
Czym jest kamica dróg żółciowych?
Rolą żółci w organizmie jest wspomaganie trawienia tłuszczów poprzez rozbijanie ich cząsteczek oraz wchłanianie i rozpuszczanie witamin: A, D, E i K. Kamica dróg żółciowych to stan organizmu spowodowany obecnością kamieni w przewodach układu żółciowego. Tworzą się one, kiedy z powodu zaburzenia równowagi pomiędzy poszczególnymi frakcjami żółci wytrącają się jej składniki i łączą w grudki. Wielkość powstałych złogów może się wahać od mikroskopijnych rozmiarów do wielkości piłki golfowej. Ich główne składniki to: cholesterol, sole wapniowe i bilirubina. Kamienie różnią się między sobą procentową zawartością poszczególnych frakcji, np. kamienie cholesterolowe formują się, kiedy koncentracja cholesterolu w żółci jest na tyle wysoka, że zaczynają tworzyć się kryształy, które w konsekwencji rosną.
Najczęstsze objawy kamieni w drogach żółciowych
Najczęstsza dolegliwość, na którą skarżą się pacjenci z kamieniami w drogach żółciowych, to ból w prawej górnej części brzucha, połączony z wymiotami oraz nudnościami. Widocznym rezultatem takiego stanu organizmu jest nagły spadek wagi. Do innych typowych objawów należy ból pomiędzy łopatkami. Sytuacje bólowe nasilają się z reguły po spożyciu tłustego posiłku, a prawie zawsze zdarzają się w nocy.
Skuteczna diagnoza
Istnieje kilka metod diagnostycznych w kierunku kamicy: endoskopia, laparoskopia oraz cholangiopankreatografia rezonansu magnetycznego. Lekarze spierają się między sobą, która z wyżej wymienionych metod jest najskuteczniejsza.
Leczenie kamicy żółciowej
Jeżeli chory odczuwa ostre i długotrwałe objawy bólowe zlokalizowane w prawej górnej części brzucha, podejmuje kroki w celu operacyjnej eliminacji kamieni żółciowych. Najskuteczniejszym sposobem jest endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna wykonywana w znieczuleniu ogólnym.
Profilaktyka
Istnieje wiele metod, które mogą zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni w drogach żółciowych, np.: stosowanie wywarów z korzenia mniszka lekarskiego, ostropestu plamistego oraz spożywanie kurkumy. Kluczowa jest odpowiednia dieta, bogata w mikroskładniki, miedź, cynk, a przede wszystkim wapń oraz witaminę C. Równie ważna jest regularna aktywność fizyczna, która poprawia metabolizm energetyczny. Jednym z głównych składników kamieni żółciowych jest cholesterol, poprawa metabolizmu przyczynia się do jego lepszego wykorzystania, m.in. przez zwiększenie produkcji hormonów steroidowych. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo, że cholesterol wykrystalizuje się w formie kamieni.