On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Włosy – ważny element urody

Włosy, pełnią wiele ważnych funkcji, aby odpowiednio o nie zadbać warto sięgać po naturalne, odżywiające je substancje.

Człowiek ma na głowie 100-150 tysięcy włosów. Co ciekawe włosów ciemnych jest przeważnie mniej niż jasnych, gdyż są one grubsze. W zależności od uwarunkowań genetycznych, klimatu i rasy włosy mogą być proste, falowane lub kręcone. Za kolor odpowiada barwnik melanina (przewaga eumelaniny decyduje o ciemniejszym kolorze, więcej feomelaniny z kolei występuje u osób z włosami jasnymi). Naturalne kolory włosów to różne odcienie (od bardzo jasnego do ciemnego): blondu, rudego, brązowego i czarnego. Wraz z wiekiem kolor włosów zmienia się na siwy.

Po co nam włosy ?

Owłosienie przede wszystkim chroni przed:
1. Promieniowaniem słonecznym UV
2. Zanieczyszczeniami mechanicznymi (pył, kurz) i chemicznymi
3. Działaniem wysokich i niskich temperatur
4. Spływającym potem (włosy pod pachami i brwi)

Inne ważne funkcje włosów to: termoregulacja (zapobiegają utracie ciepła przy niskich temperaturach na zewnątrz lub nie dopuszczają do przegrzania organizmu, usuwając nadmiar ciepła wraz z potem) i estetyka (w ludzkiej kulturze bardzo ważna jest kondycja i wygląd włosów; przede wszystkim tych na głowie – dla człowieka mają one ogromne znaczenie, do tego stopnia, że warunkują pewność siebie, m.in. z powodu możliwości zwrócenia za ich pomocą uwagi płci przeciwnej).

Włosy świadczą też o stanie zdrowia organizmu. Powinny one być gładkie, lśniące, elastyczne, mocne i gęste. Problemy z włosami wskazują na niedobory pokarmowe lub różnego rodzaju choroby. Najczęściej pojawiają się następujące kosmetyczne dolegliwości związane z włosami: przetłuszczanie się, przesuszenie, łamliwość, wypadanie zbyt dużych ilości włosów (w skrajnych przypadkach nawet łysienie), rozdwajanie się końcówek, matowienie. W przypadku osłabionych włosów, zazwyczaj pojawia się również problem ze skórą głowy, która może być wysuszona, zbyt tłusta lub łuszcząca się – często towarzyszy temu jej swędzenie i pieczenie.

Naturalne produkty wzmacniające włosy

Chcąc odpowiednio zadbać o włosy warto sięgnąć po naturalne, odżywiające je substancje. Mogą one być zastosowane zarówno profilaktycznie – zanim pojawi się problem, jak i w celu regeneracji już zniszczonych włosów. W pielęgnacji włosów sprawdzą się m.in.:

1. Żeń-szeń, który zawiera aktywne biologicznie ginsenozydy (z grupy saponin triterpenowych). Są to silne przeciwutleniacze, które poprawiają mikrokrążenie w korzeniach włosów, co zapewnia dopływ większej ilości składników odżywczych oraz przekłada się na lepszą kondycję i zdrowy wygląd włosów. Żeń-szeń zapobiega łamliwości i wypadaniu włosów. Wzmacnia też komórki macierzyste obecne w cebulkach włosów, co stymuluje ich odrastanie – z tego względu jest składnikiem wielu preparatów na łysienie.

2. Miłorząb japoński bogaty jest w związki o charakterze antyoksydacyjnym – flawonoidy, bioflawonoidy, terpeny, steroidy, hydroksykwasy (wyłapują one groźne dla organizmu wolne rodniki, powodujące degradację komórek, a przez to szybsze ich starzenie się oraz wiele poważnych chorób). Miłorząb, podobnie jak żeń-szeń poprawia ukrwienie skóry głowy, zapewniając lepsze odżywienie włosów, co zapobiega ich wypadaniu, przyspiesza wzrost i nadaje blask.

3. Ekstrakt z pokrzywy nie bez powodu jest składnikiem bardzo wielu szamponów i odżywek do włosów, a także doustnych suplementów diety. Roślina ta posiada zdolność hamowania wydzielania dihydrotestosteronuhormonu wywołującego łysienie androgenowe (uwarunkowane genetycznie, gdzie powodem jest wrażliwość mieszków włosowych na androgeny). W ten sposób pokrzywa wzmacnia włosy, ograniczając ich wypadanie i przyspieszając wzrost. Bogactwo minerałów (soli wapnia, magnezu, żelaza, cynku, miedzi), witamin (C, B2, B5) oraz obecność flawonoidów, kwasów: linolowego i alfa-linolowego ma niebagatelny wpływ na odżywienie włosów.

4. Skrzyp polny jest bogatym źródłem krzemu, zawiera też saponinę steroidową, flawonoidy i fenolokwasy o właściwościach przeciwzapalnych (m.in. kwas kawowy) – wspomaga więc odnowę włosów, dodając im blasku oraz stymulując wzrost. Pomocny jest w leczeniu łupieżu i ogranicza wypadanie włosów.

5. Łopian jest znanym ziołem pomocnym w walce z łupieżem (odpowiadają za to taniny, liczne olejki eteryczne i związki poliacetylenowe o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych. Łopian łagodzi swędzenie skóry głowy i odbudowuje jej florę bakteryjną (dzięki zawartości leczniczego polisacharydu – inuliny). Oprócz tego wzmacnia i odżywia cebulki włosowe (w swoim składzie posiada bowiem karoten, kwas krzemowy i liczne proteiny). Do pielęgnacji i regeneracji włosów stosuje się przede wszystkim olej z korzenia łopianu.

Olejowanie włosów

Coraz częściej stosowaną techniką pielęgnacji i regeneracji włosów jest ich olejowanie. Zabieg ten pozwoli odżywić i wzmocnić włosy suche, zniszczone, osłabione i połamane. Jako naturalną, niezawierającą konserwantów odżywkę można zastosować:

1. Olej arganowy – produkowany jest w owoców arganii żelaznej (olejary żelaznej), drzewa występującego wyłącznie w Maroku i ma urzekającą złoto-bursztynową barwę. Ze względu na występujące w nim w idealnych proporcjach nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT (omega-3, omega-6 i omega-9), skwalen (węglowodór wielonienasycony zaliczany do lipidów) oraz wysoką zawartość witaminy E (w organicznej formie tokoferoli roślinnych) wykazuje właściwości odmładzające i silnie nawilżające oraz odżywcze. Olejek ten, pomimo tłustej konsystencji bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia nieprzyjemnej, tłustej warstwy na włosach. Nałożony na włosy odżywia je, wzmacnia, nadaje sprężystości, zwalcza łupież oraz regeneruje rozdwojone końcówki i skórę głowy. Ponadto olej ten przyspiesza wzrost włosów i silnie je nawilża.

2. Olej migdałowy – uzyskiwany jest z nasion drzewa migdałowego (słodkich migdałów) i ma delikatny, subtelny zapach. Bogaty jest w NNKT (omega-3, omega-6 i omega-9), szereg minerałów (żelazo, magnez, wapń, fosfor, cynk, potas, mangan i sód), witamin (z grupy B oraz A, E i D) i protein. Olej ten szybko się wchłania, delikatnie natłuszcza włosy, co nadaje im blasku. Chroni je przez niszczeniem, opóźnia zachodzące w nich procesy starzenia się, chroni przed promieniowaniem UV, wiatrem i mrozem. Ponadto poprawia kondycję cebulek, co wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost oraz pielęgnuje i regeneruje skórę głowy. W przypadku włosów zniszczonych odbudowuje ich uszkodzoną strukturę.

3. Olej kokosowy zawiera kwasy tłuszczowe nasycone o średniej długości łańcucha węglowego (wykazują one inne właściwości niż niezdrowe, długołańcuchowe NKT) oraz kwasy tłuszczowe nienasycone, minerały (wapń, cynk, żelazo) oraz witaminy E i k. Olej kokosowy głęboko nawilża włosy. Zawarty w nim trójgliceryd kwasu laurynowego (podobny do białek włosa) przenika głęboko do wnętrza włosów, co wpływa na doskonałe ich odżywienie. Olej kokosowy chroni również przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi (wiatr, mróz, promieniowanie UV).

4. Olej rycynowy otrzymywany jest z nasion rącznika pospolitego. Zawiera cenne, nienasycone kwasy tłuszczowe (oleinowy, linolowy, palmitynowy, stearynowy i rycynolowy) oraz witaminy (A i E). Znany jest przede wszystkim ze zdolności do ograniczania nadmiernego wypadania włosów i przyspieszania ich wzrostu. Olej ten wzmacnia bowiem cebulki włosowe, przez co włosy są mocniejsze. Doskonale wzmacnia, regeneruje i odżywia zarówno strukturę włosów, jak i skórę głowy.

Warto pamiętać, aby sięgać po oleje tłoczone na zimno i nierafinowane (tylko wtedy bowiem zachowają one swój bogaty skład i odżywcze właściwości). Oleje można nakładać na włosy przed myciem lub spryskać włosy mieszaniną oleju i wody po myciu.

Pielęgnacja włosów to również dobrze zbilansowana, zdrowa dieta obfitująca w nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, pełnowartościowe białko, węglowodany złożone, niezbędne minerały i witaminy. Do codziennego jadłospisu należy więc włączyć dużo warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, nierafinowanych, tłoczonych na zimno olejów, a także zrezygnować z cukru, białej mąki i zbyt dużej ilości produktów odzwierzęcych (zawierających głównie szkodliwe kwasy tłuszczowe nasycone NKT).


Bibliografia

Jazienicka I., Chodorowska G., Budzyńska J., Włos – fizjologia i zaburzenie struktury, Dermatologia Estetyczna 2006, vol. 8, nr 2, s.90

J. Górnicka, Jadwiga Górnicka poleca żeń-szeń, AWM, Warszawa 2016

Bodalski T., Karłowicz-Bodalska K., Ginkgo biloba L. – miłorząb dwuklapowy (chemizm i działanie biologiczne), Postępy Fitoterapii 2006, nr 4, s. 195–205

Łajs I., Matławska I., Znaczenie spożywcze, lecznicze i kosmetyczne oleju arganowego, Postępy Fitoterapii 2010, nr 2, s. 106–113,

online: http://www.czytelniamedyczna.pl/3547,znaczenie-spozywcze-lecznicze-i-kosmetyczne-oleju-arganowego.html, dostęp [5.03.2018]

Zioła dobre dla włosów. Łopian, pokrzywa, tatarak,

online: http://mrs-calluna.blogspot.com/2017/03/zioa-dobre-dla-wosow-opian-pokrzywa.html, dostęp [5.03.2018]

Olej migdałowy na włosy – delikatna pielęgnacja,

online: https://nanoil.pl/blog/post/olej-migdalowy-na-wlosy-delikatna-pieleg, dostęp [5.03.2018]

Dobroczynne właściwości oleju kokosowego,

online: http://biotechnologia.pl/kosmetologia/dobroczynne-wlasciwosci-oleju-kokosowego,15274, dostęp [5.03.2018]

Naturalny olej rycynowy. Na ratunek krótkim włosom,

online: http://rycynowy-olejek.pl, dostęp [5.03.2018]

Majewska M., Skrzyp polny: właściwości i zastosowanie,

online: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/skrzyp-polny-wlasciwosci-i-zastosowanie_39856.html, dostęp [5.03.2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password