On:
list W: Choroby reumatyczne person Dodane przez:

Krzepiące ciepło dla zdrowia

Sauna jest dobra dla ciała, poprawia krążenie i wspomaga oczyszczanie z toksyn, koniecznie trzeba pamiętać przy tym o odpowiednim nawodnieniu.

Sauna – rozgrzewająca kuracja

Korzystanie z sauny jest popularnym zabiegiem leczniczym, relaksacyjnym i kosmetycznym oraz ważnym elementem odnowy biologicznej. Polega na wystawieniu organizmu na działanie wysokiej temperatury przy zróżnicowanej wilgotności powietrza. Regularne seanse wpływają pozytywnie na stan skóry, pracę narządów wewnętrznych czy samopoczucie psychiczne.

Dobroczynne działanie ciepła          

Przebywanie w saunie prowadzi do korzystnych zmian fizjologicznych będących skutkiem krótkotrwałego przegrzania organizmu. Pod wpływem ciepła dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i usprawnienia krążenia krwi. Akcja serca przyspiesza, wzrasta częstotliwość oddechów, ciśnienie się obniża, a organizm zaczyna się nadmiernie pocić.

Korzystanie z sauny zmniejsza napięcie nerwowe, działa przeciwbólowo, pobudza przemianę materii i ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych. Wraz z potem z organizmu usuwane są produkty uboczne przemiany materii oraz toksyny. Można także zaobserwować korzystny wpływ kuracji na układ ruchu – zwiększa się wydolność fizyczna organizmu i jego zdolność do szybszej regeneracji po intensywnym wysiłku. Wizyty w saunie rozluźniają mięśnie i sprawiają, że tkanka włóknista tworząca więzadła i torebki stawowe staje się bardziej elastyczna.

Korzystanie z sauny oddziałuje także na wydzielanie hormonów – stymuluje wydzielanie β-endorfin, powoduje wzrost stężenia noradrenaliny, wazopresyny i prolaktyny. Regularne kąpiele lecznicze pobudzają układ immunologiczny.

Sauna ma ponadto pozytywny wpływ na skórę. Poprawia jej uwodnienie, zmniejsza wydzielanie sebum, zwiększa elastyczność naskórka i stymuluje odnowę komórek.

Lekarstwo na problemy zdrowotne

Korzystanie z sauny jest polecane osobom cierpiącym z powodu niektórych chorób układu krążenia, oddechowego i mięśniowo-szkieletowego. Może wspomóc terapie: urazów, chorób kręgosłupa, chorób reumatycznych, bezsenności, anoreksji, depresji, astmy, infekcji układu oddechowego. Z dobroczynnego działania sauny powinni korzystać zwłaszcza wyczynowi sportowcy, osoby przemęczone, zestresowane, zmagające się z problemami skórnymi.

Cotygodniowy relaks

Częstotliwość korzystania z sauny musi być dostosowana do stanu zdrowia i samopoczucia danej osoby. Zwykle zaleca się poddawanie temu zabiegowi maksymalnie raz w tygodniu. W niektórych przypadkach można zwiększyć częstotliwość do 2–3 razy w tygodniu.

Środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do skorzystania z seansu są takie schorzenia jak np.: niewydolność układu krążenia, miażdżyca, choroby nowotworowe, choroby endokrynologiczne, choroby serca, choroba wrzodowa, choroby ośrodkowego układu nerwowego. Ostrożność powinny zachować osoby ze skłonnością do krwotoków, seniorzy, kobiety ciężarne oraz dzieci.

W przypadku przewlekłych schorzeń wizytę w saunie najlepiej skonsultować z lekarzem. Zabiegowi nie należy poddawać się bezpośrednio po jedzeniu, wypiciu alkoholu i intensywnym wysiłku fizycznym.

Warto zadbać o odpowiednie nawodnienie i uzupełnienie elektrolitów zarówno przed zabiegiem, jak i po nim, by uniknąć jego niepożądanych skutków. Ważna jest także stopniowa adaptacja organizmu do wysokich temperatur.

 


Bibliografia

Bromboszcz J., Sauna i kąpiele parowe, Medycyna Praktyczna, 22.10.2015, online: https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizykoterapia/leczenie-cieplem/125937,sauna-i-kapiele-parowe [dostęp: 20.08.2019].

Chorąży M., Kwaśny K., Wpływ sauny jako odnowy biologicznej na zachowanie się tętna i ciśnienia krwi u ludzi o różnym stopniu wytrenowania, Zeszyty Metodyczno-Naukowe AWF w Katowicach 2005, nr 19, s. 249–258.

Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Warszawa 2008, s. 9–16.

Lewiński A., Smyczyńska J., Leczenie uzdrowiskowe w chorobach układu dokrewnego, Balneologia Polska 2005, nr 1–2, s. 5–13.

Pawłowski J., Pawłowska K.M., Bochyński R., Sauna i jej znaczenie w treningu zdrowotnym człowieka, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2015, t. 21, nr 3, s. 282–288.

Piejko L., Sauna i jej dobroczynny wpływ na skórę, Akademia Paznokcia 2016, nr 2 (56), s. 50–51


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password