Holistyczne podejście do włosów, skóry i paznokci
Jak zadbać o piękny wygląd na wiosnę?
Wraz z nadchodzącą wiosną obserwujemy, jak przyroda wokół nas powoli budzi się do życia. Dni stają się coraz dłuższe, a my wraz z rosnącą temperaturą, powoli zrzucamy z siebie kolejne warstwy wierzchniego okrycia. Niekiedy to, co kryje się pod nimi może nieco przyćmić radość z początku wiosny. Ograniczona ilość słońca, mniej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, czy niezdrowa dieta (po którą sięgaliśmy by poprawić sobie nastrój zimą) – to czynniki, które zbierają swoje żniwo odbijając się na pięknie naszej skóry, włosów i paznokci.
Wiosna jest jednak doskonałą okazją by pójść w ślady odradzającej się przyrody i zadbać o siebie od nowa. Oprócz produktów do higieny osobistej szczególnie ważne jest skupienie na zdrowiu wewnętrznym, ponieważ nasz wygląd odzwierciedla harmonię i balans w środku. Pamiętajmy także o dostarczaniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które pomogą wesprzeć naszą urodę.
Oto 5 prostych wskazówek na to, jak zadbać o promienną skórę, lśniące włosy i mocne paznokcie.
- ODPOWIEDNIE NAWILŻENIE: Dużą częścią zdrowego wyglądu jest odpowiednie nawilżenie. Sucha skóra będzie miała większą skłonność do zmarszczek, wysuszone włosy staną się matowe, a paznokcie mogą być bardziej łamliwe. Pamiętaj, że większa aktywność fizyczna wiosną wiąże się też ze znacznym zużyciem wody z organizmu, a więc i wyższym zapotrzebowaniem na jej uzupełnianie. Wiosną pij około 2 - 2,5 litra wody dziennie (równowartość około 8 – 10 szklanek). Warto też wsłuchać się w oznaki pragnienia płynące z ciała, takie jak suchość w ustach. Picie optymalnej ilości wody zapewni również cyrkulację niezbędnych składników odżywczych do komórek całego organizmu.
- ZDROWE ODŻYWIANIE: Ktoś powiedział kiedyś, że „jesteś tym, co jesz”. Jeśli naprawdę pragniesz mocnych włosów, promiennej skóry i lśniących paznokci, niezbędnym będzie dla Ciebie uwzględnienie w diecie odpowiedniej ilości składników odżywczych, które wspierają zdrowy wygląd. Włącz do diety poniższe pokarmy i suplementy, aby wypełnić tę lukę:
- Biotyna: promuje zdrową skórę i paznokcie poprzez promowanie prawidłowego wzrostu komórek. Wspomaga także metabolizm węglowodanów i aminokwasów, które są niezbędne dla promiennej skóry i wzrostu paznokci. Występuje głównie w żółtkach jaj, soi, orzeszkach ziemnych, nasionach słonecznika, migdałach, łososiu, batatach, grzybach, brokułach, bananach, drożdżach i awokado.
- Żelazo: jest niezbędne dla zapewnienia Twoim komórkom odpowiedniego poziomu natlenienia, które z kolei przyczynia się do wielu zachodzących w nich procesów – w tym utrzymaniu zdrowych paznokci i nadania skórze blasku. Niedobór żelaza może mieć wpływ na kształt i wygląd paznokci. Oprócz tego żelazo pomaga w szybszym gojeniu się ran, zapobiega wypadaniu włosów, a także odgrywa kluczową rolę w ograniczeniu stresu oksydacyjnego. Bogatym źródłem żelaza są: biała fasola, gorzka czekolada, podroby, soja, warzywa liściaste (np. szpinak), tofu i sardynki.
- Magnez: pomaga między innymi w syntezie białek, dzięki czemu włosy, skóra i paznokcie mogą prawidłowo wzrastać i regenerować się. Jeśli wraz z dietą nie dostarczasz wystarczającej ilości tego ważnego minerału, będzie to miało bezpośredni wpływ na poziom nawilżenia Twojej skóry, a także poziom zawartego w niej kolagenu – który zapewnia jej sprężystość. W wyniku tego Twoja cera może stać się sucha, zyskać nierówny koloryt, a także większą skłonność do zmarszczek. Magnez znajdziesz w takich pokarmach jak: nasiona słonecznika, orzechy, rośliny strączkowe, szpinak, banany, pieczywo pełnoziarniste.
- Kwasy tłuszczowe omega-3: służą między innymi do regulowania produkcji sebum w skórze, poprawiając jej zrównoważone nawilżenie, zapobiegać wypryskom i minimalizując oznaki starzenia. Omega-3 pomagają również zmiękczyć szorstką i suchą skórę, a także działają kojąco na jej podrażnienia. Ich odpowiedni poziom zapobiega suchym i łamliwym paznokciom, dbając o ich blask i nawilżenie. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdziesz w tłustych rybach, takich jak łosoś, pstrąg, makrela, tuńczyk i sardynki. Jeśli wolisz produkty roślinne, sięgnij po orzechy włoskie, soję, nasiona chia lub olej lniany.
- Witamina C: jest przeciwutleniaczem, który pomaga w ograniczeniu stresu oksydacyjnego i wspiera odporność organizmu. Witamina C chroni również przed oznakami starzenia, ponieważ odgrywa kluczową rolę w naturalnej produkcji kolagenu w organizmie. Bogatym źródłem witaminy C są owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, ale też truskawki i kiwi. Wśród warzyw jej najwyższe stężenie znajdziesz w papryce, zielonych warzywach i pomidorach.
- Cynk: to kluczowy minerał, mający szerokie zastosowanie w funkcjonowaniu całego organizmu. Jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu i podziału komórek. Cynk wspomaga też wzrost paznokci, a także przeciwdziała pojawiającym się na paznokciach białych plamom. Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne cynk jest ważnym minerałem w walce z trądzikiem i wypadaniem włosów. Większość cynku w diecie pozyskujemy z pokarmów wysokobiałkowych, takich jak mięso, ryby, orzechy, nabiał, czy jajka. Weganie mogą jednak skorzystać z włączenia do diety roślin strączkowych, grzybów, szpinaku i produktów pełnoziarnistych.
- UNIKAJ STRESU: Stres często zwany jest „cichym zabójcą naszych czasów”. Kiedy z jakiegoś powodu w naszym życiu pojawia się zbyt duża ilość stresu, cały organizm zaczyna gorzej funkcjonować, zużywając całą naszą pozytywną energię dla podtrzymania normalnych funkcji życiowych. Stres prowadzi do wyższego poziomu niepokoju i negatywnych myśli, ale oprócz ciężaru umysłowego, bardzo szybko odbija się on na naszym wyglądzie. Wypryski skórne, zmarszczki, cienie, trądzik, problemy hormonalne, obfite wypadanie włosów, łamliwe, słabe paznokcie – to wszystko mogą być oznaki stresu. Niektóre produkty spożywcze znane są ze skutecznej pomocy w walce ze stresem, np.: herbata ziołowa, ciemna czekolada, produkty pełnoziarniste, awokado, ryby, orzechy, owoce cytrusowe, probiotyki, a także pokarmy bogate w błonnik. Możesz też skorzystać z naturalnych adaptogenów, takich jak ashwagandha.
- AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA: To naturalny sposób na zdrowszą, promienną skórę oraz wiele innych korzyści dla całego organizmu, usprawniając siłę układów krążenia i oddechowego, co oznacza również lepsze dotlenienie wszystkich komórek i bardziej sprawne rozprowadzanie składników odżywczych po organizmie. Regularne ćwiczenia fizyczne wspomagają wzrost włosów i zapobiegają ich wypadaniu. Utrzymują również zdrową skórę głowy, przeciwdziałając zatykaniu się porów i stymulując jej oczyszczanie.
- ODPOWIEDNIA SUPLEMENTACJA: Dla pięknych włosów, skóry i paznokci warto zaopatrzyć się też w naturalne suplementy diety, które skomponowane zostały w sposób, dostarczający nam całej palety synergicznie działających składników odżywczych, których niekiedy może zabraknąć w samej diecie. Sprawdź jakie suplementy mogą pomóc Ci naturalnie zadbać o swoją urodę: kliknij tutaj.