
Przeciwnowotworowe działanie shitake
Nowotwory złośliwe są jedną z przodujących przyczyn śmierci we współczesnym świecie. Zanieczyszczenie powietrza, silnie modyfikowana żywność i sprzyjający rozwojowi choroby szybki styl życia sprawiają, że z roku na rok coraz więcej pacjentów zmaga się z rakiem. Wskutek badań nad substancjami o działaniu przeciwnowotworowym, naukowcy zwracają szczególną uwagę na związki chemiczne występujące w produktach naturalnych. Wśród szeregu rozpatrywanych grzybów i roślin, wyjątkowe znaczenie przypisuje się grzybowi shitake, znanemu w Polsce jako twardnik japoński.
Shitake a choroby nowotworowe
Shitake i jego przeciwnowotworowe właściwości od lat są przedmiotem badań wielu instytutów naukowych na całym świecie. Lekarze zaobserwowali, że zachorowalność na raka jest mniejsza w regionach, w których twardnik stanowi powszechny element diety. W toku eksperymentów wynikło, że grzyb zawdzięcza swoją efektywność w walce z rakiem lentinanowi – betaglukanowi, polisacharydowi D-glukozy. Co ciekawe, shitake jest jedynym organizmem żywym, z którego wyizolowano ten wielocukier

.
Antyrakowe działanie lentinanu
Lentinan wykazuje działanie kancerostatyczne – hamuje wzrost komórek nowotworowych, może być stosowany zatem jako element profilaktyki nowotworowej. Co więcej, oddziałując na układ immunologiczny, stymuluje produkcję i uwalnianie białek odpornościowych, które mogą zatrzymywać rozwój guza już w początkowych stadiach jego formowania. Lentinan, uaktywniając limfocyty T pomocnicze oraz zwiększając wydzielanie interleukin i interferonu, pośrednio likwiduje zmiany nowotworowe.
Praca badawcza opublikowana w 2006 na łamach Journal of Alternative and Complementary Medicine sugeruje, że lentinan jest w stanie kierować komórki rakowe do apoptozy – programowanej śmierci komórki.
Twardnik japoński bezpieczny we wsparciu leczenia
Lentinan obecny w shitake jest bezpieczny dla ludzkiego organizmu i nie wykazuje istotnej toksyczności, co stwarza możliwość powszechnego stosowania go w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych. Na podstawie wieloletnich badań można stwierdzić, iż regularne spożywanie twardnika japońskiego jest bez wątpienia istotnym wsparciem organizmu we wsparciu leczenia konwencjonalnego schorzeń nowotworowych, niezależnie od ich rodzaju. Należy pamiętać, iż choroby nowotworowe są skomplikowanymi, często też zindywidualizowanymi schorzeniami i wszelkie decyzje dotyczące leczenia powinny zostać podjęte na podstawie rzetelnej oceny przypadku przez wykwalifikowany personel medyczny.