
Przeciwrakowe działanie żagwicy listkowatej
Grzyb maitake (żagwica listkowata) znany jest w medycynie naturalnej z silnego działania przeciwrakowego. Po latach leczniczego stosowania na Dalekim Wschodzie grzyb ten zdobywa coraz większą popularność w instytutach medycznych całego świata. Onkolodzy wskazują na wysoką skuteczność kliniczną, potwierdzaną przez prace badawcze – składniki maitake przyczyniły się do poprawienia stanu zdrowia aż 68% chorych na raka piersi i 62% chorych na raka płuc. W jaki sposób żagwica listkowata aż tak skutecznie wspiera organizm w walce z rakiem?
Zbawienna D-frakcja
Do najskuteczniejszych, a zarazem najlepiej zbadanych klinicznie składników żagwicy listkowatej należy bioaktywny związek zwany frakcją D. W badaniach laboratoryjnych udowodniono, że D-frakcja jest w stanie doprowadzać komórki nowotworowe do apoptozy – programowanej śmierci. Własność ta powoduje, że maitake ma działanie nie tylko hamujące raka, lecz także częściowo odwracające jego rozwój. Poza tym stwierdzono, że D-frakcja stymuluje przeciwrakowe mechanizmy obronne organizmu, pobudzając do działania makrofagi i limfocyty T, a także limfocyty NK wyspecjalizowane do zabijania komórek nowotworowych.
Maitake a chemioterapia
Odkryto, że spożywanie maitake przy chemioterapii zwiększa jej skuteczność. W niektórych przypadkach klinicznych fakt ten pozwala na obniżenie aplikowanych dawek, co bezpośrednio przekłada się na osłabienie dokuczliwych skutków ubocznych i podwyższenie jakości życia pacjenta.
Podawanie maitake
Żagwica listkowata należy do nielicznej grupy grzybów witalnych, które podawane doustnie zachowują swą pełną skuteczność. Jest to niezwykle istotne, ponieważ ułatwia stosowanie maitake jako leku antynowotworowego i środka prewencji przeciwrakowej.