On:
list W: Aktualności person Dodane przez:

Prozdrowotne właściwości „miłosnego ziela”

Lubczyk jest doskonałą przyprawą do zup, a zawarte w nim olejki eteryczne rewelacyjnie działają na układ trawienny i oddechowy.

Lubczyk

Uznawany był niegdyś za roślinę magiczną. Stosowano go jako naturalny afrodyzjak, używano do sporządzania napojów miłosnych. Jako cenna roślina przyprawowa znalazł zastosowanie w sztuce kulinarnej. Warto stosować go nie tylko do przygotowywania smacznych dań, lecz także do leczenia niektórych schorzeń.

Charakterystyka

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) jest byliną należącą do rodziny selerowatych. Pochodzi najprawdopodobniej z Iranu, a w stanie dzikim występuje głównie w południowo-zachodniej Azji i południowej Europie. W wielu krajach świata (również w Polsce) uprawiany jest w ogrodach i na plantacjach. Głównym surowcem leczniczym jest kłącze wraz z korzeniami. Ich zbiór prowadzi się jesienią w drugim roku uprawy. Zastosowanie w medycynie naturalnej znajdują także liście.

Najważniejszy jest olejek eteryczny decydujący o walorach kulinarnych oraz właściwościach leczniczych. Zawiera on m.in.: ftalidy, monoterpeny, seskwiterpeny. Kłącze i korzenie natomiast zawierają także m.in.: skrobię, kumaryny, flawonoidy, fitosterole, kwasy organiczne (jabłkowy, chlorogenowy i kawowy), fenolokwasy i związki żywicowe. Liście rośliny są bogatym źródłem kwasu askorbinowego.

Zastosowanie w profilaktyce i terapiach

Lubczyk wykazuje łagodne działanie moczopędne, wspomaga wydalanie mocznika i usuwanie z organizmu jonów sodu, potasu i chloru. Może więc być użyteczny w profilaktyce i terapii niewydolności nerek, kamicy moczowej i infekcjach układu moczowego.

Znajdujący się w olejku z lubczyku ligustylid ma działanie spazmolityczne. Może więc pomóc ograniczyć bóle menstruacyjne, poprawić perystaltykę jelit i usprawnić przepływ żółci. Lubczyk dobroczynnie oddziałuje na trawienie, pobudzając wydzielanie soku żołądkowego. Olejek eteryczny działa bakteriobójczo i ogranicza fermentację w jelitach. Stosowanie lubczyku jest więc szczególnie zalecane w nieżycie żołądka, niestrawności i w razie utraty łaknienia.

Roślina doskonale sprawdza się w leczeniu zmian skórnych. Dzięki właściwościom odkażającym może ograniczyć zmiany zapalne, wspomóc terapię dermatoz i poprawić wygląd skóry.

W medycynie ludowej był stosowany jako środek na przeziębienia i infekcje układu oddechowego, przebiegające z uporczywym wilgotnym kaszlem.

Lubczyk kulinarnie

To bardzo aromatyczne zioło warto dodawać do różnych dań, zwłaszcza tłustych i ciężkostrawnych. Świetnie komponuje się m.in. z: warzywami, mięsami (wołowiną, baranią) i rybami. Liśćmi lubczyku można przyprawiać zupy i farsze.

Przeciwwskazania

Z powodu właściwości rozkurczowych nie powinny go stosować kobiety w ciąży. Roślina może wywołać reakcje fototoksyczne, dlatego po spożyciu należy wystrzegać się ekspozycji na słońce. Przeciwwskazania do stosowania lubczyku stanowią choroby żołądka i dwunastnicy (np. choroba wrzodowa, nadkwaśność)  oraz nadwrażliwość na rośliny z rodziny selerowatych.


Bibliografia

Weryszko-Chmielewska E., Chwil M., Wesołowski M. i in., Rośliny wywołujące fotodermatozy, Alergoprofil 2014, nr 4(10), s. 22–26.

Andruszczak S., Lubczyk ogrodowy – cenna przyprawa i roślina lecznicza, Panacea 2010, nr 3 (32), s. 5–7.

Typek J., Miłosne ziele (Lubczyk), Aptekarz Polski 2013, nr 6(82), s. 24–27.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password