Kasztanowiec na zmęczone nogi
Wyciągi z kasztanowca są dobrym źródłem escyny, która ma działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne.
W walce z pękającymi naczynkami
Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.) jest drzewem zaliczanym do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae Juss.). Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, jednak obecnie jest szeroko rozpowszechniony w całej Europie. Nasiona, kwiaty, kora, liście i niedojrzałe owoce kasztanowca są cenionymi surowcami leczniczymi i kosmetycznymi.
Źródło escyny
Główną substancją czynną wyciągu z nasion kasztanowca jest escyna, będąca mieszaniną saponin. Wykazuje ona działanie: przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne. Escyna zmniejsza przepuszczalność naczyń. Hamuje aktywność hialuronidazy (odpowiedzialnej za rozkład kwasu hialuronowego) i syntetazy prostaglandyn (biorącej udział w rozwoju stanów zapalnych). Poprawia napięcie żylne, zmniejsza pojemność żylną i obniża lepkość krwi, usprawniając krążenie.
Bogactwo kumaryn
Kora kasztanowca jest bogata w kumaryny: eskulinę, eskuletynę, fraksynę, skopoletynę – wpływające ochronnie na ściany naczyń krwionośnych i zapobiegające zastojom żylnym. Znajdują się w niej także garbniki, mające właściwości ściągające, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne oraz przeciwbakteryjne.
Moc przeciwutleniaczy
Do innych substancji występujących w kwiatach, liściach, owocach, nasionach i korze kasztanowca należą: glikozydy flawonowe (pochodne kwercetyny i kemferolu), procyjanidyny, fenolokwasy, leukocyjanidyny. Związki zawarte w kasztanowcu mają m.in. właściwości przeciwutleniające.
Ulga dla zmęczonych nóg
Wyciąg z nasion kasztanowca i izolowana z niego escyna znajdują zastosowanie w profilaktyce i leczeniu: przewlekłej niewydolności żylnej, owrzodzeń żylakowych, obrzęków pooperacyjnych i pourazowych, hemoroidów, stanów zapalnych żył kończyn dolnych, zespołu pozakrzepowego, niewydolności limfatycznej. U osób z niewydolnością żylną preparaty z kasztanowca zmniejszają opuchliznę, redukują uczucie zmęczenia i ból.
Na problemy z cellulitem i „pajączkami”
Wyciągi z kory i nasion kasztanowca są wykorzystywane w kosmetyce. Ze względu na właściwości uszczelniające, wzmacniające i przeciwzapalne wchodzą w skład w kosmetyków do cery naczynkowej i dojrzałej. Preparaty z kasztanowcem poprawiają mikrokrążenie i usprawniają usuwanie toksyn, dzięki czemu mogą wspomóc walkę z cellulitem.
Dobre połączenie
Dla zwiększenia efektywności działania wyciąg z nasion kasztanowca często łączy się ekstraktami z arniki górskiej, miłorzębu, nagietka, wąkrotki azjatyckiej.
Przeciwwskazania
Preparatów z kasztanowca nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz dzieci. Ich długotrwałe przyjmowanie wymaga konsultacji lekarskiej. Należy zachować ostrożność w przypadku chorób nerek i serca.
Bibliografia
Piaskowska M., Kasztanowiec zwyczajny, Panacea 2003, nr 4 (5), s. 12-14.
Karłowicz-Bodalska K., Rudkowska E., Han-Marek M., Leki naturalne o działaniu ochraniającym ściany naczyń krwionośnych, Postępy Fitoterapii 2006, nr 1, s. 47-60.
Nowak G., Surowce roślinne stosowane w chorobach układu krążenia i serca, Herba Polonica 2009, t. 55, nr 2, s. 100-120.
Matławska I., Leki roślinne w terapii guzków krwawniczych odbytu, Postępy Fitoterapii 2002, nr 3-4, s. 70-74.
Guttman A., Kasztanowiec: właściwości lecznicze i kosmetyczne kasztanowca zwyczajnego, Poradnikzdrowia.pl, 24.09.2015, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/kasztanowiec-wlasciwosci-lecznicze-i-kosmetyczne-kasztanowca-aa-7r8B-vsvk-grwt.html [dostęp: 13.01.2020].
Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana, Warszawa 1999, s. 77-79.
In Same Category