On:
list W: Aktualności person Dodane przez: Grzegorz Masłowski

Dna moczanowa - przyczyny, objawy i leczenie

Cierpisz z powodu ataków ostrego bólu stawów, szczególnie w nocy? Czujesz nagły, silny ból w paluchu u stopy? Towarzyszy mu zaczerwienienie, obrzęk i tkliwość? To mogą być objawy dny moczanowej. Ta bolesna choroba potrafi zaatakować niespodziewanie i gwałtownie, ograniczając codzienne funkcjonowanie. Poznaj jej przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia, by uniknąć powikłań.

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa to forma zapalenia stawów spowodowana nadmiarem kwasu moczowego we krwi. Prowadzi to do odkładania się kryształków kwasu moczowego w stawach, wywołując nagły, silny ból, zaczerwienienie i obrzęk. Najczęściej atakuje duży palec u stopy, ale może dotknąć również inne stawy.

Dna moczanowa, zwana też podagrą lub skazą moczanową, powstaje na skutek nadmiernego poziomu kwasu moczowego (hiperurykemia). W normalnych warunkach kwas moczowy rozpuszcza się we krwi i jest wydalany przez nerki. Jednak gdy jego produkcja jest nadmierna lub wydalanie niewystarczające, nadmiar zaczyna się krystalizować, tworząc ostre kryształki w stawach i tkankach otaczających.

Jakie są objawy dny moczanowej?

Objawy dny moczanowej obejmują nagłe, ostre bóle stawów, które mogą być na tyle intensywne, że nawet lekki dotyk jest nie do zniesienia. Najczęściej atak zaczyna się w nocy i pojawia się w dużym palcu u stopy, a wraz z nim obrzęk i zaczerwienienie dotkniętych obszarów.

Typowe objawy dny moczanowej:

 • ból stawów — Nagły i bardzo silny ból stawu, zazwyczaj rozpoczynający się w dużym palcu u nogi. Ból może trwać od kilku godzin do kilku dni.
 • zaczerwienienie i obrzęk — Stawy dotknięte dną stają się ciepłe, czerwone i obrzmiałe.
 • ograniczona ruchomość — W miarę postępu choroby, może dojść do ograniczenia ruchomości w dotkniętych stawach.

Jakie są przyczyny dny moczanowej?

Nadmierne gromadzenie się kwasu moczowego we krwi jest główną przyczyną dny moczanowej. Dzieje się tak z dwóch powodów:

 • nadmierna produkcja kwasu moczowego — Niektóre osoby naturalnie produkują więcej kwasu moczowego niż inne. Może to być spowodowane czynnikami genetycznymi lub pewnymi schorzeniami, takimi jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy choroby nerek.
 • zbyt niskie wydalanie kwasu moczowego — Kwas moczowy jest wydalany z organizmu przez nerki. Jeśli nerki nie wydalają wystarczająco dużo kwasu moczowego, może on gromadzić się we krwi.

Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko nadmiernego gromadzenia się kwasu moczowego, a co za tym idzie, dny moczanowej:

 • nieprawidłowa dieta — Spożywanie pokarmów bogatych w puryny, takich jak czerwone mięso, owoce morza, organy wewnętrzne, rośliny strączkowe i alkohol, może zwiększyć poziom kwasu moczowego we krwi.
 • nadwaga i otyłość — Osoby z nadwagą lub otyłością częściej chorują na dnę moczanową.
 • niektóre schorzenia — Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby nerek i niektóre rodzaje nowotworów mogą zwiększać ryzyko dny moczanowej.
 • leki — Niektóre leki, takie jak diuretyki i niskie dawki aspiryny, mogą zwiększać poziom kwasu moczowego we krwi.
 • czynniki genetyczne Predyspozycje genetyczne odgrywają istotną rolę w rozwoju dny moczanowej.

Należy pamiętać, że nie u wszystkich osób z wyżej wymienionymi czynnikami ryzyka rozwinie się dna moczanowa.

Czy dna moczanowa jest chorobą dziedziczną?

Dna moczanowa może mieć podłoże dziedziczne. Osoby z predyspozycją genetyczną do nadmiernej produkcji kwasu moczowego lub jego wydalania są bardziej narażone na zachorowanie.

Niektóre warianty genów odpowiedzialnych za metabolizm kwasu moczowego i jego wydalanie przez nerki, mogą być dziedziczone i wpływać na rozwój choroby. Osoby, u których w rodzinie występuje dna moczanowa, mają znacznie wyższe ryzyko jej rozwoju.

Jeśli w Twojej rodzinie występuje dna moczanowa, masz większe ryzyko zachorowania. Ryzyko to jest jeszcze większe, jeśli masz więcej krewnych chorych na dnę moczanową.

Należy jednak pamiętać, że dziedziczenie nie jest jedynym czynnikiem ryzyka dny moczanowej. Na rozwój choroby mogą mieć również wpływ inne czynniki, takie jak dieta, nadwaga i otyłość, niektóre schorzenia i leki.

Ryzyko wystąpienia dny moczanowej

Ryzyko wystąpienia dny moczanowej wzrasta u mężczyzn w średnim i starszym wieku, szczególnie w przypadku nadmiernego spożycia alkoholu, otyłości, niezdrowej diety lub chorób towarzyszących, takich jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Dna moczanowa najczęściej dotyka mężczyzn w średnim i starszym wieku, ponieważ poziom kwasu moczowego u nich zazwyczaj jest wyższy niż u kobiet. Jednak po menopauzie kobiety również stają się bardziej narażone z powodu zmian hormonalnych.

Czynniki zwiększające ryzyko dny moczanowej obejmują:

 • wiek i płeć Mężczyźni w średnim i starszym wieku oraz kobiety po menopauzie.
 • otyłość Nadmierna masa ciała prowadzi do zwiększonego poziomu kwasu moczowego.
 • niezdrowa dieta Dieta bogata w puryny, np. czerwone mięso, owoce morza, alkohol.
 • choroby towarzyszące Cukrzyca, nadciśnienie, przewlekła choroba nerek.
 • leki Diuretyki mogą zwiększać poziom kwasu moczowego.

Rozpoznanie czynników ryzyka i ich kontrolowanie poprzez zdrową dietę, aktywność fizyczną i regularne badania lekarskie może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej bolesnej choroby.

Jak wygląda rozpoznanie dny moczanowej?

Rozpoznanie dny moczanowej opiera się na wywiadzie lekarskim, badaniu fizykalnym oraz wynikach badań laboratoryjnych, takich jak pomiar poziomu kwasu moczowego we krwi i analiza płynu stawowego.

Wprowadzenie badań laboratoryjnych i obrazowych pozwala dokładnie potwierdzić diagnozę:

 • pomiar poziomu kwasu moczowego we krwi Wysoki poziom kwasu moczowego (hiperurykemia) może wskazywać na dnę, choć nie wszyscy pacjenci z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego cierpią na tę chorobę.
 • analiza płynu stawowego Pobranie płynu ze stawu (artrocenteza) w celu wykrycia obecności kryształków moczanów to najbardziej wiarygodna metoda diagnostyczna.
 • badania obrazowe USG lub tomografia komputerowa mogą wykazać złogi kryształków moczanów, lub zmiany w stawach związane z dną moczanową.
 • badania moczu — Pomiar poziomu kwasu moczowego w moczu pomaga ocenić, czy organizm wydala odpowiednio kwas moczowy.

Wczesne rozpoznanie i leczenie pomagają uniknąć trwałego uszkodzenia stawów i innych powikłań związanych z dnawym zapaleniem stawów.

Jak wygląda leczenie dny moczanowej?

Leczenie dny moczanowej obejmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz inne formy terapii farmakologicznej. Gdy pojawiają się pierwsze objawy, celem leczenia jest złagodzenie bólu i zapalenia oraz zapobieganie przyszłym atakom poprzez zmiany w stylu życia.

W leczeniu dny moczanowej stosuje się:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) — Leki te pomagają szybko złagodzić ból i obrzęk podczas ataku.
 • kolchicyna — Lek stosowany w leczeniu ostrych ataków dny, skutecznie redukuje ból i stan zapalny.
 • leki obniżające poziom kwasu moczowego — Allopurinol i febuksostat zmniejszają produkcję kwasu moczowego, zapobiegając przyszłym atakom.
 • leki moczopędne — Przyspieszają wydalanie kwasu moczowego z organizmu, co pomaga kontrolować jego poziom we krwi.
 • zmiana stylu życia — Obejmuje dietę niskopurynową, unikanie alkoholu oraz utrzymanie zdrowej masy ciała.

Leczenie farmakologiczne w połączeniu z odpowiednimi zmianami w diecie i stylu życia pozwala skutecznie kontrolować dnę moczanową i ograniczać jej objawy.

Dieta w dnie moczanowej — jak się odżywiać?

Dieta odgrywa ważną rolę w leczeniu dny moczanowej. Celem odpowiedniej diety jest obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi i zapobieganie nawrotom choroby. W przypadku dny moczanowej zaleca się unikania produktów bogatych w puryny, takich jak czerwone mięso i owoce morza. Warto spożywać dużą ilość płynów oraz pokarmy bogate w witaminy i minerały.

Dieta w dnie moczanowej:

 1. Unikaj produktów bogatych w puryny — Czerwone mięso, podroby, owoce morza i alkohol mogą zwiększać poziom kwasu moczowego.
 2. Spożywaj dużą ilość płynów — Pomaga to wydalić nadmiar kwasu moczowego i zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych (kamica moczowa).
 3. Jedz produkty bogate w witaminy i minerały — Warzywa, owoce i nabiał dostarczają składników odżywczych, wspierając zdrowie ogólne.
 4. Włącz pokarmy bogate w kwasy omega-3 — Tłuste ryby (np. łosoś) i orzechy mogą pomóc w redukcji stanów zapalnych.

Dieta bogata w zdrowe produkty, przy jednoczesnym unikaniu tych szkodliwych, odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu dny moczanowej i poprawie jakości życia.

Czego unikać chorując na dnę moczanową?

Osoby chore na dnę moczanową powinny unikać pokarmów i napojów, które mogą zwiększać poziom kwasu moczowego we krwi i wywoływać ataki choroby.

Należy unikać:

 • pokarmów bogatych w puryny — Czerwone mięso, organy wewnętrzne, owoce morza, rośliny strączkowe, niektóre warzywa.
 • alkoholu — Szczególnie piwa, wina i mocnych alkoholi.
 • słodkich napojów — Gazowanych napojów słodzonych, soków owocowych.
 • nadmiernej ilości fruktozy — Fruktoza znajduje się w syropie kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy, miodzie i niektórych owocach.
 • narażenia na stres — Stres może wywołać atak dny moczanowej.
 • nagłych zmian temperatury — Należy unikać nagłych zmian temperatury, np. gorących kąpieli lub zimnych pryszniców.
 • nadwagi i otyłości — Utrzymanie zdrowej wagi ciała może pomóc w obniżeniu poziomu kwasu moczowego we krwi i zmniejszyć ryzyko ataków.

Oprócz unikania wyżej wymienionych czynników, ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety i regularne ćwiczenia.

Jak przeciwdziałać atakom dny moczanowej?

Oprócz unikania czynników ryzyka istnieje wiele rzeczy, które można zrobić, aby zapobiec atakom dny moczanowej:

 • stosować leki zgodnie z zaleceniami lekarza — Leki obniżające poziom kwasu moczowego mogą pomóc w zapobieganiu atakom.
 • utrzymywać zdrową wagę — Utrata wagi, jeśli jest to konieczne, może pomóc w obniżeniu poziomu kwasu moczowego we krwi i zmniejszyć ryzyko ataków.
 • regularnie ćwiczyć — Ćwiczenia fizyczne pomagają w obniżeniu poziomu kwasu moczowego we krwi i poprawiają ogólną kondycję.
 • stosować zdrową dietę — Unikanie pokarmów bogatych w puryny i spożywanie dużej ilości owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych może pomóc w obniżeniu poziomu kwasu moczowego we krwi.
 • pić dużo płynów — Picie dużej ilości wody pomaga w usuwaniu kwasu moczowego z organizmu.
 • zarządzać stresem — Techniki relaksacyjne, takie jak joga i medytacja, mogą pomóc w zmniejszeniu stresu, który może wywołać atak.
 • przyjmować suplementy diety — Niektóre suplementy diety, takie jak witamina C i bromelaina, mogą pomóc w obniżeniu poziomu kwasu moczowego we krwi.

Pamiętaj, że informacje na temat leczenia i diety w dnie moczanowej mają charakter informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem.

Bibliografia:
https://www.niams.nih.gov/health-topics/arthritis-and-rheumatic-diseases
https://www.arthritis.org/

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password