Damiany czy Damiana?
Liść Damiana pochodzi z turnery rozpierzchłej (łac. Turnera diffusa), krzewu potocznie nazywanego damianą od średniowiecznego aptekarza świętego Damiana. Krzew pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, obecnie uprawiany także w Afryce i Indiach. Od tysięcy lat Majowie uważali go za jedną z najważniejszych roślin i używali jako afrodyzjaku, środka wykrztuśnego, wzmacniającego i chroniącego wątrobę.
Skład liści Damiana
Najważniejszymi substancjami czynnymi są flawonoidy, przede wszystkim apigenina i luteolina oraz ich pochodne, a poza tym: arbutyna, garbniki, witamina C, saponiny oraz minerały, przede wszystkim: magnez, miedź, żelazo i cynk, a także w niewielkich ilościach kofeina.
Działanie afrodyzjakalne
Rośliny tradycyjnie używano jako afrodyzjaku, dlatego sprawdzano wielokrotnie ten mechanizm. Prawdopodobnie działa ona przede wszystkim przez hamowanie enzymu aromatazy – odpowiedzialnego za przemianę androgenów w estrogeny, czyli hormonów płciowych męskich w żeńskie. Poziom męskich hormonów płciowych utrzymuje się więc na wysokim poziomie, a co za tym idzie – podnosi się libido.
Działanie przeciwcukrzycowe
Regularne przyjmowanie liści Damiana może powodować obniżenie poziomu glukozy we krwi, a zatem i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia cukrzycy, a u osób, które już na nią chorują – powikłań wywoływanych hiperglikemią, np. martwicy tkanek.
Ochrona układu pokarmowego
Arbutyna zawarta w liściach damiany chroni układ pokarmowy m.in. przez zapobieganie powstawaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Związek ten działa przeciwzapalnie i wspierająco na układ immunologiczny.
Jednocześnie zabija wiele bakterii chorobotwórczych wywołujących zapalenia jelit, w tym Salmonelli, Yersinii czy Vibrio.
Działanie antyoksydacyjne
W liściach znajdują się flawonoidy, które mają właściwości antyoksydacyjne. Powodują neutralizację wolnych rodników i zmniejszenie stresu oksydacyjnego. Dzięki temu zmniejszają stany zapalne, spowalniają starzenie oraz zapobiegają powstawaniu nowotworów.
Działanie przeciwnowotworowe
Liść Damiana nie tylko zapobiega powstawaniu nowotworów, ale także występujące w nim: arbutyna i apigenina wpływają cytotoksycznie na niektóre istniejące już nowotwory. Oznacza to, że powodują one obumieranie komórek nowotworów i przez to zmniejszanie się guzów. Działanie to na pewno wykazują względem komórek raka piersi.