On:
list W: Aktualności person Dodane przez: Grzegorz Masłowski

W czym jest witamina E? Znajdziesz ją w tych produktach!

Witamina E jest kluczowym składnikiem naszej diety, który pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. To silny przeciwutleniacz, który zapobiega starzeniu się komórek, a zarazem związek organiczny, który rozkłada zły cholesterol (LDL), sprzyja powstawaniu plemników i przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Z tych i wielu innych powodów warto stosować witaminę E, tylko w jakich produktach jej szukać? Podpowiadamy!

Czym jest witamina E?

Witamina E to grupa związków chemicznych złożona z tokoferoli i tokotrienoli, z których najbardziej znanym i aktywnym jest alfa-tokoferol. Rozpuszczalna w tłuszczach, gromadzi się w tkance tłuszczowej organizmu i pełni rolę przeciwutleniacza, neutralizując wolne rodniki, które mogą uszkodzić błony komórkowe.

Witamina E to antyoksydant, co sprawia, że wpływa także na procesy starzenia się skóry. Ponadto, witamina E określana jest m.in. jako "witaminą płodności", ponieważ wpływa na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn, wpływając pozytywnie na jakość nasienia.

Witamina E – dlaczego jest tak ważna?

Tokoferole i tokotrienole mają kluczowe znaczenie dla zdrowia człowieka. Jako witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, witamina E to potężny przeciwutleniacz, który może chronić organizm człowieka przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Witamina E może również wpływać na poziom złego cholesterolu, dlatego suplementacja może być zalecana w niektórych przypadkach.

Niedobór witaminy E – jak się objawia?

Niedobór witaminy E może wpływać na ogólne osłabienie organizmu i koncentrację. Jednak witamina E jest ważna dla wielu procesów w organizmie, w tym dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego, co oznacza, że problemów wynikających z jej niedoboru może być znacznie więcej.

Do możliwych objawów niedoboru witaminy E należą:

 • osłabienie mięśni: niedobór witaminy E może prowadzić do słabości i bólu mięśni.
 • zaburzenia ruchowe: mogą wystąpić trudności w chodzeniu i koordynacji ruchów.
 • neuropatia obwodowa: objawy takie jak drętwienie i mrowienie w kończynach.
 • problemy ze wzrokiem: takie jak nieostre widzenie i trudności w rozróżnianiu kolorów.
 • zaburzenia układu immunologicznego: zwiększona podatność na infekcje z powodu osłabienia układu odpornościowego.
 • anemia: niedobór witaminy E może prowadzić do anemii.
 • dysfunkcja układu nerwowego: mogą wystąpić problemy z równowagą i koordynacją, a także z zaburzeniami mowy.
 • sucha skóra i włosy: niedobór witaminy E może prowadzić do suchości skóry i włosów, co może być związane z jej rolą jako przeciwutleniacza.

Ponieważ witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach, organizm przyswaja ją wraz ze spożywanymi tłuszczami, dlatego też jej niedobory najczęściej pojawiają się u osób, których organizm ma problemy ze wchłanianiem tłuszczu np. chorych na celiakię lub mukowiscydozę.

Jakie są źródła witaminy E? Gdzie występuje

Witaminę E można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Najbogatsze źródła witaminy E to przede wszystkim tłuszcze roślinne, ale też orzechy i nasiona roślin. Niektóre z najbogatszych źródeł witaminy E to:

 • oliwa z oliwek,
 • migdały,
 • olej słonecznikowy,
 • orzechy laskowe
 • nasiona słonecznika
 • szpinak.

Suplementy – którą witaminę E wybrać?

Jeśli chodzi o suplementację witaminą E, warto wybierać preparaty zawierające różne formy tokoferoli i tokotrienoli, aby zapewnić organizmowi szeroki zakres aktywności biologicznej tej witaminy.

Dobrym pomysł jest też stosowanie suplementów zawierających niewielkie ilości kilku witamin, które stanowią kompleksowe uzupełnienie codziennej diety. Poza tym warto zwrócić uwagę, aby suplementy zawierające witaminę E były wzbogacone o naturalne tłuszcze roślinne dla lepszego przyswajania jej przez organizm.

W naszej ofercie znajdziesz dwa produkty zawierające witaminę E:

Pamiętaj, że suplementy nie powinny zastępować zróżnicowanej diety bogatej w naturalne źródła witaminy E.

Jak dawkować witaminę E?

Dzienna dawka witaminy E dla dorosłego człowieka wynosi średnio około 15 mg, ale pamiętaj, że dostarczasz ją zarówno z pożywienia, jak i ewentualnie przyjmowanych suplementów. Pamiętaj, że nadmiar witaminy E może być szkodliwy tak samo, jak jej niedobór. Dlatego ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek.

Dawkowanie witaminy E u różnych osób(1):

 • dzieci w wieku 1 do 8 roku życia - od 6 do 7 mg
 • dzieci od 9 do 13 roku życia - 11 mg
 • dzieci w wieku od 14 do 18 roku życia, dorośli, kobiety w ciąży i karmiące - 15 mg

Witamina E w organizmie człowieka − czy nadmiar jest szkodliwy?

Przedawkowanie witaminy E to rzadkość, jednak można to zrobić, gdy przyjęta dzienna dawka przekracza 1000 mg.

Organizm magazynuje witaminę E w tkance tłuszczowej i nadnerczach, dlatego jest ona usuwana w naturalny sposób podczas procesu przemiany materii. Jednakże w skrajnych przypadkach może dojść do jej przedawkowania, a co za tym idzie mogą pojawić się charakterystyczne dla tego objawy, podobne do tych, które występują przy jej niedoborze.

Do objawów przedawkowania witaminy E mogą należeć:

 • bóle głowy,
 • problemy z koncentracją,
 • problemy żołądkowe i zaburzenia jelitowe,
 • osłabienie mięśni i problemy z koordynacją ruchową.

Witamina E to kluczowy element naszego zdrowia, wpływający na wiele różnych procesów w organizmie. Właściwa dieta, wzbogacona o te ważne składniki, może zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie na wiele lat.

Tagi: witamina e
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password