
Czym jest stopa cukrzycowa?
Stopa cukrzycowa to nazwa obejmująca szereg zmian chorobowych, rozwijających się w przebiegu nieleczonej bądź nieprawidłowo leczonej cukrzycy. Zaliczają się do nich takie dolegliwości jak: owrzodzenia, zakażenia, utrata czucia. Według statystyk niemal połowa przypadków amputacji stóp w polskich szpitalach ma wyraźny związek z cukrzycą. Leczenie zespołu stopy cukrzycowej należy do kuracji wymagających cierpliwości i znacznych nakładów finansowych, stąd szczególnie istotne są poznanie mechanizmów rozwoju choroby i skuteczna profilaktyka.
Naczyniowe zmiany u cukrzyków
W wyniku długo utrzymującej się hiperglikemii, czyli ponadnormowego stężenia glukozy we krwi obwodowej, dochodzi do istotnych zmian w naczyniach krwionośnych. W przebiegu niekontrolowanej cukrzycy tętnice tracą swą elastyczność i mają zwiększoną tendencję do rozwoju zmian miażdżycowych – przekłada się to na niedostateczne zaopatrzenie tkanek stopy w niezbędne składniki odżywcze i tlen. Niewystarczające ukrwienie skutkuje m.in. utrudnieniem procesów gojenia i zaburzeniem procesów krzepliwości, co znacznie zwiększa ryzyko rozwoju zakażeń pourazowych.
W przebiegu nieleczonej cukrzycy równolegle ze zmianami w układzie krwionośnym rozwija się neuropatia – patologia w układzie nerwowym prowadząca do zaburzenia czucia w obrębie stóp. Z powodu osłabionej percepcji bólu cukrzycy często przeoczają urazy, obtarcia i skaleczenia, które stanowią wrota dla mikroorganizmów prowadzących do zmian martwiczych.
Zareaguj, nim będzie zbyt późno
Nasilenie i rodzaj objawów zespołu stopu cukrzycowej są zmienne. Czujność powinny budzić następujące symptomy: przewlekły ból stopy – często nasilający się w nocy – obrzęk i zaczerwienienie. Należy zwrócić uwagę także na występowanie: przewlekłego drętwienia stóp i nóg, wysuszania i łuszczenia się skóry oraz uczucia ciepła. Zespół stopy cukrzycowej może objawiać się także: utratą włosów w okolicy stopy, podwyższoną temperaturą ciała i problemami z chodem.
Profilaktyka się opłaca
Z uwagi na długie i kosztowne leczenie skutków zespołu stopy cukrzycowej, które musi być prowadzone przez zespół lekarzy, szczególnie ważna jest profilaktyka. Zdecydowanie najważniejsze w zapobieganiu cukrzycowym chorobom stóp jest utrzymywanie w normie poziomu glukozy we krwi. Diabetycy powinni pamiętać o regularnych oględzinach stóp w poszukiwaniu urazów i obtarć. Warto zaopatrzyć się w obuwie bądź wkładki ortopedyczne, które poprawią komfort chodu oraz zmniejszą ryzyko uszkodzeń mechanicznych skóry stóp. Trzeba również zadbać o prawidłowe krążenie – odstawić wyroby tytoniowe, pamiętać o codziennej aktywności fizycznej oraz nadzorować poziom cholesterolu we krwi.