Lithothamnium calcareum – cenne źródło wapnia
Algi stanowią bogate źródło mikro- i makroelementów, witamin oraz substancji o właściwościach przeciwutleniających (m.in. polifenoli). Ze względu na dużą zawartość cennych związków ekstrakty z nich stosowane są jako naturalne suplementy. Aby uzupełnić niedobry wapnia, warto sięgnąć po algi Lithothamnium calcareum.
Wapń z alg
Lithothamnium calcareum jest glonem morskim, należącym do gromady krasnorostów. Występuje w wodach Oceanu Atlantyckiego u południowo-zachodniego wybrzeża Irlandii i północno-zachodniego wybrzeża Islandii. Ma charakterystyczną czerwoną barwę.
Lithothamnium calcareum przez całe życie pobierają z wody morskiej minerały i gromadzą je w swoich plechach w postaci soli węglanowych w ścianach komórkowych. Plechy glonów składają się aż w 95-99,5% z minerałów. Zwapniałe fragmenty odrywają się od żywego organizmu i opadają na dno oceanu, skąd są pobierane i suszone. Ekstrakt z alg Lithothamnium calcareum zawiera 30% wapnia i 2% magnezu. Znajdują się w nim także inne minerały, m.in. fosfor, potas, siarka, żelazo, mangan, sód, kobalt, miedź, cynk, selen.
Wapń znajdujący się w glonach Lithothamnium calcareum wyróżnia się dużą biodostępnością. Jest lepiej przyswajalny niż wapń z muszli ostryg i wapienia. Wapń z Lithothamnium calcareum wykazuje też wyższy wpływ na gospodarkę wapniową i poziom markerów wapniowych w porównaniu z suplementem węglanu wapnia niepochodzącego z alg.
W walce z osteoporozą
W badaniach na myszach Aslam i wsp. (2010) suplement z Lithothamnium calcareum ograniczał spadek mineralizacji kości i utratę ich wytrzymałości na skutek diety wysokotłuszczowej. Suplement może być więc potencjalnie użyteczny w profilaktyce osteoporozy i osteoporotycznych złamań kości u kobiet po okresie menopauzy.
W terapii choroby zwyrodnieniowej stawów
Suplement mineralny z Lithothamnium calcareum może wspomóc terapię choroby zwyrodnieniowej stawów. W badaniach Frestedt i wsp. (2009) u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych jego stosowanie ograniczało ból i poprawiało ruchomość w trakcie zmniejszania dawek niesteroidowych leków przeciwzapalnych wykorzystywanych w terapii. Na efektywność działania suplementu z alg mogą mieć wpływ także znajdujące się w nim inne substancje o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających.
Slevin i wsp. (2014) wykazali korzystny wpływ suplementu mineralnego z alg na markery obrotu kostnego u kobiet po menopauzie. Suplementacja wapnia w połączeniu z fruktooligosacharydami spowolniła tempo utraty masy całego kośćca i kości kręgosłupa u kobiet po menopauzie z osteopenią.
Środki ostrożności
Przyjmowanie suplementu w ciąży i czasie karmienia piersią trzeba skonsultować z lekarzem. Należy zachować ostrożność w przypadku chorób nerek, hiperwitaminozy D, nadczynności przytarczyc i tarczycy.