Ziemia okrzemkowa – lecznicza skała
Ziemia okrzemkowa (diatomit, ziemia diatomowa) jest rozdrobnioną skałą osadową powstałą z pancerzyków glonów jednokomórkowych (okrzemek), żyjących przed milionami lat w wodach słodkich i słonych. Jej regularne przyjmowanie może wpłynąć korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Ziemia okrzemkowa stanowi bogate źródło dobrze przyswajalnego krzemu. Stosowana jest też jako skuteczny środek zwalczający pasożyty i oczyszczający organizm z toksyn.
Źródło krzemu
Ziemia okrzemkowa ma białą lub żółtawobiałą barwę, miękką, porowatą i pylistą strukturę. W jej składzie dominuje krzemionka (do 92%) w postaci amorficznej. Diatomit zawiera też: glin, żelazo, wapń, magnez, fosfor, sód, potas, mangan w postaci tlenków.
Krzem znajdujący się w ziemi okrzemkowej częściowo ulega wchłonięciu do krwiobiegu w postaci kwasu ortokrzemowego (H4SiO4). Ziemia okrzemkowa stanowi źródło biodostępnego krzemu dla organizmu i może być stosowana jako suplement tego pierwiastka. Krzem jest niezbędny do prawidłowej syntezy kolagenu i glikozaminoglikanów. Ma właściwości regenerujące, odmładzające, mineralizujące. Wpływa pozytywnie na stan skóry, paznokci, włosów, ogranicza tworzenie się zmarszczek, poprawia funkcjonowanie układu krążenia, stymuluje aktywność układu immunologicznego. Suplementacja krzemu stosowana jest w profilaktyce i terapii: miażdżycy, osteoporozy, chorób stawów, kamicy nerkowej.
W walce z pasożytami
Ziemia okrzemkowa ma właściwości przeciwpasożytnicze. Działa skutecznie na pasożyty jelitowe. Ostre pancerzyki okrzemek, za sprawą właściwości ściernych, powodują mechaniczne uszkodzenia ciał pasożytów i ich jaj w przewodzie pokarmowym, nie uszkadzając przy tym ścian jelit. Dodatkowo ziemia okrzemkowa, dzięki porowatej strukturze, absorbuje wodę ze środowiska i powoduje śmierć pasożytów na skutek wysuszenia.
Dobroczynne właściwości
Przyjmowanie ziemi okrzemkowej pomaga obniżyć poziom cholesterolu ogólnego, frakcji LDL i trójglicerydów we krwi.
Dzięki właściwościom absorpcyjnym ziemia okrzemkowa wspomaga oczyszczanie organizmu z metali ciężkich i toksyn oraz ogranicza ich wchłanianie. Wpływa korzystnie na pracę przewodu pokarmowego – ułatwia oczyszczenie jelit z zalegających resztek pokarmowych.
Ziemia okrzemkowa znajduje zastosowanie również jako naturalny środek owadobójczy – powoduje uszkodzenia ciała i dehydratację insektów. Stosowana jest ponadto jako dodatek paszowy dla zwierząt.
Dawkowanie
Zalecana dzienna dawka ziemi okrzemkowej to 10 g (jedna łyżka stołowa). Suplementację należy zacząć od mniejszej dawki (5 g). Ziemię okrzemkową najlepiej przyjmować po rozpuszczeniu w wodzie.
Środki ostrożności
Do spożycia nadaje się tylko ziemia okrzemkowa jakości spożywczej – w postaci amorficznej. Diatomit stosowany w przemyśle ma strukturę krystaliczną, przez co jest niezdatny do spożycia. Ziemi okrzemkowej nie powinny przyjmować kobiety ciężarne, karmiące piersią i dzieci poniżej 12. roku życia. Należy zachować ostrożność w przypadku chorób płuc lub astmy – długotrwałe wdychanie ziemi okrzemkowej może wywołać podrażnienia układu oddechowego.