On:
list W: Aktualności person Dodane przez: Grzegorz Masłowski

Boswellia serrata na stawy – zastosowanie i właściwości

Boswellia serrata, znana również jako kadzidłowiec indyjski, coraz częściej pojawia się w dyskusjach na temat naturalnych metod leczenia i poprawy zdrowia stawów. W tym artykule zgłębimy tajniki tej fascynującej rośliny, jej zastosowania oraz potencjalne korzyści, które może przynieść osobom cierpiącym na różne schorzenia stawowe.

Czym jest boswellia serrata? Co to kadzidłowiec indyjski?

Boswellia serrata, znana również jako kadzidłowiec indyjski, to krzew z rodziny kadzidłowcowatych (Burseraceae), rosnący na suchych, skalistych terenach Afryki i Azji. Z jego kory wydobywa się żywicę, zwaną kadzidłem indyjskim, która od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej, a także w produkcji perfum i kadzideł. W ostatnich latach coraz większe zainteresowanie budzi ona jako potencjalny środek wspomagający leczenie chorób stawów.

Boswellia serrata naturalnie występuje w Indiach, Nepalu, Pakistanie, Omanie, Jemenie i Somalii. Rośnie na suchych, skalistych zboczach gór, w miejscach o wysokich temperaturach i niskich opadach. Uprawa kadzidłowca indyjskiego jest trudna i wymaga specyficznych warunków klimatycznych. Do prawidłowego rozwoju roślina potrzebuje dużo słońca, wysokiej temperatury oraz dobrze przepuszczalnej gleby.

Ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego

Z żywicy rośliny Boswellia serrata, otrzymuje się także ekstrakt, który jest bogaty w kwasy bosweliowe — organiczne związki chemiczne wykazujące właściwości przeciwzapalne. Ekstrakt ten jest dostępny w różnych formach, m.in. w postaci kapsułek, tabletek, proszków i maści.

Ekstrakt z Boswellia serrata stosuje się w:

 • suplementy diety — Ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego jest popularnym suplementem diety stosowanym w celu łagodzenia bólu stawów i zmniejszania stanu zapalnego. Szczególnie korzystny może być w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów (osteoartrozy)1 i reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)2.
 • produkty kosmetyczne — Ekstrakt z żywicy kadzidłowca indyjskiego można znaleźć również w kremach, balsamach i innych produktach kosmetycznych. Stosowany miejscowo może pomóc w łagodzeniu bólu i stanu zapalnego skóry3, a także w poprawie jej nawilżenia i elastyczności4.

Chociaż boswellia serrata jest znana głównie ze swoich związków przeciwzapalnych i przeciwutleniających, takich jak kwas bosweliowy, to zawiera również witaminy i minerały takie jak witamina C, E, ptas, magnes, miedź i cynk. Należy jednak zaznaczyć, że zawartość tych witamin i minerałów w kadzidłowcu indyjskim jest bardzo niska.

Kadzidłowiec indyjski – właściwości boswellii serrata

Boswellia serrata zawiera wiele cennych składników mineralnych, m.in. kwasy bosweliowe, kwasy organiczne, oleje eteryczne i minerały.

Kluczowe właściwości potwierdzone badaniami naukowymi:

 • działanie przeciwzapalne — Kwas bosweliowy to główny składnik aktywny ekstraktu z kadzidłowca indyjskiego. Wykazano, że hamuje on działanie leukotrienów i prostaglandyn, związków chemicznych wywołujących ból i stan zapalny.
 • działanie przeciwbólowe — Ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego może pomóc w łagodzeniu bólu stawów poprzez blokowanie przekaźników bólowych w mózgu.
 • działanie przeciwutleniające5i6 — Ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego zawiera związki o działaniu przeciwutleniającym, które chronią komórki przed uszkodzeniem wywołanym przez wolne rodniki.
 • działanie przeciwdrobnoustrojowe7i8 — Niektóre badania sugerują, że ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego może mieć również działanie przeciwdrobnoustrojowe, co oznacza, że może zwalczać bakterie i wirusy.

Należy jednak pamiętać, że badania nad właściwościami kadzidłowca indyjskiego wciąż trwają i potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić jego skuteczność i bezpieczeństwo.

Boswellia serrata – zastosowanie kadzidłowca indyjskiego

Boswellia serrata, znana również jako kadzidłowiec indyjski, to roślina o szerokim spektrum zastosowań.

Wykorzystuje się ją m.in.:

 • w medycynie tradycyjnej — Od wieków kadzidłowiec indyjski stosowany jest w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej w leczeniu różnych schorzeń, m.in. stanów zapalnych stawów, chorób układu oddechowego i problemów trawiennych.
 • we współczesnej medycynie — Ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego coraz częściej stosowany jest jako wspomagający środek w leczeniu chorób stawów, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza) i reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Badania sugerują, że może on łagodzić ból i stan zapalny, a także poprawiać funkcję stawów.
 • w kosmetyce — Olejek eteryczny z kadzidłowca indyjskiego stosowany jest w kosmetykach jako składnik kremów, balsamów i maści. Ma on działanie nawilżające, regenerujące i przeciwzapalne.
 • w aromaterapii — Kadzidło indyjskie wykorzystywane jest w aromaterapii ze względu na swój kojący i relaksujący zapach.

Na co pomaga boswellia serrata?

Głównym zastosowaniem kadzidłowca indyjskiego jest leczenie chorób stawów. Badania naukowe potwierdzają, że ekstrakt z tej rośliny może łagodzić ból i stan zapalny w stawach, a także poprawiać ich ruchomość. Szczególnie korzystny może być w przypadku:

 • choroby zwyrodnieniowej stawów (osteoartrozy)1Boswellia serrata może hamować proces niszczenia chrząstki stawowej i zmniejszać ból związany z tą chorobą.
 • reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)2 — Ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego może łagodzić objawy RZS, takie jak ból, obrzęk i sztywność stawów.

Suplementy diety z boswellia serrata — kiedy i jak stosować

Boswellia serrata, znana jako kadzidłowiec indyjski, jest ceniona za swoje właściwości przeciwzapalne, przez co jej ekstrakt zawierają liczne preparaty na stawy. Te prozdrowotne suplementy diety mogą przynieść ulgę w bólach stawowych i poprawić ogólną ruchomość stawów.

Zanim jednak zdecydujesz się na stosowanie preparatów z boswellią, skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla Twojego stanu zdrowia. Ponadto przestrzegaj zalecanej dawki, aby unikać potencjalnych skutków ubocznych i maksymalizować korzyści płynące z ich stosowania.

Bibiliografia:

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7368679/
2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7368679/
3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3309643/
4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3309643/
5) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28386311/
6) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25955295/
7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9228269/
8) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34224069/

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password