On:
list W: Alergie person Dodane przez:

Olej babassu – tłuszcz cenny dla włosów i skóry

Olej pozyskuje się z nasion orzechów palm babassu przypominający konsystencją masło o dobroczynnym wpływie na zdrowie skóry i włosów.

W czym tkwi jego sekret?

Olej babassu pozyskuje się z nasion palm babassu (babaҫu lub cohune, łac. Attalea speciosa). Rośnie w Ameryce Południowej i Centralnej: w dżungli amazońskiej na terenach Brazylii, Boliwii, Gujany, Meksyku czy Surinamu oraz nielicznie w Afryce. Nasiona znajdują się wewnątrz orzechów wielkości małego orzecha kokosowego, tworzących duże kiście (szyszki), zwane kokila.

Zbiór odbywa się od sierpnia do lutego, kiedy dojrzewają. Jedna kokila może zawierać około 200 orzechów, a we wnętrzu każdego z nich znajduje się 2–6 nasion. Wytłacza się z nich olej przypominający konsystencją masło lub olej kokosowy. Konsystencja zmienia się wraz z temperaturą – poniżej 200°C zestala się, a powyżej 280°C przybiera formę płynną. Z nasion pozyskuje się również mleczko cenione w kuchni jako dodatek do potraw, zwłaszcza mięsnych i rybnych, a z mezokarpu orzechów mąkę z powodzeniem zastępującą tamtejszy maniok, używaną do wyrobu produktów czekoladopodobnych.

Bogaty skład lipidowy

Tłuszcze zawarte w oleju babassu:
1) jednonienasycone kwasy tłuszczowe – kwas oleinowy,
2) dwunienasycone kwasy tłuszczowe, dienowe – kwas linolowy,
3) trójnienasycone kwasy tłuszczowe – kwas linolenowy,
4) nasycone kwasy tłuszczowe – laurynowy i mirystynowy.

Ponadto zawiera witaminę E i fitosterole roślinne.

Zbawienny wpływa na skórę i włosy

Olej babassu tłoczony jest na zimno z nasion, a do oczyszczania nie stosuje się rozpuszczalników organicznych. Zachowuje więc cenne składniki, które wywierają niezwykle korzystny wpływ na skórę i włosy:

• fitosterole stymulują skórę do produkcji nowych komórek, co przyspiesza jej regenerację;
• witamina E polepsza ukrwienie skóry;
• kwas laurynowy działa bakteriobójczo i antyseptycznie, dzięki czemu zwalcza stany zapalne skóry, m.in.: trądzik;
• kwas mirystynowy zapobiega utracie wody, zatrzymuje ją w naskórku, dzięki czemu wzmacnia płaszcz hydrolipidowy; stymuluje syntezę białek;
• kwas oleinowy zwalcza nadmiar wolnych rodników tlenowych, wygładza i zmiękcza skórę oraz zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów także łysieniu;
• kwas linolowy rozjaśnia przebarwienia oraz zmiękcza zrogowaciały naskórek;
• kwas linolenowy pomaga zmniejszyć blizny, nawilża i wzmacnia skórę oraz łagodzi podrażnienia.

Tak bogaty skład sprawia, że olej ten jest również naturalnym filtrem UV, dzięki dużej odporności na utlenianie. Zmniejsza więc podatność skóry na fotostarzenie i stanowi skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.

Idealna konsystencja

Olej babassu jest składnikiem wielu kosmetyków: kremów nawilżających i przeciwzmarszczkowych, balsamów, mleczek i masła do ciała, preparatów do masażu, żeli pod prysznic, mydeł, szamponów, odżywek do włosów, tuszów do rzęs, szminek czy pomadek ochronnych.

Producenci kosmetyków cenią ten surowiec ze względu na specyficzne właściwości:

1) temperatura topnienia jest bardzo zbliżona do temperatury ciała człowieka dzięki zawartości kwasu laurynowego, dlatego topi się w kontakcie ze skórą, a to przyspiesza wchłanianie i nie pozostawia na skórze nieprzyjemnej tłustej warstwy; łatwe rozprowadzanie i dobra rozsmarowywalność kosmetyku;
2) łatwo się pieni i działa oczyszczająco – zastosowanie w produkcji naturalnych kosmetyków myjących;
3) głęboko wnika we włosy, wygładza je, nawilża i dodaje im sprężystości, nadaje się więc do olejowania włosów suchych i zniszczonych.

Tradycyjne metody tłoczenia oleju babassu pozwalają na zastosowanie go w produkcji kosmetyków naturalnych. Są one znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia i lepiej pielęgnują skórę i włosy. Z powodzeniem można używać czystego oleju babassu, który idealnie sprawdzi się w formie kremu, balsamu, preparatu do olejowania włosów czy naturalnego olejku do opalania.

Przeciwalergiczny tłuszcz dla skóry atopowej

Olej babassu jest naturalnym emolientem, tzn., że tworzy na skórze warstwę okluzyjną (film), która ogranicza nadmierną utratę wody z jej głębszych warstw. W ten sposób działa nawilżająco, natłuszczająco, zmiękczająco i wygładzająco na skórę. Ponadto jest nietoksyczny oraz nie powoduje podrażnień i uczuleń. Z tego względu zalecany jest przy atopowym zapaleniu skóry (AZS) – właściwość głębokiego nawilżania i natłuszczania naskórka jest bardzo istotna w atopii.


Bibliografia

Cudowny efekt rajskiego olejku babassu, Biotechnologia.pl, 4.02.2015,

online: https://biotechnologia.pl/kosmetologia/artykuly/cudowny-efekt-rajskiego-olejku-babassu,15013 [dostęp 19.08.2018]

Gwóźdź E., Olej babassu właściwości i zastosowanie. Olej babassu w pielęgnacji włosów,

online: https://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/olej-babassu-dotyk-tropiku-na-skorze,21673.html [dostęp 19.08.2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password