On:
list W: Aktualności person Dodane przez: Grzegorz Masłowski

Artretyzm — czym dokładnie jest i jak się objawia?

Czujesz ból i sztywność w stawach? Ruchy sprawiają Ci trudności i ograniczają codzienne funkcjonowanie? To mogą być objawy artretyzmu. Ta podstępna choroba wpływa na codzienne funkcjonowanie, powodując dyskomfort i ograniczenia. W tym artykule pomagamy zrozumieć jej przyczyny i zidentyfikować objawy. Dzięki temu zyskasz klucz do skutecznego radzenia sobie z tym problemem.

Co to artretyzm?

Artretyzm to ogólny termin określający ponad 100 schorzeń związanych z zapaleniem stawów. Choroba prowadzi do bólu, obrzęków, sztywności, a w zaawansowanych przypadkach – do deformacji stawów i ograniczeń ruchowych.

Najczęstsze rodzaje artretyzmu to:

 • Zwyrodnieniowy artretyzm stawów (ZSA) — stopniowe zużycie chrząstki stawowej, najczęściej dotykające osoby starsze.
 • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) — przewlekła choroba autoimmunologiczna, atakująca stawy i inne narządy.
 • Zesztywniające zapalenie kręgosłupa (ZZK) — powoduje ból i sztywność w kręgosłupie, a w późniejszym stadium może prowadzić do zesztywnienia.
 • Dna moczanowa — zapalenie stawów wywołane nadmiarem kwasu moczowego we krwi.

Dna moczanowa a artretyzm nie są jednoznaczne

Dna moczanowa bywa mylnie utożsamiana z artretyzmem. Dna, zwana również podagrą, to specyficzny rodzaj zapalenia stawów, wywołany podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi. Kwas ten krystalizuje się, a kryształki odkładają się w stawach, powodując bolesne ataki zapalne.

Chociaż dna moczanowa jest formą artretyzmu, nie wszystkie przypadki artretyzmu są związane z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego. Dokładne rozpoznanie artretyzmu wymaga kompleksowej oceny lekarskiej, obejmującej badania krwi i inne testy diagnostyczne w celu określenia przyczyny stanu zapalnego.

Przyczyny artretyzmu — co powoduje artretyzm?

Nie istnieje jedna, uniwersalna przyczyna artretyzmu. Różne rodzaje tej choroby mogą mieć różne podłoża, a często na ich rozwój wpływa kombinacja czynników. Artretyzm może być spowodowany zarówno czynnikami genetycznymi, jak i środowiskowymi. Predyspozycje rodzinne, styl życia, dieta i wiek odgrywają tu kluczową rolę.

 • genetyka — Wiele form artretyzmu, w tym reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), ma podłoże dziedziczne. Osoby z rodzinną historią choroby mają większe ryzyko jej wystąpienia.
 • urazy stawów — Stany zapalne stawów mogą być wynikiem wcześniejszych urazów, które osłabiają strukturę chrząstki. Urazy sportowe czy wypadki mogą sprzyjać rozwojowi choroby zwyrodnieniowej stawów.
 • zaburzenia metaboliczne — Nadmiar kwasu moczowego we krwi prowadzi do powstawania kryształków odkładających się w stawach, co skutkuje dnawym zapaleniem stawów. Choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, również zwiększają ryzyko.
 • zła dieta — Spożywanie pokarmów bogatych w purynę, takich jak czerwone mięso i owoce morza, zwiększa poziom kwasu moczowego we krwi. To może prowadzić do dny moczanowej i nasilać stany zapalne w stawach.
 • nadwaga i otyłość — nadmiar kilogramów obciąża stawy, co przyspiesza ich zużycie i może prowadzić do ZSA.
 • autoimmunologia — W RZS układ odpornościowy atakuje błonę maziową stawów, powodując przewlekły stan zapalny. To z kolei prowadzi do uszkodzeń chrząstki i kości. Wpływają na to czynniki środowiskowe, np. palenie tytoniu i zakażenia.
 • wiek i płeć — Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, zwłaszcza w przypadku choroby zwyrodnieniowej. Kobiety mają wyższe ryzyko zachorowania na RZS, szczególnie w okresie menopauzy, co może być związane z hormonami płciowymi.

Objawy artretyzmu — jak objawia się artretyzm?

Artretyzm objawia się bólem, obrzękiem i sztywnością stawów, co znacząco wpływa na codzienną aktywność. Symptomy mogą różnić się w zależności od rodzaju choroby i nasilać się z czasem, prowadząc do ograniczenia ruchomości i trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Typowe objawy artretyzmu:

 • ból stawów — Często nasila się podczas ruchu lub po długim okresie spoczynku. W zaawansowanych przypadkach ból może być stały, nawet podczas odpoczynku.
 • obrzęk i zaczerwienienie — Wskutek stanu zapalnego, stawy mogą być spuchnięte i zaczerwienione. Uczucie ciepła wokół stawu to też typowy objaw.
 • sztywność stawów — Charakterystyczna zwłaszcza rano sztywność może trwać ponad godzinę po przebudzeniu lub po dłuższym odpoczynku.
 • zmniejszona ruchomość — Stawy mogą stracić zakres ruchu, co prowadzi do ograniczeń w codziennych czynnościach, takich jak chodzenie, chwytanie czy zginanie kończyn.
 • deformacje stawów — W przewlekłych przypadkach, szczególnie w reumatoidalnym zapaleniu stawów, mogą pojawić się trwałe deformacje.
 • zmęczenie i osłabienie — Przewlekły stan zapalny wpływa na ogólne samopoczucie, prowadząc do uczucia zmęczenia, senności i ogólnej apatii.

Objawy te mogą występować stopniowo lub gwałtownie w okresach zaostrzeń. Wczesne rozpoznanie i leczenie mogą pomóc złagodzić objawy i spowolnić postęp choroby, dlatego warto zwrócić uwagę na wszelkie nietypowe dolegliwości związane ze stawami.

Czy artretyzm jest chorobą?

Artretyzm to choroba wpływająca na tkanki stawów, powodująca ból i stan zapalny. Wyróżnia się artretyzm pierwotny, który nie jest związany z inną chorobą, oraz artretyzm wtórny, wynikający z uszkodzenia stawu lub innej choroby. Jako choroba stawów może prowadzić do trwałych uszkodzeń i poważnych ograniczeń w ruchomości.

Jak przebiega leczenie artretyzmu?

Leczenie artretyzmu ma na celu złagodzenie bólu, poprawę ruchomości stawów i spowolnienie progresji choroby. Opiera się na farmakoterapii i zmianach stylu życia.

Metody leczenia artretyzmu:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) — Zmniejszają stan zapalny i ból, ale powinny być stosowane ostrożnie ze względu na potencjalne działania niepożądane (należą tu np. ibuprofen, ketoprofen).
 • leki moczopędne — Pomagają wydalać nadmiar kwasu moczowego, co jest kluczowe w leczeniu dny moczanowej będącej jedną z form artretyzmu. Ważne jest również spożywanie co najmniej 3 litrów wody dziennie, aby wspomóc ten proces.
 • leki przeciwbólowe — Mogą być stosowane do łagodzenia bólu w okresach zaostrzeń objawów.
 • fizjoterapia — Ćwiczenia wzmacniają mięśnie wokół stawów, poprawiając ich stabilność.
 • zmiana stylu życia — Obejmuje zrównoważoną dietę i unikanie pokarmów nasilających objawy, a także utrzymanie odpowiedniej masy ciała.

Rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium pozwala na zahamowanie postępu choroby i skuteczniejsze zarządzanie objawami. Bardzo ważne jest indywidualne podejście do leczenia. Gdy objawy mogące świadczyć o tym, że mamy do czynienia z artretyzmem nasilają się lub są długotrwałe, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu diagnozy i opracowania optymalnego planu terapeutycznego.

Nagłe nasilenie objawów artretyzmu

Nagłe nasilenie objawów artretyzmu, objawiające się ostrym bólem, sztywnością i obrzękiem stawów, może świadczyć o fazie zaostrzenia choroby. U chorych na artretyzm taki stan jest powszechny i może wystąpić wskutek infekcji, stresu czy urazu. W przypadku dny moczanowej ostry ból stawu wskazuje na podagrę.

Nagłe nasilenie bólu, obrzęku i zaczerwienienia stawu u osoby chorej na artretyzm może oznaczać:

 • ognisko zapalne — Nawrót choroby lub jej wejście w ostrą fazę.
 • zakażenie — Zakażenie stawu lub tkanki otaczającej staw.
 • urazy — Uraz stawu, np. upadek lub skręcenie.
 • zmiany zwyrodnieniowe — Postępujące zużycie chrząstki stawowej w ZSA.

W przypadku nagłego nasilenia objawów artretyzmu należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Lekarz przeprowadzi badanie fizyczne i zleci odpowiednie badania diagnostyczne, aby ustalić przyczynę nasilenia objawów. W zależności od przyczyny lekarz zaleci odpowiednie leczenie.

Jak złagodzić objawy artretyzmu?

Leczenie farmakologiczne i zmiana stylu życia pomagają złagodzić objawy artretyzmu. Należy jednak pamiętać, że artretyzm do choroba przewlekła i nieuleczalna. Lekarz poprzez dostosowanie konkretnej metody leczenia może ograniczyć jej postęp. Jednakże domowymi sposobami można złagodzić objawy artretyzmu. Dbanie o zdrową dietę oraz aktywność fizyczną, by zwiększyć ruchomość stawów, jest tutaj kluczowe.

Domowe sposoby na łagodzenie objawów artretyzmu:

 • suplementy diety — Wprowadź suplementy zawierające kwasy omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne, oraz glukozaminę wspomagającą regenerację chrząstki stawowej.
 • aktywność fizyczna — Delikatne ćwiczenia, takie jak joga czy pływanie, pomagają utrzymać elastyczność i siłę mięśni otaczających stawy.
 • dieta bogata w witaminy i minerały — Włącz do diety produkty zawierające przeciwutleniacze (np. owoce jagodowe), witaminę D (ryby, jaja) i minerały, takie jak wapń, aby wspomóc kondycję stawów.
 • ciepłe i zimne okłady — Ciepło łagodzi sztywność stawów, a zimno zmniejsza obrzęk i ostry ból.
 • redukcja stresu — Techniki relaksacyjne, jak medytacja czy głębokie oddychanie, mogą pomóc w kontrolowaniu stresu, który często nasila objawy.

Wprowadzenie tych strategii może pomóc poprawić jakość życia osób dotkniętych artretyzmem, choć zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed wdrożeniem nowych metod leczenia.

Bibliografia:
https://www.niams.nih.gov/
https://www.arthritis.org/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36357155/

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password