Mastika – pistacja w walce z wrzodami
Mastika (mastyks) to żywica pozyskiwana z drzewa pistacji kleistej (Pistacia lentiscus var. chia) występującej na greckiej wyspie Chios. Już od starożytności gumę mastyksową wykorzystywano w celach leczniczych, kosmetycznych, higienicznych i kulinarnych. Ze względu na działanie bakteriobójcze w stosunku do Helicobacter pylori mastika wspomaga leczenie zapalenia żołądka i choroby wrzodowej.
Pachnąca i lecznicza
Mastyks otrzymuje się poprzez nacięcie kory krzewu pistacji. Jest on zbierany w postaci surowej. Ma postać grudek, wydzielających balsamiczną woń. Głównymi składnikami mastyksu są: olejek eteryczny, kwasy mastyksowe i mastykolowe oraz żywica mastyksowa.
Żywica z drzewa mastyksowego stosowana jest w terapii chorób przewodu pokarmowego. Ma właściwości: bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwzapalne, przeciwwrzodowe i ochronne wobec śluzówki żołądka.
Mastika w walce z Helicobacter pylori
Badania Marone i wsp. (2001) wykazały, że żywica mastyksowa w stężeniu 125 µg/ ml zabija 50% szczepów Helicobater pylori, a w stężeniu 500 µg/ml – 90%. Żywica powodowała zmiany morfologiczne w komórkach bakterii i wywoływała fragmentację komórek.
Według Kottakis i wsp. (2009) białka arabinogalaktonowe (AGP) pochodzące z mastyksu hamują aktywację neutrofilii i ich adhezję do komórek nabłonka, przez co ograniczają rozwój stanu zapalnego żołądka wywołanego przez Helicobacter pyroli.
Badania Al-Said i wsp. (1986) na szczurach udowodniły, że mastika działa cytoprotekcyjnie, obniża kwasowość żołądka i powoduje zmniejszenie uszkodzeń błony śluzowej przewodu pokarmowego w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy wywołanych stosowaniem leków czy stresem.
Według Al-Habbal i wsp. (1984) doustne przyjmowanie mastyksu u osób z wrzodami dwunastnicy przez okres 2 tygodni doprowadziło do ustąpienia objawów u 80% pacjentów. W badaniach endoskopowych efekt terapeutyczny stwierdzono u 70% pacjentów przyjmujących żywicę.
Badania Paraschos i wsp. (2007) wykazały, że podawanie TMEWP (ekstraktu z mastyksu pozbawionego nierozpuszczalnego polimeru) w dawce 0,75 mg/dzień myszom zakażonym H. pylori przez 3 miesiące doprowadziło do 30-krotnego zmniejszenia kolonizacji przewodu pokarmowego przez bakterie. Za główne składniki ekstraktu o aktywności bakteriobójczej uznano triterpeny.
Mastika na dolegliwości trawienne
Mastika łagodzi dolegliwości związane z dyspepsją czynnościową. Zmniejsza uogólnione bóle brzucha, ból w nadbrzuszu i zgagę. Znajduje ponadto zastosowanie w leczeniu nieswoistego zapalenia jelit.
Środki ostrożności
Nie zaleca się stosowania kobietom w ciąży i karmiącym piersią.