Produkcja węgla aktywnego
Węgiel aktywny, zwany także węglem leczniczym, jest produkowany z miazgi drzewnej poddawanej temperaturze ok. 900o C. Następnie aktywuje się go za pomocą pary wodnej, dzięki czemu maksymalnie zwiększa się jego powierzchnia adsorpcyjna, która pozwala mu wiązać inne substancje. To sprawia, że można się nim posłużyć w przypadkach, gdy konieczne jest usunięcie z organizmu toksyn.
W filtrach
Węgla aktywnego używa się w filtrach do wody pitnej. Dzięki temu usuwane są z niej bakterie, toksyny oraz zanieczyszczenia, które mogły dostać się jeszcze przed pobraniem jej ze środowiska. Węgiel nie ma właściwości bakteriobójczych, jednak znacznie obniża zdolność bakterii do namnażania się.
Na biegunkę
Węgiel jest powszechnie znany jako środek na biegunkę. Pojawiające się w jelitach bakterie chorobotwórcze mogą wytwarzać różnego rodzaju toksyny. Powodują one przyspieszenie perystaltyki jelit, co prowadzi do biegunek i znacznego upośledzenia wchłaniania wody w jelitach. Węgiel absorbuje toksyny, dzięki czemu zmniejsza podrażnienie jelit i pozwala na normalne wchłanianie wody. Poza tym ma działanie bakteriostatyczne – ogranicza namnażanie się bakterii.
Na zatrucia
Węgiel świetnie sprawdza się także w przypadku zatruć powodowanych toksynami innego pochodzenia. Można na przykład używać go po płukaniu żołądka u osób, które zażyły niepożądane leki. Potrafi wchłaniać bardzo duże dawki leków, a tym samym zapobiegać ich przenikaniu z układu pokarmowego do układu krwionośnego. Dzięki temu chroni wątrobę przed koniecznością metabolizowania tych substancji.
Na rany
Hipokrates korzystał z węgla aktywnego także przy leczeniu ran, szczególnie takich, które długo nie goiły się same. Węgiel pomagał wchłaniać toksyny produkowane przez zakażające ranę bakterie, co przyspieszało leczenie. Obecnie coraz częściej powraca się do tego zastosowania.
Węgiel, który wybiela
Węgiel aktywny stosowany jest ponadto w kosmetologii – w terapiach mających na celu wybielenie zębów. Pozwala bowiem na zmniejszenie płytki nazębnej w jamie ustnej oraz ilości bakterii w niej bytujących, a przy tym może być pomocny w usuwaniu osadów na zębach.