Buzdyganek naziemny od tysięcy lat jest wykorzystywany przez Tradycyjną Medycynę Chińską i Ajurwedę dla poprawy równowagi hormonalnej u mężczyzn. W zielarstwie ludowym buzdyganek przepisywany jest dla poprawy funkcjonowania układów sercowo-naczyniowego i moczowo-płciowego, wpływając na wydolność kardiowaskularną i optymalne ukrwienie narządów płciowych1. Współczesna nauka potwierdza, że regularna suplementacja buzdygankiem naziemnym skutecznie zwiększa poziom testosteronu, co pozytywnie przekłada się na zwiększone libido i poprawę jakości stosunku2,3,4. Ekstrakt z buzdyganka ma też wpływ na odporność organizmu i funkcje przeciwzapalnie5,6.
L-Arginina to naturalnie występujący aminokwas, mający bezpośredni wpływ na poziom tlenku azotu w organizmie. Tlenek azotu usprawnia przepływ krwi do mięśni gładkich, co ma kluczowe znaczenie dla podwyższenia libido i poprawy funkcji seksualnych7. L-Arginina usprawnia krążenie przez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co oprócz zdrowia seksualnego, ma również korzystny wpływ na pracę serca8.
Burak stanowi unikalne źródło betainy, która pomaga chronić komórki, białka i enzymy przed stresem środowiskowym9. Betaina pomaga też w oczyszczeniu krwi i wątroby, co jest korzystne przy detoksykacji organizmu10. Regularna suplementacja ekstraktem z buraka pomaga na zaburzenia erekcji i niskie libido przez zwiększenie poziomu tlenku azotu w organizmie, poprawiając ogólne zdrowie seksualne11.
Tulsi zwana również „Świętą Bazylią”, towarzyszy ludzkości od wieków. Dzięki swoim licznym właściwościom roślina jest niezwykle korzystna w problemach z potencją. Nasiona przyjmowane regularnie zwiększają przepływ krwi w tkankach. Tulsi wpływa również na poprawę libido i ogólnej wytrzymałości fizycznej12,13,14.
Ashwaganda to ziele używane w Ajurwedzie od tysięcy lat. W sanskrycie słowo „ashwa” oznacza „koń”, podczas gdy „gandha” to „zapach”. Kora korzenia znana jest w zielarstwie ludowym ze swoich silnych właściwości afrodyzyjnych. Według tradycji Ajurwedy roślina zapewnia siłę podczas aktywności seksualnej. Stosowana regularnie zwiększa libido, zapobiega przedwczesnemu wytryskowi, a także sprzyja ogólnemu poczuciu witalności w organizmie15,16,17,18.
Palma sabałowa znana i używana od wieków przez Indian zamieszkujących dzisiejszą Florydę. Jej niezwykłe właściwości hamują rozpad testosteronu, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie jego poziomu w organizmie. Palma sabałowa korzystnie wpływa również na zdrowie męskich dróg moczowo-płciowych, skutecznie przeciwdziałając na przykład przerostowi prostaty19,20.
Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) to jeden z najstarszych żyjących gatunków drzew, którego przypominające wachlarz liście od tysięcy lat wykorzystywano w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Wyciąg z liści Ginkgo biloba jest najbardziej znany z wpływu na poprawę zdolności umysłowych21. Tradycyjnie jest on także stosowany w leczeniu impotencji u mężczyzn, zwiększając zdolność organizmu do osiągnięcia i utrzymania erekcji22,23. Współczesne badania pokazują, że miłorząb wzmacnia działanie tlenku azotu, który pomaga rozluźnić ściany tętnic, usprawniając przepływ krwi. Dzięki temu może on również podnosić wrażliwość skóry na dotyk, potęgując przyjemność płynącą z doznań seksualnych24,25,26,27.
Żeń-szeń jest jedną z najlepiej znanych roślin stosowanych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Zdecydowana większość składników odżywczych żeń-szenia znajduje się w jego korzeniu, który często zalecany jest przy zaburzeniach erekcji i obniżonym libido. Współczesna nauka zgadza się z tradycyjnym ziołolecznictwem co do korzystnego wpływu żeń-szenia na męską potencję i zdrowie seksualne28,29. Żeń-szeń ma także działanie adaptogenne, czyli wspomagające adaptację organizmu do czynników stresowych30,31,32. Ma to bezpośredni wpływ na utrzymanie zdrowego popędu seksualnego, a także ogólne odprężenie, mogąc przeciwdziałać przedwczesnemu wytryskowi33,34.
Shatavari jest jednym z najsilniejszych ziół odmładzających w medycynie ajurwedyjskiej. Roślina ta posiada niezwykle korzystne właściwości poprawiające funkcje seksualne zarówno mężczyzn, jak i kobiet35. Regularne przyjmowanie ekstraktu z shatavari poprawia krążenie krwi do narządów płciowych i odpręża umysł. Ziele cieszy się także popularnością ze względu na ogólne działanie odmładzające, a współczesne badania wykazują nawet jego wpływ na zwiększenie produkcji nasienia36,37.