On:
list W: Aktualności person Dodane przez:

Niepokalanek mnisi i hormony

W kwiatach rośliny ukryte są hormony, posiada wiele zalet przy łagodzeniu objawów menopauzy oraz działa kojąco podczas PMS.

Lekarstwo na kobiece dolegliwości

Niepokalanek mnisi (Vitex agnus-castus) jest rośliną należącą do rodziny werbenowatych. W stanie dzikim występuje głównie w basenie Morza Śródziemnego i na terenie Azji Środkowej. W przeszłości był często stosowany w klasztorach i prawdopodobnie dlatego zyskał przydomek „mnisi”. Obecnie stosowany jest przede wszystkim w terapii zaburzeń hormonalnych.

Charakterystyka i właściwości prozdrowotne

Niepokalanek mnisi jest krzewem rosnącym do wysokości 5 m. Uprawiany jest jako roślina ozdobna i lecznicza. Znajduje zastosowanie także w kuchni jako zamiennik pieprzu. Surowcem zielarskim są dojrzałe suszone owoce (Agni casti fructus) używane do sporządzania ekstraktów, nalewek i naparów.

Niepokalanek mnisi zawiera m.in.: diterpeny, irydoidy glikozydowe (agnuzyd, aukubina), flawonoidy (kastycyna, penduletyna, izowiteksyna, apigenina) i olejki eteryczne. Składniki rośliny wykazują działanie dopaminergiczne, czyli wpływają na wydzielanie prolaktyny przez przysadkę mózgową. Flawonoidom (apigeninie i penduletynie) znajdującym się w roślinie przypisuje się działanie estrogenne. Wyciągi z niepokalanka ograniczają wydzielanie FSH i stymulują – LH, a w konsekwencji wpływają na stężenie progesteronu i estrogenów. Substancje czynne rośliny mają też właściwości przeciwnowotworowe, bakteriostatyczne, fungistatyczne, moczopędne, uspokajające, napotne i żółciopędne. Badania na szczurach prowadzone przez Samochowca i wsp. (1998) wykazały, że niepokalanek może zwiększać poziom beta-endorfiny.

Zastosowanie

Niepokalanek mnisi jest użyteczny przede wszystkim w terapii chorób i dolegliwości wynikających z nieprawidłowego poziomu prolaktyny i hormonów płciowych. Znajduje zastosowanie w: zaburzeniach miesiączkowania, np. w: skąpych, nieregularnych, bolesnych miesiączkach, krwawieniach śródcyklicznych; niepłodności; dolegliwościach w zespole napięcia przedmiesiączkowego lub w menopauzie. Niepokalanek łagodzi bóle piersi spowodowane podwyższonym stężeniem prolaktyny. Sprawdzi się w leczeniu przeziębień, infekcji układu oddechowego, zaburzeń trawiennych, chorób przebiegających ze skąpomoczem. Preparaty niepokalanka mogą pomóc we wzmacnianiu serca i usprawnianiu krążenia.

Przeciwwskazania

Ze względu na wzajemne interakcje nie należy łączyć preparatów niepokalanka z lekami dopaminergicznymi, hormonalnymi i doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Ze stosowania rośliny powinny zrezygnować kobiety ciężarne i karmiące.


Bibliografia

Kapczyński W., Fitoterapia we współczesnym postępowaniu leczniczym w ginekologii i położnictwie, Postępy Fitoterapii 2000, nr 2, s. 10–16.

Majewska M., Niepokalanek mnisi: właściwości lecznicze i zastosowanie, Poradnikzdrowie.pl, 10.03.2017, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/niepokalanek-mnisi-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-aa-AnJM-GXUi-JSxh.html [dostęp: 24.04.2019].

Różański H., Niepokalanek – Vitex agnus-castus raz jeszcze, nowe spojrzenie na roślinę, Rozanski.li, 15.12.2013, online: http://rozanski.li/3252/niepokalanek-vitex-agnus-castus-raz-jeszcze-nowe-spojrzenie-na-rosline/ [dostęp: 25.04.2019].

Samochowiec L., Glaesmer R., Samochowiec J., Einfluss von Mönchspfeffer auf die Konzentration von beta-Endorphin im Serum weiblicher Ratten, Aerztezeitschrift f. Naturheilverfahren 1998, nr 39, s. 213–215.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password