Epidemia koronawirusa
Pod koniec 2019 roku w Chinach zaczęła się epidemia wirusa SARS-CoV-2, która w kilka miesięcy rozprzestrzeniła się na cały świat. Chociaż śmiertelność nowego wirusa jest niższa od poprzednich światowych epidemii, takich jak: grypa hiszpanka czy nawet SARS-Cov, to liczba osób zarażonych jest zdecydowanie większa, a co za tym idzie – więcej jest zgonów spowodowanych zarażeniem wirusem. W celu zminimalizowania ilości zakażeń, na całym świecie wprowadza się kwarantanny domowe.
Jak postępować w czasie pandemii?
Aby zapewnić sobie i innym maksymalne bezpieczeństwo, należy ściśle przestrzegać higieny osobistej. Wirus SARS-CoV-2 ma osłonkę lipidową, dzięki czemu można go łatwo zmyć zwyczajnym mydłem. Ale jest pewien podstawowy warunek: ręce należy bardzo starannie namydlić i sumiennie spłukać, ponieważ ta czynność pozwala pozbyć się wirusa z dłoni. Innym sposobem jest polanie dłoni żelem lub płynem dezynfekującym z zawartością 70% alkoholu.
Drugą skuteczną metodą ochrony, oprócz higieny osobistej, jest izolacja społeczna. Jest to niezwykle istotna linia obrony przed rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, dzięki czemu możemy zminimalizować liczbę zainfekowanych osób. Wirus ten przenosi się drogą kropelkową, ale można się również zarazić przez dotykanie powierzchni lub przedmiotu, na którym jest wirus, a następnie dotknąć błon śluzowych oka, nosa czy ust.
Jest jeszcze dodatkowa okoliczność: osoby mogą nie wiedzieć, że zaraziły się wirusem, dlatego że przechodzą chorobę bezobjawowo albo dlatego że wirus jest w okresie inkubacji. Okres inkubacji, to czas rozwoju wirusa w organizmie, nie występują wtedy objawy choroby, trwa on od zarażenia do pojawienia się objawów; okres inkubacji SARS-CoV-2 trwa do 14 dni. Dlatego przestrzeganie kwarantanny, podczas której NIE SPOTYKAMY SIĘ Z NIKIM, jest tak ważna.
Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, obciążonych dodatkowymi chorobami układowymi, takimi jak: niewydolność serca, nowotwory czy choroby płuc. Aby chronić całe nasze społeczeństwo, jak najwięcej osób musi przebywać w miarę możliwości w domu i wychodzić tylko w najważniejszych sprawach: do pracy, po zakupy czy pomóc osobom starszym. Oprócz tego należy bezpiecznie zachowywać się podczas korzystania z transportu miejskiego czy robienia zakupów w sklepach spożywczych.
Uwaga!
Należy utrzymywać odległość ok. 2 m. Nie należy dotykać twarzy rękoma bez ich wcześniejszego umycia. Nie kasłać w stronę innych ludzi, podczas kaszlu zasłonić usta zgięciem łokciowym. Osoby chore nie powinny wychodzić z domu! Jest to potrzebne aby nie rozprzestrzeniać dalej wirusa oraz jego śmiercionośnych konsekwencji. Nawet jeżeli nie choruje się na COVID-19 tylko na grypę czy przeziębienie trzeba zostać w domu aby nie zainfekować innych ludzi i nie obniżać sprawności ich układu immunologicznego oraz żeby samemu się nie zarazić.
Objawy
Przebieg COVID-19, czyli choroby wywoływanej koronawirusem SARS-CoV-2, jest różny – może być bezobjawowy, może wywoływać łagodną postać, np. chorobę układu oddechowego albo ciężkie zapalenie płuc z niewydolnością oddechową lub wielonarządową. U większości pacjentów występuje gorączka, suchy kaszel, problemy z oddychaniem, duszności. Mogą wystąpić też: bóle mięśni, ból gardła, ból głowy, czasami mokry kaszel i krwioplucie. Początkowo objawy są łagodne, a ich nasilenie wzrasta po pewnym czasie od zakażenia. Zdecydowana większość pacjentów, bo około 80% przechodzi COVID-19 łagodnie i nie wymaga leczenia, a choroba ustępuje sama.
Naturalne wsparcie
Z pomocą w dobie epidemii przychodzą nam rośliny lecznicze takie jak: lukrecja, imbir, vilcacora, traganek, czosnek, jeżówka oraz wiele innych. Substancje w nich zawarte wykazują właściwości przeciwwirusowe. Dodatkowo poprawiają odporność organizmu i dzięki temu zwiększają szanse na szybsze zwalczenie choroby. Rośliny te bardzo korzystnie wpływają na układ oddechowy, np. lukrecja ma działanie wykrztuśne, jeżówka łagodzi kaszel i katar, traganek skraca czas choroby, łagodząc objawy przeziębienia, grypy czy zapalenia górnych dróg oddechowych. Imbir działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Vilcacora wykorzystywana jest w leczeniu schorzeń alergicznych (głównie w układzie oddechowym, takich jak astma).
Jak zgłosić się do lekarza?
Osoby podejrzewające u siebie COVID-19 absolutnie nie powinny: wychodzić z domu, zgłaszać się do lekarza rodzinnego czy na Szpitalny Oddział Ratunkowy! W wypadku takiego podejrzenia należy bezzwłocznie zawiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną telefonicznie lub najbliższy oddział zakaźny lub odział obserwacyjno-zakaźny.
Podsumowanie
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19, która u większości pacjentów nie wywołuje objawów lub ma łagodny przebieg, jednak może spowodować ciężkie zapalenie płuc i niewydolność oddechową. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa należy przestrzegać higieny osobistej oraz kwarantanny. W razie zauważenia u siebie objawów takich, jak: gorączka, kaszel i duszność i podejrzenia zachorowania na COVID-19, należy zgłosić to telefonicznie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub najbliższemu oddziałowi zakaźnemu.