On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

HDL i LDL, czyli dobry i zły cholesterol

Czym różni się dobry od złego i jak utrzymać między nimi równowagę? Podpowiadamy.

Funkcje i rodzaje cholesterolu

Cholesterol to istotny dla funkcjonowania organizmu człowieka związek chemiczny. Odgrywa on liczne, ważne role – jest prekursorem niektórych hormonów, ważnym składnikiem błon komórkowych, jak również substratem do produkcji witaminy D3. We krwi cholesterol transportowany jest w postaci lipoprotein o zróżnicowanej gęstości. Zwane potocznie dobrym cholesterolem lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL) transportują cholesterol z tkanek do wątroby. Znane jako zły cholesterol lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) zaś odwrotnie – przemieszczają cholesterol z wątroby do tkanek.

Dlaczego „zły” cholesterol jest zły a „dobry” jest dobry?

Odkryto, że zbyt wysokie stężenie LDL we krwi skutkuje odkładaniem się cholesterolu w wewnętrznych ścianach naczyń, co nieuchronnie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. W opozycji, „dobry” HDL oczyszcza ściany tętnic, transportując nadmiary cholesterolu do wątroby. Warto wiedzieć, że zbyt niski poziom cholesterolu we krwi również nie jest korzystny, gdyż może powodować obniżenie czynności systemu odpornościowego i choroby układu limfatycznego. Kluczowe dla zdrowia jest zachowanie równowagi pomiędzy stężeniami LDL a HDL, co zmniejsza magazynowanie złogów w naczyniach i obniża ryzyko rozwoju chorób.

Skutki zbyt wysokiego stężenia LDL we krwi

Hipercholesterolemia, czyli przekraczające normę stężenie cholesterolu we krwi, jest powodem chorób układu krążenia. Złogi cholesterolowe, odkładając się w wewnętrznych ścianach naczyń w postaci blaszek miażdżycowych, zawężają światło tętnic, co skutkuje niedokrwieniem tkanek i narządów. Warto mieć na uwadze, że choroby układu krążenia są jednym z głównych powodów zgonów w krajach wysoko rozwiniętych.

Jak obniżyć stężenie złego cholesterolu we krwi?

W profilaktyce i leczeniu hipercholesterolemii szczególnie istotna jest dieta o niskiej zawartości cholesterolu, który znajdziemy na przykład w tłustym mięsie, śmietanie, żółtkach jaj. Tłuszcze zwierzęce warto zastąpić roślinnymi, które pozytywnie wpływają na poprawne funkcjonowanie układu krążenia. Istotne jest zmniejszenie spożycia soli oraz cukru.

W badaniach klinicznych udowodniono, że skuteczność obniżania cholesterolu znacznie zwiększają niektóre naturalne produkty, takie jak grzyb shitake. Wykazano, że zawarta w nim  eritadenina, wpływa na znaczące obniżenie zawartości frakcji LDL we krwi dzięki bezpośredniemu działaniu na wątrobę. Poza tym warto zwiększyć codzienną podaż przeciwutleniaczy (przez spożycie produktów takich jak maitake), karotenoidów, witaminy C i D oraz flawonoidów, które znaleźć można w owocach, np. w winogronach.

Nie mniej istotna w zwalczaniu hipercholesterolemii jest aktywność fizyczna. Lekarze stwierdzili, że regularne ćwiczenia o niskiej intensywności poprawiają czynność układu krążenia oraz znacząco zmniejszają tendencję do odkładania się blaszek miażdżycowych we krwi.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Warto podjąć środki ostrożności nawet wtedy, gdy teoretycznie nie należymy do grup ryzyka hipercholesterolemii. Zgodnie ze znanym powiedzeniem profilaktyka jest najważniejsza. Utrzymując zdrową dietę i pamiętając o aktywności fizycznej, zmniejszamy zagrożenie podwyższonego poziomu cholesterolu nawet o kilkadziesiąt procent.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password