On:
list W: Choroby reumatyczne person Dodane przez:

Wapń z czerwonych alg morskich

Występujące w Oceanie Atlantyckim czerwone algi o nazwie Lithothamnium calcareum są bogatym źródłem łatwo-przyswajalnego wapnia.

Lithothamnium calcareum – cenne źródło wapnia

Algi stanowią bogate źródło mikro- i makroelementów, witamin oraz substancji o właściwościach przeciwutleniających (m.in. polifenoli). Ze względu na dużą zawartość cennych związków ekstrakty z nich stosowane są jako naturalne suplementy. Aby uzupełnić niedobry wapnia, warto sięgnąć po algi Lithothamnium calcareum.

Wapń z alg

Lithothamnium calcareum jest glonem morskim, należącym do gromady krasnorostów. Występuje w wodach Oceanu Atlantyckiego u południowo-zachodniego wybrzeża Irlandii i północno-zachodniego wybrzeża Islandii. Ma charakterystyczną czerwoną barwę.

Lithothamnium calcareum przez całe życie pobierają z wody morskiej minerały i gromadzą je w swoich plechach w postaci soli węglanowych w ścianach komórkowych. Plechy glonów składają się aż w 95-99,5% z minerałów. Zwapniałe fragmenty odrywają się od żywego organizmu i opadają na dno oceanu, skąd są pobierane i suszone. Ekstrakt z alg Lithothamnium calcareum zawiera 30% wapnia i 2% magnezu. Znajdują się w nim także inne minerały, m.in. fosfor, potas, siarka, żelazo, mangan, sód, kobalt, miedź, cynk, selen.

Wapń znajdujący się w glonach Lithothamnium calcareum wyróżnia się dużą biodostępnością. Jest lepiej przyswajalny niż wapń z muszli ostryg i wapienia. Wapń z Lithothamnium calcareum wykazuje też wyższy wpływ na gospodarkę wapniową i poziom markerów wapniowych w porównaniu z suplementem węglanu wapnia niepochodzącego z alg.

W walce z osteoporozą

W badaniach na myszach Aslam i wsp. (2010) suplement z Lithothamnium calcareum ograniczał spadek mineralizacji kości i utratę ich wytrzymałości na skutek diety wysokotłuszczowej. Suplement może być więc potencjalnie użyteczny w profilaktyce osteoporozy i osteoporotycznych złamań kości u kobiet po okresie menopauzy.

W terapii choroby zwyrodnieniowej stawów

Suplement mineralny z Lithothamnium calcareum może wspomóc terapię choroby zwyrodnieniowej stawów. W badaniach Frestedt i wsp. (2009) u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych jego stosowanie ograniczało ból i poprawiało ruchomość w trakcie zmniejszania dawek niesteroidowych leków przeciwzapalnych wykorzystywanych w terapii. Na efektywność działania suplementu z alg mogą mieć wpływ także znajdujące się w nim inne substancje o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających.

Slevin i wsp. (2014) wykazali korzystny wpływ suplementu mineralnego z alg na markery obrotu kostnego u kobiet po menopauzie. Suplementacja wapnia w połączeniu z fruktooligosacharydami spowolniła tempo utraty masy całego kośćca i kości kręgosłupa u kobiet po menopauzie z osteopenią.

Środki ostrożności

Przyjmowanie suplementu w ciąży i czasie karmienia piersią trzeba skonsultować z lekarzem. Należy zachować ostrożność w przypadku chorób nerek, hiperwitaminozy D, nadczynności przytarczyc i tarczycy.


Bibliografia

Slevin MM., Allsopp PJ., Magee PJ. i in., Supplementation with calcium and short-chain fructo-oligosaccharides affects markers of bone turnover but not bone mineral density in postmenopausal women, Journal of Nutrition 2014, nr 144 (3), s. 297‐304.

Aslam MN., Kreider JM., Paruchuri T. i in., A mineral-rich extract from the red marine algae Lithothamnion calcareum preserves bone structure and function in female mice on a Western-style diet, Calcified Tissue International 2010, nr 86 (4), s. 313‐324.

Frestedt JL., Kuskowski MA., Zenk JL., A natural seaweed derived mineral supplement (Aquamin F) for knee osteoarthritis: a randomised, placebo controlled pilot study, Nutrition Journal 2009, nr 8, doi:10.1186/1475-2891-8-7.

Zenk JL., Frestedt JL., Kuskowski MA., Effect of Calcium Derived from Lithothamnion sp. on Markers of Calcium Metabolism in Premenopausal Women, Journal of Medicinal Food 2018, nr 21(2), s. 154-158.

Assoumani MB., Aquamin, a natural calcium supplement derived from seaweed, Agro-Food-Industry Hi-Tech 1997, nr 9/10, s. 45-47.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password