Olej z nasion ogórecznika lekarskiego
Jest dobry dla skóry nawet tej wrażliwej i dojrzałej oraz z problemami, a dzięki zawartości kwasów omega 6 przynosi korzyści dla układu krążenia.
Ogórecznik lekarski – ratunek dla skóry
Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) jest jednoroczną rośliną należącą do rodziny ogórecznikowatych. W stanie naturalnym występuje w środkowej i południowej Europie oraz w Azji Mniejszej. Ogórecznik lekarski jest cenioną rośliną przyprawową, leczniczą i ozdobną. Olej pozyskiwany z jego nasion skutecznie wspomaga pielęgnację skóry i ogranicza problemy dermatologiczne.
Charakterystyka
Ogórecznik lekarski osiąga wysokość do 60 cm. Wyróżnia się rozgałęzioną, owłosioną łodygą i dużymi, niebieskimi kwiatami w kształcie pięcioramiennej gwiazdy. Roślina ma intensywny, ogórkowy zapach. Ogórecznik kwitnie w okresie od czerwca do lipca. Jego kwiaty są zasobne w nektar, przez co silnie przyciąga owady.
Surowcem zielarskim jest świeże lub suszone ziele ogórecznika, zbierane na początku kwitnienia. Znajdują się w nim: śluzy, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, związki mineralne (magnez, potas, krzem), karoten i witamina C. W kosmetyce i medycynie stosuje się także olej z nasion ogórecznika (boragoglandynę), tłoczony na zimno. Jest on bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6. Najważniejszym z nich jest kwas gamma-linolenowy (GLA), którego zwartość w oleju wynosi 16-27%.
Właściwości
Ziele ogórecznika wykazuje działanie: moczopędne, żółciopędne, odtruwające, napotne, antyseptyczne, przeciwzapalne. Roślina jest polecana do stosowania w terapii nieżytów jamy ustnej, żołądka, jelit, dróg oddechowych, chorób nerek i reumatyzmu. Świeże ziele i wyciśnięty z niego sok mogą służyć do przygotowania okładów i maseczek – przyspieszających gojenie się ran, wyprysków i oparzeń, łagodzących stany zapalne i wspomagających regenerację naskórka. Świeże listki ogórecznika są używane jako dodatek do sałatek czy sosów.
Dobroczynny olej
Olej z nasion ogórecznika ma właściwości: przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwzakrzepowe, hipocholesterolemiczne, immunostymulujące. Jego regularne przyjmowanie pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć poziom cholesterolu LDL i poprawić przepływ krwi. Dzięki temu olej z ogórecznika może ograniczyć ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej i zakrzepów.
Ze względu na wysoką zawartość kwasu gamma-linolenowego olej z ogórecznika wzmacnia barierę ochronną skóry, poprawia jej uwodnienie i profil lipidowy oraz ogranicza stany zapalne. Suplementacja olejem łagodzi objawy łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, alergii, trądziku, reumatoidalnego zapalenia stawów. Poprawia nawilżenie, elastyczność i odżywienie skóry, opóźnia procesy starzenia, łagodzi świąd. Kosmetyki z olejem z ogórecznika są polecane do pielęgnacji skóry naczynkowej, suchej, wrażliwej, trądzikowej i dojrzałej.
Przeciwwskazania
Oleju z ogórecznika nie powinny przyjmować kobiety ciężarne i karmiące. Szczególną ostrożność muszą zachować osoby cierpiące z powodu zaburzeń krzepnięcia lub stosujące leki przeciwzakrzepowe.
Bibliografia
Obiedzińska A., Waszkiewicz-Robak B., Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2012, nr 1 (80), s. 27-44.
Kaźmierska A., Bolesławska I., Przysławski J., Wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych na skórę ze szczególnym uwzględnieniem kwasu gamma-linolenowego, Nauka. Przyroda. Technologie 2017, t. 11, nr 3, s. 245-252.
Materac E., Marczyński Z., Bodek K.H., Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2013, t. 46, nr 2, s. 225-233.
Pachlowska A., Grzeszczuk M., Jadczak D., Barokowe ziele. Kwiaty jadalne, Panacea 2013, nr 3 (44), s. 22-23.
Guttman A., Ogórecznik i olej z ogórecznika: właściwości, Poradnikzdrowie.pl, 27.04.2015, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/ogorecznik-i-olej-z-ogorecznika-wlasciwosci-aa-zJuJ-ZMXW-VzD7.html [dostęp: 22.11.2019].
In Same Category