On:
list W: Alergie person Dodane przez:

Kiedy doskwiera Ci alergia

Z każdym rokiem ilość osób cierpiąca na alergie rośnie. Czy i Ty się do niej zaliczasz? Zaczerwienienie oczu, problemy z oddychaniem, opuchlizna, wysypka – za te objawy odpowiedzialne są pylące rośliny, sierść zwierząt, kosmetyki, chemia, a nawet zanieczyszczone środowisko.

Zdaniem naukowców do 2025 r już co drugi Europejczyk będzie odczuwał objawy alergii. Obecnie 150 milionów Europejczyków ma alergie, a 100 milionów choruje na pyłkowicę. 

Czym jest alergia?

Uczulenie to nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik. Układ odpornościowy traktuje pewne substancje jako elementy zagrażające i chce je wydalić z organizmu. Czy wiesz, że występują 4 rodzaje alergii? Pokarmowa – dotyka zarówno u dzieci jak i dorosłych. Wywołują ją różne pokarmy.  Kontaktowa – ujawnia się na skórze. Spowodowana jest kontaktem z alergenem  np. biżuterią. Wziewna - czynnikami uczulającymi w tym przypadku mogą być roztocza kurzu domowego, pyłki drzew, pleśnie. Objawy jakie jej towarzyszą to wodnisty katar, łzawienie oczu, zapalenie zatok. Iniekcyjna - jest wynikiem podania leków zawierających alergen. Reakcją organizmu może być wstrząs anafilaktyczny. 

Alergia na wiosnę, co pyli w kwietniu?

Wiosna choć przez wielu z nas tak bardzo wyczekiwana, bywa najgorszą porą roku dla alergików. Co w kwietniu powoduje nieżyt nosa, zaczerwienienie oczu i problemy z oddychaniem? To drzewa, które mijamy na co dzień w parku, drodze do pracy, na ulicach czy ogródkach działkowych: olchy, topole, wierzby i brzozy.  

Jak żyć z alergią?

Aby złagodzić objawy alergii przede wszystkim należy udać się do lekarza specjalisty, który zleci testy alergiczne i zaleci odpowiednie leczenie. Dzięki temu będziesz wiedzieć na co jesteś uczulony i jak sobie z tym radzić. Pamiętaj, że bagatelizowanie alergii może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia, ale też i życia. Przyjmowanie leków, odczulanie oraz wprowadzenie domowych sposobów radzenia sobie z uczuleniem, sprawią, że łatwiej przetrwasz okres pylenia. 

  • Unikaj kontaktu z alergenami – łatwo powiedzieć? Jeżeli możesz wychodź z domu rano, wieczorem i po deszczu. Jeżeli musisz wyjść na zewnątrz w ciągu dnia, załóż maseczkę, uchronicie ona przed wdychaniem pyłków. Kiedy właśnie wróciłeś do domu ściągnij z siebie ubrania i upierz je, alergeny podczas spaceru osadziły się na twoich rzeczach. Buty zostaw za drzwiami, dzięki temu unikniesz nadmiaru pyłków w domu. 

Weź prysznic lub kąpiel, aby zmyć wszystkie pyłki z Twoje skóry i włosów.

  • Zastosuj filtr powietrza – technologia co raz bardziej ułatwia nam życie. Oczyszczacze powietrza skutecznie potrafią zatrzymać pyłki, roztocza, sierść. Tworzą w pomieszczeniu rześkie, precyzyjnie oczyszczone powietrze i łagodzą uciążliwe dolegliwości. 
  • Zamknij okna – doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, że nie ma  nic lepszego niż wiosenne powietrze, to w trakcie sezonu alergicznego zamknięte okna pomogą powstrzymać pyłki przed wdmuchiwaniem ich do domu. 
  • Nawilżaj powietrze – odpowiednio nawilżone powietrze  w domu, pozytywnie wpływa na Twoją błonę śluzową, ale pamiętaj aby nie było ono zbyt wysokie, gdyż będzie sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów. Najlepiej skontrolujesz je przy pomocy higrometru. 
  • Sięgnij po zioła –alergia często nie jest całkowicie uleczalna, ale jej objawy można łagodzić. Matka Natura podarowała nam wiele ziół, które mogą pozytywnie wpływać na nasz organizm, hamując proces wydzielania histaminy. W ich skład zazwyczaj wchodzą witaminy i minerały. Jednym z najpopularniejszych suplementów diety jest wapno. W przypadku alergii warto też wesprzeć się kwercetyną lub olejem z czarnuszki. 

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password