Helicobacter pylori
Istnieją naturalne sposoby wspomagające walkę z tą bakterią.
Czym jest Helicobacter pylori?
Helicobacter pylori to gram-ujemna bakteria o heliakalnym, czyli spiralnym kształcie, wyposażona w kilka witek, zaliczana do pałeczek. Jest doskonale przystosowana do życia w kwaśnym środowisku. Bytuje w części przedodźwiernikowej żołądka, na powierzchni komórek nabłonkowych błony śluzowej, w warunkach niewielkiej dostępności do tlenu. Występuje u ok. 70% populacji krajów rozwijających się i w fizjologicznej ilości nie stanowi zagrożenia.
Źródła zakażenia
Zakażenie Helicobacter pylori jest bardzo rozpowszechnione. Najczęściej występuje w krajach rozwijających się, w Europie Zachodniej – u ok. 20–30% populacji, w Polsce – u ok. 40–60% osób. U większości zakażonych bakteria nie daje żadnych objawów. Jej źródłem są zanieczyszczona woda oraz niemyte owoce i warzywa. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową, najczęściej od drugiej osoby poprzez jedzenie tymi samymi sztućcami lub picie z tej samej butelki. Ryzyko zakażenia zwiększają złe warunki sanitarne, niedbanie o higienę, a także predyspozycje genetyczne.
Jak wykrywana jest Helicobacter pylori?
Helicobacter pylori możemy wykrywać w organizmie z kału, krwi lub wykonując testy oparte na oznaczeniu ureazy. Ureaza to enzym wytwarzany przez Helicobacter pylori, niewystępujący naturalnie w organizmie człowieka.
- Test ureazowy wykonywany w trakcie gastroskopii – badanie inwazyjne, dlatego lepiej wykonać inny test pozwalający wykryć bakterię.
- Test ureazowy oddechowy – oparty na wykorzystaniu aktywności enzymatycznej ureazy, nieodpowiedni dla osób z zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka.
- Badanie krwi – wykrywanie obecności przeciwciał lgG skierowanych przeciw antygenom Helicobacter pylori.
- Badanie kału.
Objawy zakażania pałeczką Helicobacter pylori
W zdecydowanej większości przypadków Helicobacter pylori nie daje żadnych objawów przez bardzo długi czas. Jej nadmiar może jednak prowadzić do wydzielania endotoksyny oraz fosfolipazy, która rozkłada fosfolipidy występujące w warstwie śluzowej żołądka. Zwiększa to ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka. Dolegliwość ta dotyczy jedynie ok. 10% osób zakażonych Helicobacter pylori, nie należy jej jednak lekceważyć. Wrzody mogą bowiem zapoczątkować raka żołądka, który może być spowodowany przewlekłym zakażeniem i przemianą nowotworową komórek tworzących błonę śluzową żołądka.
Do objawów zakażenia można zaliczyć:
- zaparcia,
- brak apetytu,
- ból żołądka,
- ból w nadbrzuszu,
- zgagę,
- wzdęcia,
- mdłości.
Objawy mogą być bardzo podobne do zatrucia pokarmowego. Z tego względu są one bardzo często lekceważone, a osoby zakażone pozostają nieświadome swojej choroby.
Naturalne sposoby leczenia zakażenia Helicobacter pylori
Bardzo dobre efekty leczenia zakażenia bakterią daje zmiana nawyków żywieniowych. Przede wszystkim najważniejsza jest regularność posiłków. Nie należy dopuszczać do zbyt dużych przerw między nimi, z uwagi na dużą produkcję kwasu solnego przez pusty żołądek i drażnienie błony śluzowej. Nie powinno się także obciążać żołądka, dlatego lepiej spożywać kilka mniejszych posiłków w równych odstępach czasu. Przy dużym zakażeniu Helicobacter pylori trawienie białek jest znacznie utrudnione. Z tego względu wskazane jest ograniczenie żywności wysokobiałkowej i zakwaszającej. Do takich produktów należą: mięso, cukier, produkty z białej mąki, ser żółty, potrawy typu fast food, a także kawa i czarna herbata. Należy również unikać pokarmów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego, czyli potraw ostrych, smażonych oraz napojów gazowanych. Niewskazane są również produkty: tłuste, bogate w błonnik, wysokowęglowodanowe oraz wzdymające.
Naturalne wsparcie organizmu
Pomocne w leczeniu zakażenia Helicobacter pylori będą roślinne substancje lecznicze:
- Kurkumina- lider naturalnych substancji w walce z bakteriami Helicobacter Pylori
- Zielona herbata – naturalny środek leczniczy w wielu dolegliwościach. Skutecznie eliminuje pałeczki Helicobacter pylori z organizmu, działa ochronnie na błonę żołądka.
- Napar z imbiru – imbir ma dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, wspomaga trawienie, leczy nudności i biegunki, które są częstymi objawami w zakażeniach Helicobacter.
- Sok żurawinowy – zapobiega przyleganiu bakterii do ścian żołądka oraz neutralizuje Helicobacter pylori.
- Herbata z czystka – również jest naturalnym środkiem wspomagającym walkę z bakteriami.
Warto również wprowadzić do swojej diety dużą liczbę warzyw i owoców o właściwościach zasadotwórczych.
Profilaktyka przeciwbakteryjna
W celu zapobiegania kolejnym zakażeniom należy zadbać o szczególną higienę. Przede wszystkim należy dokładnie myć warzywa i owoce, a wodę pić tylko ze sprawdzonych źródeł. Jeśli wiemy, że mamy do czynienia z osobą zakażoną, nie należy jeść tymi samymi sztućcami lub pić z jednej szklanki lub butelki.