On:
list W: Aktualności person Dodane przez:

Jesienne kontuzje i jak się przed nimi uchronić? 

Jesień kojarzy nam się często ze spokojnymi spacerami wśród żółknących liści lub odpoczynkiem przy kubku gorącej herbaty i dobrej książce. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że może to być także czas, w którym izby przyjęć zaczynają być oblegane przez większą ilość osób z różnymi urazami. Jesienna pogoda sprawia, że łatwiej jest nam poślizgnąć się i upaść. Również obniżająca się temperatura nie skłania do większej uważności, gdy gdzieś się spieszymy - często chcąc jak najszybciej dotrzeć na miejsce. 

Szczególnie, jeśli należysz do osób powyżej 65 roku życia, ryzyko odniesienia kontuzji podczas upadku jest bardzo wysokie. Wraz z wiekiem nasze kości stają się kruche i bardziej narażone na urazy. Jednak nie tylko osoby starsze znajdują się tu w grupie ryzyka. O tej porze roku mniej bezpieczne stają się także sporty uprawiane na świeżym powietrzu. Biegacze i rowerzyści, przyzwyczajeni do treningu w terenie mogą nawet nie zauważyć, że nawierzchnia staje się śliska, a nasze buty lub inny sprzęt nie są przystosowane do jesiennych warunków. Poniżej znajdziesz kilka najczęstszych urazów i kontuzji, które przydarzają się jesienią.

Jesień: czas kontuzji - Co może się nam przytrafić? 

Jesienne kontuzje mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie. Fakt, o tej porze roku spodziewamy się większej ilości odpoczynku, jednak to nie to samo, co przymus leczenia i pozostawania w łóżku z powodu urazu. Niezależnie, czy mamy 18, czy 85 lat; czy jesteśmy w trakcie przygotowań do maratonu, czy po prostu idziemy do pracy lub sklepu. Jesienią powinniśmy szczególnie uważać, by unikać kontuzji, zachowując zdrowie i sprawność. Co jednak może się stać, jeśli pozostaniemy nieuważni? 

 1. Zwichnięcia i skręcenia

Gdy potkniesz się lub pośligniesz, Twoje ciało przewiduje zbliżający się upadek. Reaguje wówczas w nietypowy sposób, próbując się przed nim uchronić. Jedną z takich reakcji może być nagły obrót całego ciała, które szuka stabilnego wsparcia w najbliżej znajdującym się obiekcie. Niestety, często zdarza się, że poręcz lub ściana są za daleko, kładąc ciężar całego ciała na skręcających się stawach i więzadłach. To w takich sytuacjach najłatwiej może dojść do skręceń, które są jednymi z najczęstszych jesiennych kontuzji, uniemożliwiającymi nam na jakiś czas uprawianie sportu i utrudniającymi codzienne poruszanie się.

 1. Złamania

Jeśli nie zdążysz podeprzeć się lub osłonić podczas upadku, możesz całym ciężarem ciała uderzyć o twardą powierzchnię, taką jak oblodzony chodnik. W skrajnych sytuacjach prowadzić to może nawet do złamań, na które narażeni są w największej mierze seniorzy i osoby z problemami kostnymi. Warto wspomnieć, że najczęstszym złamaniem związanym z upadkami, jest złamanie kości udowej.

 1. Urazowe uszkodzenie mózgu

Jeśli pośligniesz się i uderzysz w głowę podczas upadku, możesz doznać pęknięcia czaszki, a nawet urazu mózgu. W zależności od impetu, ten rodzaj urazu może wpłynąć na wszystkie aspekty życia i zdolność do codziennego funkcjonowania. Oznacza to miesiące lub nawet lata rehabilitacji, często od podstaw ucząc się podstawowych zadań. Upadki są główną przyczyną urazowego uszkodzenia mózgu u osób powyżej 65 roku życia.

 1. Urazy kręgosłupa

Urazy kręgosłupa wynikające z upadku nie są tak powszechne jak złamania kości, ale mogą powodować poważniejsze konsekwencje dla naszego zdrowia. W łagodniejszych przypadkach oznaczać to będzie przewlekły ból. Czasem jednak urazy kręgosłupa mogą doprowadzić nawet do paraliżu części lub całego ciała. Może to polegać na:

 • Dyskopatii,
 • Złamaniu kręgosłupa,
 • Złamaniu lub pęknięciu kręgu,
 • Zwichnięciu kręgosłupa,
 • Niewspółosiowości kręgosłupa,
 • Uszkodzeniu rdzenia kręgowego,
 • Paraliżu.
 1. Urazy klatki piersiowej

Urazy klatki piersiowej to uszkodzenia klatki piersiowej i leżących pod nią narządów. Pęknięte żebra, złamany mostek, urazy płuc, stłuczenia mięśnia sercowego, uszkodzenia dróg oddechowych lub naczyń krwionośnych oraz uszkodzenie przepony - to różne rodzaje urazów klatki piersiowej, które mogą wystąpić, jeśli ponosi ona ciężar upadku. Aby ich uniknąć, pamiętaj by zawsze wspierać się rękami przed uderzeniem o twardą powierzchnię. 

Jak uniknąć jesiennych kontuzji i obrażeń spowodowanych upadkiem 

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia tego typu urazów jest przede wszystkim zapobieganie upadkom. Oznacza to noszenie butów zapewniających przyczepność na mokrych lub śliskich nawierzchniach. Takie buty to przede wszystkim trapery lub inne obuwie z odpowiednio przygotowaną podeszwą. O tej porze roku warto mieć też na uwadze następujące wskazówki:

 • Dawaj sobie więcej czasu na dotarcie do celu, by uniknąć pośpiechu;
 • Trzymaj się chodników i wyznaczonych ścieżek zamiast bardziej ryzykownych skrótów;
 • Gdy dni stają się krótsze, korzystaj z dobrze oświetlonych tras w nocy i noś ze sobą latarkę;
 • Unikaj uszkodzonych chodników;
 • Trzymaj ręce wolne, aby uzyskać lepszą równowagę i móc podeprzeć się w razie upadku;
 • Noś buty odpowiednie dla tej pory roku;
 • Jeśli dbasz o zdrowie i uprawiasz sport, skorzystaj z bieżni na pobliskiej siłowni zamiast praktykować biegi w terenie.

Jak wesprzeć organizm, by zmniejszyć ryzyko jesiennych kontuzji? 

 • Zadbaj o kości

Zdrowie kości jest ważne dla osób w każdym wieku, choć szczególną uwagę powinny przykładać do niego osoby powyżej 65 roku życia. Na mocne kości składa się wiele czynników, takich jak odpowiednia ilość wapnia w diecie, poziom witaminy D, a nawet rzecz tak niepozorna jak poziom kwasów tłuszczowych omega-3.

 • Wzmocnij stawy

Chcąc zapobiec skręceniom i nadwyrężeniom stawów, warto skupić się na diecie bogatej w kolagen oraz kwas hialuronowy. Są to podstawowe elementy wchodzące w skład naszej mazi stawowej. Pamiętaj, że dla odpowiedniej syntezy kolagenu ważna jest też witamina C, która dodatkowo pomoże Ci wzmocnić odporność na jesienne miesiące. 

Nie zapomnij o piciu odpowiedniej ilości płynów

Twój organizm potrzebuje wody i elektrolitów, by wspierać prawidłowe skurcze mięśni. Bez nich cały układ ruchu może nie funkcjonować prawidłowo, zwiększając ryzyko jesiennych kontuzji. Oprócz tego, woda i elektrolity są niezbędne do dostarczania składników odżywczych, które pomagają naprawiać wszelkie uszkodzenia chrząstki (zwłaszcza kolan). Warto też dodać, że wspomniana wcześniej maź stawowa aż w 80% składa się właśnie z wody. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password