On:
list W: Układ krążenia person Dodane przez:

Miażdżyca a zawał serca

Jednym z najważniejszych czynników ryzyka zawału serca jest miażdżyca.

NA CZYM POLEGA ZAWAŁ

Zawał mięśnia sercowego to stan, w którym niedotlenione komórki tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej serca obumierają wskutek niedokrwienia. Niedokrwienie następuje wskutek niedrożności tętnic wieńcowych. Zmiany, które następują wskutek zawału serca są nieodwracalne, stąd najbardziej istotna jest profilaktyka. Czy Polacy wiedzą jak zapobiegać niedokrwieniu serca? Niezupełnie – w Polsce co roku ma miejsce nawet 100 tysięcy zawałów serca.

KTO JEST NARAŻONY W SZCZEGÓLNOŚCI?

Tryb życia propagowany we współczesnym świecie wyjątkowo przyczynia się do chorób serca. Codzienność „w biegu”, duża ilość stresu, brak czasu na relaks, litry wypijanej kawy i fast-foody, alkohol i papierosy dla rozładowania emocji – każdy z tych czynników zwiększa ryzyko zawału serca. Prawdopodobieństwo niedokrwienia serca wyższe jest u pacjentów rozwijających nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy depresję. Badania wskazują także na istotne znaczenie podłoża genetycznego. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka zawału serca jest jednak miażdżyca.

CZYM JEST MIAŻDŻYCA I W JAKIM STOPNIU PRZYCZYNIA SIĘ DO ZAWAŁU SERCA?

Miażdżyca to choroba, w przebiegu której płytki miażdżycowe odkładające się na wewnętrznych ścianach tętnic zmniejszają ich światło oraz obniżają elastyczność. Stan ten może dotykać naczyń wieńcowych, których rolą jest odżywienie i utlenianie tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej serca. Stopniowe zamykanie tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe skutkuje obumarciem niedokrwionego fragmentu serca.

NATURALNA PROFILAKTYKA ZAWAŁÓW SERCA

W zapobieganiu zawałom szczególnie istotne jest regularne nadzorowanie stanu zdrowia. Lipidogram (badanie stężeń „dobrego” i „złego” cholesterolu we krwi) oraz monitorowanie markerów zawału pozwala na wczesne wykrycie predyspozycji do ataku serca i skuteczne przeciwdziałanie. W związku z widoczną korelacją pomiędzy miażdżycą a zawałami serca, warto podjąć środki ostrożności zmniejszające ryzyko odkładania się blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń. Istotne jest także utrzymanie fizjologicznego poziomu ciśnienia tętniczego krwi. W utrzymaniu odpowiedniego poziomu tego wskaźnika pomocne mogą okazać się grzyby shitake, od lat stosowane w medycynie wschodniej.

Warto w jak największym stopniu wyeliminować modyfikowalne czynniki ryzyka ataku serca – rzucenie palenia, odstawienie pożywienia obfitującego w tłuszcze zwierzęce oraz zwiększenie codziennej aktywności fizycznej mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo zawału nawet o kilkadziesiąt procent. Należy pamiętać, że w obliczu poważnych skutków, jakie niesie z sobą niedokrwienie serca warto skonsultować strategię profilaktyki zawału z lekarzem, aby obniżyć ryzyko do minimum.


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password