On:
list W: Piękno i uroda person Dodane przez:

Zapalne guzki powiek – gradówka

Gradówka jest bezbolesnym guzkiem powstającym w wyniku przewlekłego zakażenia powieki w skutek zablokowania ujścia gruczołów łojowych.

Czym jest gradówka i jak powstaje?

Gradówką nazywamy przewlekłe miejscowe zakażenie powiek, które przybiera postać niebolesnego guzka. Powstaje on na skutek zablokowania ujścia gruczołów łojowych przez co nadmiar wydzieliny łojowej gromadzi się w tarczce powieki i wywołuje odpowiedź zapalną.

Gradówka jest powikłaniem jęczmienia – miejscowego lecz nie przewlekłego zapalenia powieki. Jęczmień jest dosyć powszechną dolegliwością, występuje częściej u dorosłych niż u dzieci. Obie zmiany występują częściej u osób z łojotokowym zapaleniem skóry lub trądzikiem różowatym.

Objawy

Głównym objawem gradówki jest niebolesny guzek w obrębie powieki, skóra naokoło może być zaczerwieniona. Duże gradówki mogą uciskać rogówkę i przez to zaburzać ostrość widzenia.

Leczenie

Polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, w czasie którego otwiera się gradówkę od strony spojówki tarczkowej i łyżeczkuje zawartość oraz usuwa się otaczającą ją torebkę włóknistą. Alternatywnym leczeniem może być podawanie zastrzyków z kortykosteroidami, wiąże się to jednak z potencjalnym trwałym odbarwieniem skóry w miejscu wstrzyknięcia. Należy też uważać na nawracające gradówki zwłaszcza w tym samym miejscu, bo mogą mieć charakter nowotworowy.

Profilaktyka

Skuteczne leczenie to leczenie chirurgiczne, dlatego najlepiej nie dopuścić do powstania guzka. Podstawą profilaktyki jest oczywiście zachowanie higieny powiek – codzienne porządne zmywanie makijażu, używanie soczewek kontaktowych zgodnie z ich zaleceniami (nie spać w nich, zakładać czystymi rękami). Higiena brzegów powiek obejmuje również masaż powiek z lekkim ich uciskaniem, co pozwala na usunięcie wydzieliny łojowej z gruczołów i rozgrzewanie powiek ciepłymi suchymi okładami, które upłynniają wydzielinę.

Podsumowanie

Gradówka to bezbolesny guzek powstający w wyniku przewlekłego zakażenia powieki. Leczenie chirurgiczne przez otwarcie zmiany i wyłyżeczkowanie zawartości. Ponieważ leczenie gradówki jest inwazyjne, warto nie dopuścić do jej powstania przez przestrzeganie higieny powiek, czyli masaż i ciepłe okłady.


Bibliografia

A. Pogrzebielski, Guzki zapalne powiek – jęczmień i gradówka, Medycyna Praktyczna 14.06.2013, online: https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/86721,guzki-zapalne-powiek-jeczmien-i-gradowka [dostęp 7.01.2019]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password