Olej migdałowy, który tłoczony jest na zimno posiada doskonałe właściwości pielęgnacyjne i prozdrowotne.
Działanie na skórę
Jednym z najczęstszych zastosowań olejku migdałowego jest pielęgnacja skóry. Można go nakładać bezpośrednio na twarz i ciało. Posiada właściwości nawilżające i pomaga zapobiegać utracie wody, dlatego świetnie nadaje się do cery suchej i wrażliwej. Szybko się wchłania, wygładza skórę i nadaje jej miękkość.
Można go użyć do demakijażu. Pomaga usuwać zanieczyszczenia z porów i mieszków włosowych, działa przeciwzapalnie, wspomaga zatem zwalczanie trądziku.
Dzięki dużej zawartości witaminy E zapobiega starzeniu skóry, chroni ją przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem słonecznym. Wspomaga też produkcję kolagenu. Redukuje cienie i opuchliznę pod oczami oraz blizny i rozstępy.
Nawilżające, przeciwzapalne i łagodzące właściwości olejku przynoszą ulgę w poparzeniach słonecznych, egzemie czy łuszczycy. Może być używany do gojenia niewielkich otarć, ran i skaleczeń, także u dzieci.
Działanie na włosy i paznokcie
Olej migdałowy jest naturalną odżywką dla włosów i skóry głowy. Nawilża i odżywia skórę, wzmacnia i wygładza włosy, chroni je przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Podobny wpływ olejek migdałowy ma na paznokcie. Zawiera duże ilości witamin i minerałów, które odżywiają i wzmacniają paznokcie.
Działanie na układ sercowo-naczyniowy
Dzięki zawartości kwasów omega-3 i witaminy E olej migdałowy przyjmowany wewnętrznie pomaga zapobiegać chorobom serca. Obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu (LDL), a zwiększa poziom dobrego (HDL). Stabilizuje też poziom cukru we krwi.
Pozostałe działanie
Używany do masażu olejek migdałowy rozluźnia, łagodzi stres i bóle mięśni.
Dodany do codziennej diety wzmacnia odporność, a także poprawia pamięć. Przeciwdziała uszkodzeniom oksydacyjnym, co pomaga zapobiegać chorobom serca i nowotworom. Dzięki zawartości zdrowych tłuszczy pomaga zachować prawidłową wagę i wspomaga odchudzanie. U osób starszych zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej, co prowadzi do ślepoty, oraz zaburzeniom funkcji poznawczych.
Przeciwwskazania
Może wywołać reakcje alergiczne u osób nadwrażliwych na orzechy, powinny więc one zachować ostrożność.