On:
list W: Piękno i uroda person Dodane przez:

Gotu kola - wpływ na organizm

Wąkrotka azjatycka jest niewielką rośliną o szerokim zastosowaniu przy wspomaganiu leczenia ran, owrzodzeń i chorób skórnych.

Gotu kola (wąkrotka azjatycka)

Gotu kola jest niewielką rośliną rosnącą na podmokłych terenach w klimacie tropikalnym. Od wieków używana jest w tradycyjnej medycynie azjatyckiej, głównie w Indiach i Chinach.

Działanie na skórę

Znalazła szerokie zastosowanie we wspomaganiu leczenia ran, owrzodzeń i chorób skórnych. Pobudza rozmnażanie się komórek skóry, wspomaga syntezę kolagenu i stymuluje przepływ krwi. Ma działanie bakteriostatyczne, nadaje się zatem do leczenia ran zakażonych, a czyste chroni przed infekcją. Preparaty z wąkrotką nie tylko przyspieszają gojenie, ale także zmniejszają widoczność blizn. Zwiększają elastyczność skóry, dzięki czemu zapobiegają występowaniu rozstępów i zmniejszają cellulit oraz przyczyniają się do redukcji zmarszczek.

Działanie na układ nerwowy

Stosowanie tej rośliny jest zalecane do poprawy zdolności poznawczych: pamięci, zdolności kojarzenia i pojmowania. Gotu Kola usprawnia pracę mózgu przez lepsze dotlenienie. Usuwa psychiczne wyczerpanie, uspokaja, wydłuża czas snu.

Działa ochronnie na neurony i przyspiesza regenerację nerwów, dzięki czemu spowalnia postęp demencji i choroby Alzheimera u osób starszych. Zapobiega depresji, załamaniom psychicznym i innym chorobom umysłowym. W chorobach lękowych zmniejsza częstotliwość i nasilenie ataków.

Działanie na układ krążenia

Wyciągi z wąkrotki mogą być stosowane w nadciśnieniu, zaburzeniach krążenia obwodowego, hemoroidach. Wzmacniają tkankę łączną ścian naczyń krwionośnych, poprawiają elastyczność ścian. Mogą zapobiegać miażdżycy, niewydolności krążenia i zawałowi serca.

Pozostałe działania

Zapobieganie tworzeniu się wrzodów żołądka oraz wspomaganie ich leczenia to jej zastosowanie w chorobach układu pokarmowego. Chroni też drogi moczowe (ma działanie przeciwzapalne i moczopędne). Udowodniono jej toksyczne działanie na komórki rakowe w niektórych rodzajach nowotworów (bez wpływu na komórki zdrowe).

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Gotu kola jest zielem bezpiecznym w stosowaniu, objawy niepożądane występują bardzo rzadko. Należą do nich łagodne zaburzenia żołądkowe, senność, skórne objawy alergii.


Bibliografia

Karłowicz-Bodalska K., Han S., Han T. i in., Centella asiatica (L.) Urban, syn. Hydrocotyle asiatica L. – wąkrota azjatycka – znana roślina lecznicza Dalekiego Wschodu, Postępy Fitoterapii 2013, nr 4, s. 225–235

Król D., Wąkrota azjatycka (Centella asiatica L.) – właściwości lecznicze, Postępy Fitoterapii 2010, nr 2, s. 101–105

Nowakowska E., Gotu Kola – 11 niezwykłych korzyści zdrowotnych, online: https://blog.muscle-zone.pl/gotu-kola-11-niezwyklych-korzysci-zdrowotnych/ [dostęp 17.12.2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password