On:
list W: Aktualności person Dodane przez:

Rumianek – roślina niosąca ukojenie

Stosowany zewnętrznie łagodzi podrażnienia skóry, a sporządzane z niego napary świetnie się sprawdzą przy różnego rodzaju bólach.

Zastosowanie w ziołolecznictwie

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) to popularna roślina lecznicza o szerokim zastosowaniu. W ziołolecznictwie używany od bardzo dawna. Tradycyjnie stosowano go jako uniwersalny środek przeciwbólowy.

Kwiat łąk i pól

Rumianek pospolity jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje na terenach: Europy, Azji, Australii, Ameryki Północnej i Południowej. W Polsce rośnie na łąkach, nieużytkach, polach uprawnych, pastwiskach, rumowiskach. Jest także rośliną uprawną. Osiąga wysokość 10–50 cm, kwitnie od maja do września. Wyróżnia się pierzastymi liśćmi i koszyczkami kwiatowymi złożonymi z zewnętrznych białych, języczkowatych kwiatów i wewnętrznych żółtych kwiatów rurkowatych. Identyfikację rumianku ułatwiają: charakterystyczny zapach, stożkowate, puste dno kwiatowe, kwiaty brzeżne. Dzięki temu można odróżnić go od podobnych gatunków, m.in.: rumianku bezpromieniowego (nie ma kwiatów brzeżnych), rumianu psiego, rumianu polnego (charakteryzuje go pełne dno kwiatowe i nieprzyjemny zapach), maruny nadmorskiej (jest bezwonna).

 Dobroczynne substancje

Surowcem leczniczym rumianku są suszone lub świeże koszyczki kwiatowe. Można je stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Zdrowotne właściwości to przede wszystkim działanie olejku eterycznego, w którym znajdują się głównie seskwiterpeny (bisabolol, chamazulen). Są też: flawonoidy (apigeninę, luteolinę), kumaryny, kwasy fenolowe i polisacharydy śluzowe.

Ekstrakt z rumianku działa: przeciwzapalnie, antyseptycznie, przeciwbólowo, przeciwutleniająco, immunostymulująco, przeciwalergicznie, przeciwświądowo, przeciwcukrzycowo, przeciwwrzodowo, rozkurczowo.

Znajdujące się w olejku eterycznym α-bisabolol i chamazulen hamują namnażanie się patogenów odpowiedzialnych za infekcje jamy ustnej, dróg oddechowych, jamy brzusznej, skóry. Rumianek wykazuje dużą aktywność przeciwbakteryjną wobec: Bacteroides, Peptostreptococcus, Fusobacterium, Bilophila, Actinomyces Eubacterium, i przeciwgrzybiczą wobec: Trichophyton, Candida albicans. Ma także dobroczynny wpływ na skórę i błony śluzowe – wspomaga proces gojenia się ran i regenerację naskórka, zmniejsza uszkodzenia błony śluzowej żołądka.

Rumianek znany jest również z właściwości uspokajających i przeciwdepresyjnych. Dzięki apigeninie redukuje stres i obniża poziom lęku.

Właściwości lecznicze

Rumianek można wykorzystać do przygotowania: naparów, nalewek, wyciągów, herbatek czy mieszanek ziołowych. Stosuje się je do leczenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych (wzdęć, skurczów spastycznych żołądka i jelit, choroby wrzodowej, stanów zapalnych przewodu pokarmowego), bólów różnego pochodzenia (głowy, zębów, stawów) i zaburzeń na tle nerwowym (bezsenności, nerwicy, stanów lękowych).

Inhalacje z rumianku wspomagają terapię infekcji układu oddechowego i alergii. Płukanki zaś są użyteczne przy zapaleniu jamy ustnej, dziąseł, gardła i krtani. Zewnętrznie rumianek stosuje się także w leczeniu chorób skóry, owrzodzeń, oparzeń, odleżyn, trudno gojących się ran, hemoroidów, infekcji dolnych dróg moczowych, zapalenia spojówek. Kąpiele z jego dodatkiem mają właściwości relaksacyjne. Rumianek doskonale sprawdza się ponadto w kosmetyce. Polecany jest zwłaszcza osobom o skórze suchej, wrażliwej, alergicznej.

Łagodny i nietoksyczny

Rumianek jest nietoksyczny i bezpieczny w stosowaniu. Reakcje alergiczne wywołuje tylko u osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych. Nie należy łączyć go z lekami przeciwzakrzepowymi oraz środkami uspokajającymi. Oddziałuje na receptory estrogenowe, dlatego wchodzi w interakcje ze środkami antykoncepcyjnymi i hormonalnymi. Duże ilości rumianku mogą zwiększać ryzyko poronienia u kobiet w ciąży. Przyjmowanie dawek większych niż zalecane może powodować wymioty, biegunki, zawroty głowy.


Bibliografia

Klaudel L., Rumianek, Panacea 2005, nr 3 (12), s. 6–9.

Skarżyński A., Zioła czynią cuda, Warszawa 1994, s. 152–155.

Grys A., Kania M., Baraniak J., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Postępy Fitoterapii 2014, nr 2, s. 90–93.

Zielińska-Pisklak M., Szeleszczuk Ł., Rumianek lekarski – dlaczego warto go mieć w domowej apteczce, Lek w Polsce 2013, 23(269), s. 72–78.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password