Chaber bławatek
Chaber bławatek jest pospolitym chwastem z rodziny astrowatych, występuje w całej Europie. Surowcem leczniczym są jego intensywnie niebieskie kwiaty.
Działanie na układ moczowy
Chaber posiada właściwości moczopędne, przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego stosowany wewnętrznie pomaga w chorobach nerek i dróg moczowych, szczególnie tych przebiegających z obrzękami. Znajduje zastosowanie w stanach zapalnych kłębków i miedniczek nerkowych. Pomaga zapobiegać kamicy nerkowej. Zwiększa wydzielanie moczu przy obrzękach spowodowanych zatrzymaniem wody w organizmie.
Działanie na błony śluzowe
Napar z kwiatów chabra bławatka używany jest przy wspomaganiu leczenia zapalenia błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Zmniejsza stan zapalny i pomaga zwalczać bakterie. Stosowany w kompresach zmniejsza uciążliwe objawy przy zapaleniach spojówek i brzegów powiek oraz w nadwrażliwości na promienie słoneczne. Łagodzi podrażnienie i przemęczenie oczu spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze. Zmniejsza cienie i opuchliznę pod oczami.
Działanie na skórę
Często wykorzystywany jest jako składnik kosmetyków dla cery tłustej i trądzikowej. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym pomaga zwalczać trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, łupież, infekcje grzybicze. Pomaga goić rany i owrzodzenia. Polecany jest też dla cery naczyniowej, gdyż obkurcza i wzmacnia naczynka krwionośne w skórze.
Pozostałe działanie
Chaber posiada łagodne działanie żółciopędne, może zatem być używany wspomagająco w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Pomaga też wyregulować przemianę materii.
Przeciwwskazania
Działa bardzo łagodne, ale u osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych może wywołać reakcję alergiczną, dlatego należy zachować ostrożność.