboża i rośliny strączkowe biorą udział w produkcji mazi w stawach. Duże ilości spożywanych warzyw i owoców są wskazane przy problemach z kośćmi, ponieważ zawarte w nich witaminy i inne ważne elementy opóźniają starzenie się stawów i zapobiegają procesowi zwyrodnieniowego.
- Wykonywanie codziennych prostych ćwiczeń z pewnością zmniejszy sztywnienie mięśni, ból i usprawni stawy. Polecane są ćwiczenia w wodzie, gdyż przy takich ćwiczeniach stawy są odciążone i pozwala na swobodne wykonywanie ruchów, które w normalnych warunkach sprawiają trudności choremu.
Dodaj komentarz: