On:
list W: Układ krążenia person Dodane przez:

Adenozyna – ważny neuroprzekaźnik

To niezbędny do życia związek organiczny produkowany przez organizm ludzki i używany w wielu procesach metabolicznych.

Czym jest adenozyna

Jest nukleozydem, czyli związkiem składającym się z adeniny połączonej z rybozą. Jest to związek organiczny produkowany przez organizm ludzki i używany w wielu procesach metabolicznych; jest niezbędna do życia.

Funkcje w metabolizmie

Adenozyna i jej pochodne spełniają wiele funkcji w metabolizmie, najważniejsze z nich to:
• transport energii, jako ATP – trifosforan adenozyny oraz ADP – difosforan adenozyny;
• przekazywanie informacji genetycznej – jako składnik RNA;
• uczestniczenie w reakcjach metylacji – jako S-adenozylometionina;
• pełnienie funkcji neuroprzekaźnika hamującego w układzie nerwowym.

Neuroprzekaźnik

Praktycznie wszystkie rodzaje komórek organizmu mogą mieć receptory adenozyny, które pod jej wpływem wywołują jakąś reakcję. Są one zlokalizowane m.in. w układach:
• naczyniowo-sercowym
• moczowo-płciowym
• immunologicznym
• nerwowym
• oddechowym.

Za pośrednictwem tych receptorów adenozyna może kontrolować odczuwanie bólu, regulować przepływ krwi przez mózg, wpływać na rytm snu, kontrolować układ immunologiczny.

Inne funkcje w układzie nerwowym

Substancja ta reguluje proces wydzielania innych neuroprzekaźników, dzięki temu moduluje przekazywanie impulsu nerwowego, dlatego impuls nerwowy może być wybiórczo wyciszany, tak jak w działaniu przeciwbólowym. Adenozyna ochrania układ nerwowy w sytuacjach stresowych, ponieważ ogranicza przekazywanie nadmiaru impulsów nerwowych.

Adenozyna jako lek

Podawana jest najczęściej dożylnie w leczeniu chorób serca, przede wszystkim w częstoskurczu. Jako leki stosowane są także jej pochodne, które pomocne są w leczeniu chorób układu immunologicznego, np. w chorobach autoimmunologicznych.


Bibliografia

Romanowska M., Komoszyński M., Adenozyna – neuroprzekaźnik i neuromodulator w centralnym układzie nerwowym, Postępy Biochemii 2002, 3 (48) s. 230–238, online.

Samsel M. i in., Adenozyna, jej analogi i koniugaty, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2013, vol. 67, s. 1189–1203, online.


Tagi: adenozyna
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password