On:
list W: Pozostałe choroby person Dodane przez:

Uciążliwy problem laryngologiczny

Początkowo polipy nosa nie są bolesne, ale jeśli dojdzie do znacznego ich rozrostu mogą powodować niedogodności ze strony układu oddechowego.

Polipy nosa

Polipy to miękkie i bezbolesne rozrosty tkanek o nienowotworowym charakterze. Pochodzą one z błony śluzowej w przewodach nosowych oraz zatok przynosowych. Przyjmują zazwyczaj kształt kropli wody lub uszypułowanych winogron. Często rozwijają się w miejscu, gdzie zatoki przynosowe uchodzą do jam nosa, najczęściej u młodych dorosłych lub osób w wieku średnim. Przeważnie są związane z długim, trwającym ponad 12 tygodni, stanem zapalnym błony śluzowej nosa i zatok. Polipy występują u około 4 % populacji. Są grupy osób, u których ryzyko powstania polipów jest większe, czyli chorzy na: astmę, alergiczne grzybicze zapalenie zatok, mukowiscydozę oraz osoby z rodzinnym wywiadem w kierunku polipów nosowych.

Objawy i geneza

Niestety przyczyna powstawania polipów nie jest do końca znana. Wydaje się, że ma to związek z inną odpowiedzią immunologiczną na zakażenie. Potwierdza to odmienny obraz układu odpornościowego między osobami z zapaleniem zatok a chorymi z zapaleniem zatok i polipami. W zależności od rozmiaru polipy mogą dawać różne objawy. Małe polipy zazwyczaj nie dają objawów, natomiast duże mogą powodować: wyciek surowiczej lub ropnej treści z nosa, uczucie zatkania nosa, spływanie treści surowiczej po tylnej ścianie gardła, łzawienie, upośledzenie smaku i węchu. Mogą one również blokować ujście zatok do jam nosa i powodować bóle głowy, zębów oraz chrapanie. Ponieważ ograniczają przepływ powietrza przez nos i usuwanie wydzielin z zatok, zwiększają ryzyko nawracających zakażeń górnych dróg oddechowych.

Diagnostyka i leczenie

Aby rozpoznać polipy nosa lekarz wykonuje badanie laryngologiczne, a jeżeli są potrzebne, to i dodatkowe badania. W przypadku polipów o dużych rozmiarach rynoskopia przednia (badanie wziernikiem nosowym) może wystarczyć. Aby sprecyzować konkretną lokalizację polipów można wykonać tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Jeżeli pacjent ma drożny nos, leczeniem z wyboru jest podanie glikokortykosteroidów donosowych. W razie zatkanego nosa lub jednoczesnej astmy oskrzelowej podaje się glikokortykosteroidy doustnie, a następnie miejscowo. Kiedy takie leczenie nie pomaga, można usunąć polipy operacyjnie, ale wtedy, gdy są liczne lub o dużych rozmiarach.

Podsumowanie

Polipy nosa to bezbolesny rozrost tkanki wywodzący się z błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Mogą dawać różne objawy, jak: uczucie zatkania nosa, wyciek wydzieliny surowiczej lub ropnej, łzawienie, upośledzenie smaku i węchu. Leczenie polega na podawaniu glikokortykosteroidów lub na zabiegu chirurgicznym, jeżeli terapia nie przynosi efektu.


Bibliografia

Zagor M., Polipy nosa, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów 8.01.2018, online: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/106002,polipy-nosa [18.10.2019]

Kasprzyk A., Kwast P., Zawadzka-Głos L., Charakterystyka kliniczna pacjentów z polipem choanalnym leczonych w klinice Otolaryngologii Dziecięcej WUM, New Medicine 2017, nr 3, s. 71–76


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password