Aminokwasy

Aminokwasy - naturalne preparaty i suplementy

Oprócz witamin i minerałów, które są niezbędne do tego, abyśmy dobrze funkcjonowali, potrzebne są także aminokwasy. Wyróżnia się 20 aminokwasów białkowych, które budują ciało człowieka i odgrywają w nim bardzo ważną rolę. Wesprzyj organizm preparatami aminokwasowymi. 

Jest 10 produktów.

Pokazano 1-10 z 10 pozycji

Aktywne filtry

Rola aminokwasów w organizmie

Aminokwasy budują struktury białkowe, z których składają się nasze komórki. Tworzą tlenek azotu, transportują tlen i inne składniki odżywcze do komórek. Aminokwasy pełnią także rolę łącznika pomiędzy mózgiem a komórkami ciała. To dzięki aminokwasom w organizmie Twój mózg wie, jakich składników brakuje komórkom, gdzie trzeba wysłać pomoc. Dostarczane zróżnicowanych aminokwasów jest niezbędne również dla prawidłowego działania naszego układu immunologicznego. 

Aminokwasy dzielimy na egzogenne i endogenne. Egzogenne (niezbędne), takie, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć) i musimy dostarczać je wraz z pożywieniem oraz endogenne, czyli takie, które organizm sam produkuje. To właśnie aminokwasy egzogenne powinniśmy dostarczać w odpowiedniej ilości wraz z pokarmem, a jeśli z różnych powodów nie jesteśmy w stanie tego zrobić - uzupełniać dietę o aminokwasy w formie suplementów diety.

Niezbędne aminokwasy egzogenne: izoleucyna, leucyna, walina, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan.

Aminokwasy endogenne: alanina, kwas asparaginowy, cysteina, kwas glutaminowy, glutamina, glicyna, ornityna, prolina, seryna, tauryna, tyrozyna

Aminokwasy dla sportowców i osób aktywnych fizycznie

Dla osób, które uprawiają sport, niezbędne są aminokwasy, takie jak między innymi:

  • Walina, Izoleucyna i Leucyna (znajdziesz je w produkcie BCAA) - zapobiegają one rozpadowi mięśni podczas ćwiczeń i niezbędne są do budowy innych aminokwasów. Suplementacja BCAA na czczo uzupełnia rezerwy energetyczne i zapobiega rozpadowi białek. BCAA przed treningiem redukuje ból mięśni, hamuje procesy kataboliczne oraz odżywia mięśnie. BCAA po treningu rozbudowuje mięśnie, zmniejsza ból i ułatwia regenerację. BCAA na noc zapobiega procesom katabolicznym, kiedy brak Ci energii.
  • Glutamina, która odpowiada za siłę i wytrwałość mięśni - pomaga budować tkankę mięśniową
  • Prolina, która jest głównym składnikiem kolagenu
  • Beta-alanina, poprawia wydolność i wpływa na szybszą regenerację. W jednym z badań dowiedziono, że suplementacja beta-alaniną wywołała znaczny wzrost wydolności tlenowej VO2 max. Dlatego stosowanie tego związku jest korzystne dla osób, które chcą poprawić wydajność treningową organizmu - np. podczas jazdy na rowerze, biegania czy sportów siłowych. Beta-alanina zwiększa poziom karnozyny w mięśniach, która powoduje wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej, co również może mieć wpływ na budowanie masy mięśniowej. Zwiększony poziom karnozyny w mięśniach może przyspieszyć proces ich regeneracji.

Aminokwasy w pożywieniu 

Aminokwasy znajdziemy w produktach o dużej zawartości białka - czyli w mięsie, rybach, jajkach, mleku. Białko zwierzęce uznawane jest za białko pełnowartościowe, ponieważ mają kompletnie rozbudowany układ aminokwasów. Natomiast w produktach roślinnych także znajduje się białko, jednak jest ono uznane za niepełnowartościowe (z wyjątkiem soi). Produkty roślinne, które zawierają białko, to orzechy, rośliny strączkowe, nasiona, zboża. 

Aminokwasy - suplementy diety

Poniżej znajdziesz suplementy z aminokwasami - bez GMO, konserwantów, glutenu, barwników. Nasze produkty znajdziesz także w wybranych aptekach takich jak m.in. Gemini, Doz oraz wybranych sklepach zielarskich w całej Polsce.

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password