On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Kalettes – połączenie jarmużu i brukselki

Kalettes jest krzyżówką brukselki oraz jarmużu, roślina ta została stworzona przy wykorzystaniu tradycyjnych metod zapylania bez ingerencji w jej kod genetyczny.

Kalettes jest nowym warzywem wyhodowanym przez pewną brytyjską firmę jesienią 2014 roku. Naukowcy pracowali nad jego stworzeniem prawie 15 lat. Kalettes jest hybrydą, czyli krzyżówką jarmużu i brukselki. Jego nazwa to połączenie dwóch angielskich słów: kale (jarmuż) i Brussels prout (brukselka). Roślina ta została stworzona przy wykorzystaniu tradycyjnych metod zapylania, bez sztucznej ingerencji w kod genetyczny – nie jest to więc żywność GMO (genetycznie modyfikowana).

Kalettes ma postać małej fioletowo-zielonej główki kapustki z pofalowanymi listkami o postrzępionych krawędziach (jak u jarmużu). Uprawiany jest w Wielkiej Brytanii, USA i Australii, powoli jednak zaczyna być popularny również w krajach europejskich, w tym w Polsce. Tu uprawą zajmuje się inna firma, która wprowadziła własną nazwę – kalerosse. Jest to warzywo sezonowe, plony – od listopada do marca.

Delikatność i wysoka wartość odżywcza

Smak warzywa można określić jako lekko orzechowy i słodkawy. Niewątpliwą jego zaletą jest krucha i delikatna struktura pozwalająca na zachowanie cennych walorów odżywczych i smakowych oraz na szybkie przygotowanie dań. W roślinie zawartych jest moc witamin, minerałów i substancji bioaktywnych.

Zarówno brukselka, jak i jarmuż zaliczane są do tzw. superfoods – ich połączenie, czyli kalettes, ma więc jeszcze większą wartość odżywczą:
• jest cennym źródłem witamin z grupy B, witaminy C oraz witamin: A, D, E i K. Na szczególną uwagę zasługują: pokrycie dziennego zapotrzebowania na witaminę K – 130% (które zapewnione jest po spożyciu 85 g kalerosse); duże stężenie witaminy E, nazywanej witaminą młodości; dwukrotnie większa zawartość witamin B6 i C niż w brukselce;
• zapewnia niezbędne do życia biopierwiastki: żelazo, wapń, magnez, fosfor, miedź, cynk, potas, mangan, selen;
• zawiera znaczne ilości błonnika pokarmowego;
• dostarcza chlorofilu;
• obfituje w karotenoidy.

Tak bogaty skład decyduje o pozytywnym wpływie rośliny na zdrowie. Jego spożywanie może pomóc wyeliminować zaparcia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bo warzywo to wpływa pozytywnie na mikroflorę jelitową. Kalettes działa oczyszczająco, reguluje poziom glukozy we krwi, wyrównuje ciśnienie tętnicze, a wapń zawarty w liściach tej rośliny chroni przez osteoporozą i próchnicą. Witamina E wpływa pozytywnie na stan skóry, włosów i paznokci, pracę mięśni i płodność, a witamina B6 wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i reguluje przemiany energetyczne zachodzące w organizmie.

Możliwości kulinarne

Warzywo można jeść na surowo samo lub jako dodatek do surówek, sałatek czy kanapek, po zblanszowaniu lub krótkim gotowaniu czy pieczeniu. Będzie stanowiło idealne uzupełnienie zup i dań głównych, zarówno warzywnych, jak i mięsnych.

Zdrowa i bezpieczna nowość

Jest to warzywo nie tylko smaczne i odżywcze, ale przede wszystkim całkowicie bezpieczne. Warto włączyć je do diety jesienią i zimą, czyli w sezonie na kalettes.


Bibliografia

Rusek A., Kalerosse – nowe warzywo w Polsce, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego 17.11.2017,

online: http://www.wodr.poznan.pl/powiaty/powiaty-r-z/zespol-doradczy-w-tureckim/item/7958-kalerosse-nowe-warzywo-w-polsce [dostęp 7.05.018]

Bukowski J., Nowe warzywo w Polsce – kalettes, czyli kalerosse, Akademia Dietetyki,

online: http://www.akademiadietetyki.pl/nowe-warzywo-w-polsce-kalettes-czyli-kalerosse/ [dostęp 7.05.2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password