Czym jest berberyna
Jest alkaloidem izochinolinowym, związkiem pochodzenia roślinnego występującym m.in. w berberysie (łac. Berberis vulgaris), gorzkniku kanadyjskim (łac. Hydrastis canadensis) oraz cynowodzie chińskim (łac. Coptis chinensis). Rośliny zawierające berberynę od wieków stosowane są w medycynie chińskiej, przede wszystkim ze względu na działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, ale też na łagodzące w obrębie układu pokarmowego.
Ochrona układu pokarmowego
Świetnie sprawdza się w leczeniu różnych schorzeń w obrębie układu pokarmowego. Ma działanie ściągające, dzięki czemu pomaga zwalczać biegunkę. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, także te w śluzówce jelita, zapobiega więc bólom brzucha. Powoduje zwiększenie wydzielania żółci, co usprawnia trawienie tłuszczów, oraz działa przeciwzapalnie, wspomaga zatem leczenie zapalenia jelit (stosuje się ją m.in. u chorych z nieswoistym zapaleniem jelit).
Ochrona układu krążenia
Wykazuje działanie hipocholesterolemiczne, co oznacza, że powoduje obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Badania pokazują, że w ciągu 3 miesięcy regularnego stosowania pozwala obniżyć całkowity poziom cholesterolu we krwi nawet o 29%, a trójglicerydów – o 35%. Chroni tym samym układ krążenia przed miażdżycą.
Pomoc w walce z cukrzycą
Reguluje poziom cukru we krwi, zmniejszając jego wzrost po posiłku. Nadaje się wobec tego do kontroli poziomu cukru u osób z insulinoopornością oraz znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Warto też stosować ją u osób chorych dla kontroli poziomu glukozy we krwi i uniknięcia powikłań.
Działanie przeciwnowotworowe
Używa się jej ponadto w celu zapobiegania niektórym nowotworom. Ograniczając namnażanie wirusów zapalenia wątroby typu B, redukuje ona ryzyko powstawania nowotworów wątroby, a usuwając bakterie Helicobacter pylori, przeciwdziała tworzeniu się wrzodów żołądka oraz rakowi żołądka.
Poza tym wpływa na działanie niektórych enzymów, hamując powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają materiał genetyczny komórki i mogą prowadzić do nowotworzenia. Prawdopodobnie może także ograniczać namnażanie się komórek guza, czyli wstrzymywać jego wzrost.
Inne właściwości
Wykazuje oprócz tego następujące działania:
• przeciwbakteryjne i przeciwpierwotniacze;
• obniżanie ciśnienia krwi;
• ochrona układu nerwowego przed uszkodzeniami, w tym przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, np. choroby Alzheimera, Parkinsona czy Huntingtona.
Uważaj na dawki!
Długotrwałe stosowanie berberyny, szczególnie w dużych dawkach, prowadzi do jej akumulacji w wątrobie oraz mięśniu sercowym. Zbyt duże dawki mogą też powodować żółtaczkę, ponieważ może to doprowadzić do uwalniania się bilirubiny. Nie zaleca się stosowania berberyny u dzieci ani u kobiet w ciąży.