On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Nie zapominaj o wodzie latem!

Woda jest niezbędna do prawidłowej pracy całego organizmu, jeśli nie dostarczamy mu odpowiedniej ilości płynów możemy doprowadzić do jego odwodnienia.

Woda źródłem życia

Woda jest niezbędna do życia, bez picia wody jesteśmy w stanie przeżyć zaledwie ok. 7 dni, a bez jedzenia –do miesiąca. Woda stanowi 60% naszego ciała, jest strukturalną częścią komórek organizmu, jest niezbędna do prawidłowego trawienia, transportu tlenu i składników odżywczych, wydalania szkodliwych produktów przemiany materii, a także bierze udział w regulacji temperatury ciała. Jest ważna dla utrzymania homeostazy, czyli równowagi organizmu. Picie wody pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Ile wody potrzebujemy?

Zapotrzebowanie na wodę zmienia się z wiekiem, zależy od składników diety, temperatury i wilgotności powietrza oraz aktywności fizycznej. Więcej wody potrzeba zwykle latem, ponieważ w wyższych temperaturach organizm mocniej się poci, odsłonięcie skóry przyspiesza parowanie wody z jej powierzchni. Przyjmuje się, że dzienna norma przyjęcia płynów to 2 litry dla kobiet i 2,5 litra dla mężczyzn. Należy pamiętać jednak, że zapotrzebowanie na wodę zależy także od masy ciała. Mniej więcej 20% tego zapotrzebowania pokrywa woda zawarta w standardowej diecie, resztę należy uzupełniać płynami.

Konsekwencje odwodnienia

Jeśli nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości płynów, może dojść do odwodnienia, które z kolei powoduje wiele poważnych konsekwencji, takich jak: zaburzenia elektrolitowe, zaburzenia wydalania moczu, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia funkcji poznawczych.

Kto jest szczególnie narażony?

Na odwodnienie narażone są szczególnie małe dzieci, które nie zawsze proszą o picie, gdy potrzebują; osoby starsze, chore na cukrzycę lub cierpiące na choroby nerek. Warto pamiętać, że dużo wody tracimy w czasie wysiłku fizycznego, szczególnie gdy jest ciepło, i podczas biegunek, nawet krótkotrwałych.

Wczesne objawy odwodnienia

Objawy odwodnienia zależą od ogólnego stanu organizmu oraz od innych czynników, najczęściej jednak obejmują:
• bóle i zawroty głowy,
• trudności w koncentracji uwagi,
• tachykardię, czyli przyspieszenie rytmu serca,
• ogólne osłabienie, trudność w utrzymaniu równowagi,
• utrata elastyczności skóry.


Bibliografia

Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, Jarosz M (red.), Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa2012, s. 143–146, online.
Jaśko-Ochojska J. i in., Odwodnienie osób w podeszłym wieku jako problem zdrowia publicznego, Hygeia Public Health 2014, t. 49, nr 4, s. 712–717, online.
Kozirok W. i Babicz-Zielińska E., Ocena spożycia wody i napojów przez zawodników różnych dyscyplin sportowych, Problemy Higieny i Epidemiologii 2013, t. 94, nr 2, s. 262–265, online.
Muckelbauer R. i in., Association between water consumption and body weight outcomes: a systematic review, American Journal of Clinical Nutrition 2013, vol. 98, s. 282–299, online.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password