Witaminy i minerały

Witaminy i minerały

Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór jakiegokolwiek ze składników odżywczych może przyczyniać się do różnych zaburzeń zdrowotnych i obniżać jakość życia. Niezbędne witaminy i minerały warto dostarczać wraz ze zbilansowaną dietą, czy tak jak w przypadku witaminy D3 - również ze światła słonecznego. Natomiast jeżeli z różnych powodów nie możesz dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniej ilości wybranych składników, włączenie suplementacji będzie dobrym rozwiązaniem. Poniżej znajdziesz witaminy i składniki mineralne dla kobiet i mężczyzn, w formie monopreparatów, czyli produktów, które zawierają jeden minerał lub witaminę - to, czego potrzebujesz.

Jest 30 produktów.

Pokazano 1-12 z 30 pozycji

Aktywne filtry

Jak łączyć wybrane witaminy dla lepszej przyswajalności? 

Niektóre witaminy czy minerały lubią wzajemnie się wykluczać lub potęgować swoje działanie. Poniżej kilka przykładów, jak mądrze podejść do suplementacji witaminami i/lub minerałami.

  • Magnez może zmniejszać wchłanianie manganu, dlatego tych dwóch pierwiastków nie zaleca się przyjmować razem. Warto zrobić co najmniej 1 godzinę przerwy przed lub 2 godziny po zażyciu magnezu.
  • Żelazo najkorzystniej łączyć z witaminą C, ponieważ znacznie zwiększa ona przyswajalność tego pierwiastka. Z kolei nie zaleca się go łączyć z wapniem, który ogranicza wchłanianie tego składnika mineralnego, a także z kawą i herbatą. Jeśli przyjmujesz takie preparaty, warto rozłożyć suplementację w czasie, zachowując odstęp czasowy 2-3 godzin. Na przyswajanie żelaza mają też wpływ produkty bogate w błonnik i kwas fitynowy, który znajduje się w płatkach owsianych, orzechach, kakao i kukurydzy. Jednak są 2 sposoby na pozbycie się tego kwasu. Pierwszym z nich jest namaczanie żywności przez kilka godzin. Tak przygotowane płatki owsiane czy orzechy będą lepszym źródłem żelaza. Drugim sposobem jest dodawanie do pożywienia zawierającego kwas fitynowy, witaminę C, która neutralizuje jego działanie.
  • Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) jak sama nazwa wskazuje najlepiej spożywać wraz z posiłkiem zawierającym tłuszcz. Tylko wtedy witaminy mają szansę wchłonąć się do organizmu w odpowiedniej ilości.
  • Magnez i potas warto ze sobą łączyć. Dlaczego? Magnez i potas wzajemnie potęgują swoją aktywność biologiczną. Magnez jest niezbędny do wychwytywania potasu z krwi, dlatego jeśli brakuje w naszym organizmie potasu i magnezu, to suplementacja samym potasem może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Komórki nie będą w stanie efektywnie nasycić się potasem, mimo jego zwiększenia we krwi. Podobnie wygląda sytuacja z suplementacją magnezu. Jeśli mamy niedobór obu tych związków - nastąpi wtedy przesunięcie potasu z krwi do tkanek, co może jeszcze bardziej pogłębić jego niski poziom we krwi. Dodatkowo jeśli organizm nie jest wysycony magnezem, to ubywają zmagazynowane zasoby potasu. Dlatego, jeśli zauważasz u siebie niedobór jednego z tych pierwiastków, sprawdź poziom drugiego - często niedobór magnezu idzie w parze z niedoborem potasu i na odwrót. Dodatkowo magnez w połączeniu z potasem zwiększa magazynowanie potasu w komórkach.
  • Witaminę E warto spożywać po posiłku. Niektóre badania wskazują, że spożycie tej witaminy po posiłku zwiększa około 2-krotnie jej przyswajalność.
  • Błonnik może zakłócać wchłanianie beta-karotenu, dlatego nie zaleca się stosowanie w tym samym czasie suplementów diety zawierających błonnik i tych z beta-karotenem.

Witaminy i minerały dla kobiet i mężczyzn

Poniżej znajdziesz witaminy i minerały w kapsułkach, między innymi cynk, selen, witaminę D3, biotynę, beta-karoten, witaminę C, kwas foliowy, miedź, mangan, potas, magnez w różnych formach, wapń, witaminę B12, witaminę B6, witaminę K2-MK-7, żelazo, molibden. Wybierając nasze suplementy, możesz mieć pewność, że spożywasz składniki odżywcze bez GMO, bez konserwantów, bez barwników, bez glutenu. Z szacunku do Twojego Zdrowia i miłości do Natury. Nasze produkty znajdziesz także w wybranych aptekach, takich jak m.in. Gemini, Doz oraz wybranych sklepach zielarskich w całej Polsce. Jeżeli interesują Cię kompleksy witamin i minerałów, zajrzyj do zakładki witaminy i minerały - kompleksy.

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password