Śledziennica – nie tylko na kłopoty ze śledzioną
Śledziennica skrętolistna (ChrysospleniumalternifoliumL.) to roślina wieloletnia zaliczana do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Dawniej używano jej do leczenia chorób śledziony, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Śledziennica znajduje zastosowanie w kuracjach oczyszczających i wzmacniających, terapii chorób skóry czy układu pokarmowego.
Roślina lasów i mokradeł
Śledziennica skrętolistna preferuje stanowiska zacienione i wilgotne, w pobliżu zbiorników wodnych. Występuje w lasach, na torfowiskach, nad strumieniami i jeziorami, w wilgotnych zaroślach. Roślina osiąga wysokość 5-10 cm. Ma żółtozielone kwiaty zebrane w baldachogrona. Kwiaty nie mają płatków korony. W zapylaniu rośliny biorą udział ślimaki i owady. Okres kwitnienia śledziennicy przypada od marca do maja. W Polsce oprócz śledziennicy skrętolistnej występuje również śledziennica naprzeciwlistna (C. oppositifolium).
Substancje aktywne
Do głównych substancji aktywnych śledziennicy należą: fitosterole, olejek eteryczny, kwas kawowy, kwas elagowy, chryzosplenol (B, C, D i E), penduletyna, kwertecyna, glikozydy fenolowe arbutynowe. Surowcem leczniczym jest kwitnące ziele, które poddaje się suszeniu lub przetwarza bezpośrednio po zbiorze. Przyrządza się z niego: sok, macerat, intrakt, nalewkę.
Właściwości śledziennicy
Śledziennica ma właściwości: moczopędne, żółciopędne, przeciwzapalne, odtruwające, przeciwobrzękowe, cytotoksyczne, estrogenne. Znajdujące się w niej chryzosplenole działają antywirusowo i przeciwnowotworowo.
Wyciąg ze śledziennicy wpływa na pracę układu odpornościowego – stymuluje aktywność limfocytów. Z tego względu stosowany jest w kuracjach wzmacniających organizm.
Na oczyszczenie i wzmocnienie organizmu
Ziele śledziennicy znajduje zastosowanie w leczeniu chorób zapalnych i infekcji. Warto stosować je także w kuracjach odtruwających. Roślina zmniejsza obrzęki, nasila diurezę, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, dzięki czemu może wspomóc leczenie chorób układu moczowego i limfatycznego.
Śledziennica wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego. Reguluje trawienie i ogranicza stany zapalne. Działa ochronnie na komórki wątroby i zwiększa wydalanie żółci. Pomaga przy dolegliwościach związanych ze stłuszczeniem i marskością wątroby, kamicą żółciową.
Po śledziennicę warto sięgnąć w przypadku chorób skóry związanych z zaburzeniami hormonalnymi i problemów dermatologicznych wywołanych nadmiarem toksyn. Stosowana zewnętrznie na skórę wspomoże leczenie: atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, trądziku różowatego, oparzeń, owrzodzeń i trudno gojących się ran.