UKŁAD HORMONALNY

Suplementy na hormony

Problemy z układem hormonalnym stanowią coraz częściej spotykaną dolegliwość - szczególnie wśród kobiet. Przyczyn zaburzeń hormonalnych jest wiele. Jednak odpowiednia dieta, szeroko pojęty zdrowy styl życia (w tym zapewnienie organizmowi optymalnej dawki ruchu, nabycia umiejętności radzenia sobie ze stresem) odgrywają ważną rolę w profilaktyce i terapii zaburzeń hormonalnych. Dodatkowo wsparcie suplementami na hormony pomoże w zachowaniu równowagi hormonalnej organizmu. 

Tarczyca

Suplementy na tarczycę Tarczyca jest jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego u...

Kontrola glukozy we krwi

Suplementy na obniżenie cukru we krwi Cukier obecny w nadmiarze w naszym organizmie to cichy zabójca. W...

Menopauza

Suplementy na menopauzę Przychodzi taki czas w życiu każdej kobiety, że poziom hormonów płciowych...

Jest 29 produktów.

Pokazano 1-12 z 29 pozycji

Aktywne filtry

Czym jest układ hormonalny?

Układ hormonalny nazywany inaczej jest układem dokrewnym, układem wewnątrzwydzielniczym lub układem endokrynnym. Hormony to substancje regulujące pracę poszczególnych układów i narządów. Dzielimy je na peptydowe, do których zaliczają się hormony tarczycy, hormony rdzenia nadnerczy, hormony podwzgórza i przysadki mózgowej. Do hormonów sterydowych zaliczamy hormony kory nadnerczy oraz żeńskie i męskie hormony płciowe. Hormony pełnią bardzo ważną rolę w regulowaniu procesów metabolicznych.

Nieuporządkowana gospodarka hormonalna może przyczyniać się do wielu dolegliwości, między innymi insulinooporności, PCOS, braku równowagi między estrogenem i progesteronem, zaburzeniach pracy tarczycy czy niskiego poziomu testosteronu. Hormony nie pozostają obojętne też dla naszych możliwości intelektualnych - w przypadku zaburzeń w obszarze układu hormonalnego, może pojawiać się mgła mózgowa i problemy z nauką.

Objawy zaburzeń hormonalnych

Objawy problemów hormonalnych są różne, w zależności od rodzaju zaburzenia hormonalnego. Może to być m.in. zwiększenie masy ciała, uczucie osłabienia, nadmierne pocenie, suchość pochwy, problemy z koncentracją, zaburzenia miesiączkowania, gonitwa myśli, kołatanie serca, wilgotna skóra, nadmierne pobudzenie, kłopoty ze snem, zwiększona drażliwość czy problemy skórne.

Co powoduje zaburzenia równowagi hormonalnej?

✔ Nieprawidłowe żywienie

✔ Tabletki antykoncepcyjne, hormony i antybiotyki

✔ Toksyczne substancje zawarte w kosmetykach i środkach czystości (wiele produktów produkowanych masowo zawiera ksenoestrogeny i estrogeny syntetyczne, które zaburzają równowagę hormonalną)

✔ Długotrwały stres (podwyższony kortyzol) i brak odpoczynku / relaksu

✔ Brak snu 

✔ Predyspozycje genetyczne

✔ Naturalne procesy zachodzące w organizmie takie jak dojrzewanie i menopauza

Zaburzenia hormonalne - dieta to podstawa

Decyzje żywieniowe mają ogromny wpływ na zdrowie całego układu pokarmowego, w tym na mikrobiom, kondycję wątroby i stężenie cukru we krwi - te czynniki bezpośrednio wpływają na równowagę hormonalną. Nieprawidłowa dieta, w tym niedobór określonych składników odżywczych  jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z działaniem układu hormonalnego, dlatego tak ważne jest to, co sobie dostarczamy każdego dnia. Jeśli chcemy, aby układ hormonalny działał jak najlepiej, warto opierać dietę o produkty wpływające korzystnie na mikroflorę jelitową, spożywać jak najmniej przetworzonych produktów, o możliwie niskim indeksie glikemicznym, ograniczyć spożywanie alkoholu, żywności typu fast-food. Istotne jest także optymalne nawodnienie organizmu i normalizacja stężenia cukru we krwi. Suplementy diety, które pomagają kontrolować glukozę znajdziesz (tutaj). LINK DO ZAKŁADKI KONTROLA GLUKOZY WE KRWI

W diecie kobiet i mężczyzn nie może zabraknąć kwasów tłuszczowych omega-3 oraz ważnych witamin i minerałów, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę układu hormonalnego. Specjaliści szczególnie zalecają regularne spożywanie kwasu foliowego, witaminy B5, witaminy B12, witaminy B6 - te witaminy z grupy B pełnią bardzo ważną funkcję w regulacji układu hormonalnego. W diecie nie może zabraknąć pierwiastków tj. magnez, selen, wapń oraz witaminy D3, która ma istotny wpływ na równowagę hormonalną organizmu kobiety i mężczyzny. 

Ważne w kontekście zdrowia hormonalnego i równowagi kobiecej gospodarki hormonalnej są pokarmy tj. siemię lniane, warzywa liściaste, brokuły, cynamon, awokado, produkty pełnoziarniste. Uzupełnienie diety w tę żwyność może mieć zbawienne działanie na układ hormonalny.

Witamina B6 a hormony

Witamina B6 reguluje aktywność hormonalną. Wpływa na powstawanie bardzo ważnego hormonu – progesteronu, który między innymi przygotowuje błonę śluzową macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.

Układ hormonalny - jakie badania wykonać?

Jeśli chcemy sprawdzić, w jakim stanie jest nasz układ pokarmowy, to warto wykonać badanie TSH, FSH, LH, E2,  poziom prolaktyny (PRL), DHEA-SO4, testosteron oraz białko wiążące hormony płciowe (SHBG).

Suplementy na hormony - wsparcie funkcjonowania układu hormonalnego

Zdrowy styl życia to podstawa jeśli chodzi o prawidłowe działanie układu hormonalnego. Poniżej znajdziesz naturalne suplementy na hormony, które wraz ze zmianą nawyków pomogą uregulować układ hormonalny. W tej kategorii znajduje się wiele monopreparatów, czyli produktów opartych o jeden składnik, ale też specjalnie formuły, które zawierają połączenie kilku składników aktywnych wspierających zdrowie układu hormonalnego - sprawdź, który produkt najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Wybierając nasze produkty, możesz mieć pewność, że spożywasz standaryzowane lub skoncentrowane ekstrakty - bez GMO, bez konserwantów, bez barwników, bez glutenu. Z szacunku do Twojego Zdrowia i miłości do Natury. Nasze produkty znajdziesz także w wybranych aptekach i 'zdrowych' miejscach w całej Polsce. 

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password