On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Masło – czy warto je jeść?

Zawiera kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone oraz witaminy, posiada jednak jedną wadę, na którą warto zwrócić uwagę.

Skład masła

Masło produkowane jest z mleka , jest więc produktem pochodzenia zwierzęcego. Składa się w około 80% z tłuszczów, z których ponad połowa to kwasy tłuszczowe nasycone. W temperaturze pokojowej większość tłuszczów pozostaje w stanie stałym. Właśnie w tłuszczach - z kwasami tłuszczowymi nasyconymi oraz w cholesterolu upatruje się głównej wady masłaniekorzystnego wpływu na układ krwionośny. Masło zawiera jednak także witaminy, przede wszystkim A i E oraz niemałe ilości kwasów tłuszczowych nienasyconych, szczególnie jeśli krowa, od której pochodzi mleko, była karmiona trawą.

Masło czy margaryna?

Od dawna masło jest piętnowane ze względu na dużą zawartość tłuszczów nasyconych, dlatego szukano dla niego zamiennika. Osobom otyłym i tym, u których występuje duże ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, rekomenduje się zastępowanie masła margaryną. Ta ostatnia produkowana jest z olejów roślinnych, które normalnie w temperaturze pokojowej są płynne. Dlatego też musi być sztucznie utwardzana. Margaryna zawiera znacznie więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych niż masło, a poza tym nie zawiera cholesterolu. Jednak margaryna nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ w czasie procesu jej utwardzania, mogą powstawać substancje potencjalnie niebezpieczne.

Mimo to nadal, jak wynika z badań ankietowych z roku 2009, większość Polaków używa masła jako jedynego tłuszczu do smarowania chleba albo naprzemiennie z margaryną.

Nie takie masło straszne…

Badania na szczurach pokazały jednak, że tak naprawdę ilość przyjmowanego cholesterolu i innych tłuszczów nie działa tak samo na każdy organizm. Prawdopodobnie reakcja organizmu na duże spożycie tłuszczów zwierzęcych jest w jakiś sposób uwarunkowana genetycznie. U niektórych zwierząt karmionych masłem nie zauważono wzrostu poziomu cholesterolu we krwi, najczęściej dotyczyło to zwierząt szczupłych o normalnej wadze. Jednak u innych dochodziło do podwyższenia tego poziomu, szczególnie tzw. złego cholesterolu LDL, i do rozwoju syndromu metabolicznego.

Czy warto je spożywać?

Znana jest pewnie wszystkim zasada jedz z umiarem, a nie zaszkodzi. Jeżeli osoba o normalnej budowie ciała nie chorowała na serce, nie stwierdzono u niej choroby wieńcowej, to może bezpiecznie jeść masło w umiarkowanych ilościach, ok. 2 łyżeczek dziennie. Wszystko zależy od tego, jak wygląda cała dieta – jeśli znajduje się w niej dużo tłustego mięsa, to lepiej zmniejszyć spożycie masła.


Bibliografia

Couvreur S. i in., The linear relationship between the proportion of fresh grass in the cow diet, milk fatty acid composition and butter properties, Journal of Dairy Science 2006, vol. 89, p. 6, s. 1956–1969, online.
Denke M. i in., Individual cholesterol variation in response to a margarine – or butter-based diet, Journal of American Medical Association 2000, vol. 284, p. 21, s. 2740–2747, online.
Hu F. i in., Types of dietary fat and risk of coronary heart disease: a critical review, Journal of the American College of Nutrition 2001, vol. 20, p. 1, s. 5–19, online.
Maioli T. i in., High sugar and butter (HSB) diet induces obesity and metabolic syndrome with decrease in regulatory T cells in adipose tissue of mice, Inflammation research 2016, vol. 65, p. 2, s. 169-178, online.
Żbikowska A. i in., Preferencje i wiedza żywieniowa konsumentów w zakresie tłuszczów do smarowania pieczywa, Rośliny oleiste – oilseed crops 2012, Tom XXXIII, 139-147, online.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password